אמיר טייג
אמיר טייג

1. עיתוי טוב להנפקה

הנפקת טוויטר מגיעה לשוק המניות בעיתוי טוב יחסית. מאז תחילת השנה עלה מדד מניות האינטרנט של דאו ג'ונס בכ-40%, לעומת עלייה של 19% במדד 500 S&P הכללי. מרבית העלייה התרחשה במהלך שלושת החודשים האחרונים, במיוחד לאחר פרסום דו"חות החברות לרבעון השני.

מניות אינטרנט רבות שבעבר נחשבו מאכזבות - בהן נטפליקס, יאהו, פייסבוק, זינגה, פנדורה וגרופון - הצטרפו למניות חמות כמו אמזון, גוגל, לינקדין, ילפ וטריפ אדווייזר, וחזרו להיסחר במחירי שיא. עלייה גורפת זו מעוררת פחד מחודש מפני בועה, שכן מניות אלה נסחרות במכפילי רווח גבוהים מאוד עד לא ריאליים. העובדה שהאנליסטים חוזרים להשתמש במדדים השוואתיים בעייתיים כמו מכפיל מכירות צריכה להדליק נורות אדומות בקרב המשקיעים השמרנים.

עם זאת, העלייה החדה במדד נאסד"ק לרמה שבו היה באחרונה רק בספטמבר 2000 אינה מתבססת הפעם על “התרוממות רוח אי־רציונלית", כפי שקרא לה אז יו"ר הבנק הפדרלי באותה תקופה, אלן גרינספן. חברות האינטרנט של 2013 הוכיחו כי המודל העסקי שלהן עובד היטב, ושביכולתן לייצר מזומנים ולשמור על שיעורי צמיחה גבוהים יחסית על פני תקופה ארוכה.

העלייה של מניות חברות כמו פייסבוק, ילפ ופנדורה מתבססת על ההבנה של המשקיעים כי שוק הפרסום במובייל יכול להיות יצרן מזומנים לא פחות טוב משוק הפרסום במחשב הנייח. כחברה שנולדה בזירת המובייל, טוויטר יכולה להיות תוספת חשובה לכל תיק השקעות באינטרנט. למשקיעים כיום יש הרבה יותר כלים ומידע שמסייעים להם להעריך היטב סיכונים של חברות אינטרנט. נכון, לא כל החברות יצליחו, ויהיו חברות מבטיחות שייזרקו לפח האשפה של ההיסטוריה, אך השקעה במניות אינטרנט היא כבר חלק חשוב מכל תיק השקעות ארוך טווח.

2. תשואה נאה לחברות הטכנולוגיה

ההנפקה המאכזבת של פייסבוק לפני שנה וחצי עיכבה את ההתחממות המחודשת של שוק הנפקות הטכנולוגיה, אך לא מנעה אותה. מנתוני חברת המחקר ודירוג הקרנות מורנינגסטאר עולה כי מתחילת השנה התבצעו כ-26 הנפקות ראשונות ‏(IPO‏) של חברות טכנולוגיה, והתשואה הממוצעת שייצרו מניות אלה היא כ-28%. כמחצית מהנפקות אלה סיפקו למשקיעים תשואה דו־ספרתית, ושבע מניות טכנולוגיה שהונפקו ב-2013 כבר הכפילו את שוויין.

בהנחה כי הנפקת טוויטר לא תאכזב, מגמה זו צפויה להימשך ברבעונים הקרובים. שתי חברות ישראליות צפויות להצטרף לגל ההנפקות הנוכחי - וויקס, שהגישה תשקיף בשבוע שעבר, ואאוטבריין, שהחלה בהליך ההנפקה.

3. רווחיות דומה לפייסבוק ולגוגל

משקיעים רבים חוששים להשקיע בחברות שרושמות הפסדים, אך העובדה שטוויטר לא מייצרת רווח נקי כיום אינה מהותית. מודל ההכנסות ‏(מוניטיזציה‏) של טוויטר זהה כמעט לזה של פייסבוק, ודומה מאוד לזה של גוגל.

שורת הרווח הגולמי של טוויטר - 64% מההכנסות - מצביעה על רווחיות דומה לזו של פייסבוק וגוגל. כשטוויטר תחליט כי העיתוי נכון מבחינתה, היא תוכל, בזריזות יחסית, לעבור לרווח. השאלה היחידה היא באיזה שלב היא תחליט לעשות זאת, וכמה הפסדים תצבור במאזנה עד אז.

טוויטר מגדילה את נתח השוק בפרסום

כל עוד תזרים המזומנים של החברה חיובי, היא יכולה להמשיך להשקיע בעתידה מבלי לשרוף את כספי המשקיעים. מכיוון ששוק הפרסום במובייל צפוי לצמוח בשיעורים דו־ספרתיים בשנים הקרובות, ההשקעה של טוויטר במחקר ופיתוח היא קריטית עבורה במלחמה מול גוגל ופייסבוק על כספי הפרסום.

4. בונים על פרסום במובייל

הערכת השווי לפיה טוויטר רוצה לגייס, כ-12.8 מיליארד דולר, נסמכת על שיעור צמיחה חזוי גבוה בשנים הקרובות. כאן למעשה טמון גורם הסיכון העיקרי מבחינת המשקיעים. עד כמה באמת יצמח שוק הפרסום הגלובלי במובייל, ומה יהיה נתח השוק שבו תצליח טוויטר לנגוס? ב-2013 צפוי שוק זה להסתכם בכ-16.7 מיליארד דולר, לאחר שצמח בכ-90% בשנה החולפת - כך מעריכים בחברת המחקר eMarketer. גוגל מחזיקה כ-53% משוק זה, פייסבוק ב-16%, בעוד שטוויטר מחזיקה ב-1.9% בלבד.

אחת הסיבות לנתח השוק הנמוך של טוויטר היא ההכנסה הממוצעת הנמוכה שלה מלקוח מובייל פעיל ‏(MAU‏), שהסתכמה בכ-64 סנט ברבעון השני של 2013, לעומת 1.6 דולרים בפייסבוק. מכיוון ששני המוצרים הפרסומיים של החברות דומים, יהיה זה סביר להעריך שטוויטר תצליח לצמצם פער זה ולפיכך ליהנות משני כוחות שידחפו את הכנסותיה - הצמיחה המואצת הצפויה בשוק הפרסום במובייל, ועלייה בנתח השוק שלה מתוכו.

גורם מהותי נוסף שישפיע על הכנסות טוויטר הוא בסיס המשתמשים שלה. בחמשת הרבעונים האחרונים הצטרפו לטוויטר 19-14 מיליון משתמשים מדי רבעון. עדיין לא ניתן להבחין בהתמתנות בשיעור פתיחת חשבונות חדשים, אך ניתן לראות בבירור התמתנות בקצב ההצטרפות של משתמשים אמריקאים.

בנוסף, שיעור השימוש, כלומר מספר הצפיות הממוצע למשתמשים מארה"ב בטיימליין של טוויטר, התייצב ברבעון השני של 2013 על 825 צפיות. טוויטר מראה סימנים כי בסיס המשתמשים שלה בארה"ב מגיע להתייצבות. מגמה זו מצביעה על החשיבות מבחינת החברה של פיתוח תחום הכנסותיה מחוץ לארה"ב.

5. משלמים יותר על פרסום בארה"ב

73% מכלל הצפיות בטיימליין של טוויטר - באתר הנייח או באפליקציות הניידות - ו-77% מכלל המשתמשים הפעילים ‏(MAU‏) מגיעים מחוץ לארה"ב. לעומת זאת, רק 25% מכלל ההכנסות של החברה מגיעים מחוץ לארה"ב. אנומליה זו מאפיינת גם את רמות מחירי הפרסום שמצליחה טוויטר לגבות מהמפרסמים. בעוד עלות החשיפה למפרסם ל-1,000 משתמשים ‏(CPM‏) מחוץ לארה"ב היא 30 סנט, עלות החשיפה למפרסם עבור משתמשים אמריקאים היא 2.17 דולרים.

הפרש גדול זה מצביע כי המפרסמים מחוץ לארה"ב לא ממהרים לאמץ את הפרסום במובייל, בשעה שהמפרסמים האמריקאים מאמצים מהר יותר זירה חדשנית זו ומייצרים ביקוש רב יותר לפרסום בטוויטר, ולפיכך מעלים את מחירו.

6. מצליחה לעקוף את גוגל

בשונה מגוגל, שסובלת מירידה הדרגתית ב-CPM במובייל, טוויטר מצליחה להגדיל אותו. ברבעון השני של 2013 היא הצליחה לגבות עבור חשיפה ל-1,000 משתמשים 25% יותר ממה שגבתה ברבעון המקביל אשתקד. עליית המחיר מצביעה על עלייה באפקטיביות בפרסום בטוויטר- המפרסמים מוכנים לשלם יותר מכיוון שהם מקבלים תוצאות טובות מבעבר. נתונים אלה מצביעים כי פוטנציאל ההכנסות הגדול של טוויטר הוא מחוץ לארה"ב.

טוויטר מזכירה כמה פעמים בתשקיף כי תקדיש עתה מאמצים רבים להרחבת בסיס ההכנסות שלה מחוץ לארה"ב. מי שתעזור מאוד לטוויטר במשימה זו היא דווקא המתחרה הגדולה שלה - פייסבוק. ככל שפייסבוק תפעל כדי לשכנע מפרסמים כי הפרסום במובייל עובד, וככל שדפוסי הפרסום מחוץ לארה"ב ישתנו, כך תיהנה טוויטר גם היא מעלייה בביקוש לפרסום אצלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker