רשות ההגבלים מתערבת בעסקת גוגל-ווייז: דורשת גילוי פרטים מסחריים

הרשות בוחנת האם המיזוג בין השתיים דורש את אישורה ■ הקציבה לשתי החברות שבועיים לעמוד בדרישת הדיווח

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות הגבלים עסקיים הישראלית מתערבת בעסקת המיזוג בין גוגל לוויייז. הבוקר (ד') החלה הרשות בהליך של בדיקה רשמית, כאשר שלחה למנכ"ל גוגל ישראל ומנכ"ל וייז מכתב בו היא דורשת גילוי מסמכים אשר יאפשרו לה לבחון האם המיזוג דורש את אישור הרשות.

גוגל העולמית לא פנתה עד כה לרשויות הישראליות בבקשה לקבל אישור מיזוג, מתוך ההערכה כי המיזוג אינו דורש אישור מסוג זה. הרשות הישראלית מבקשת לבחון האם נדרש אישור שכזה על פי תנאי החוק, כלומר האם החברות מהותיות מספיק בשווקים בהם הן פועלות. אם תחליט הרשות להגבלים כי המיזוג אינו מותאם לתנאי החוק ויש מקום למתן אישור, היא צפויה להתחיל בבחינה מעמיקה יותר של המיזוג. בדיקה כזאת תכלול בחינה כלכלית לגבי השפעות המיזוג והסבירות כי הוא ייצור כוח מונופוליסטי אשר יפגע בצרכן הישראלי.

כתבות נוספות באתר TheMarker

כתב אישום נגד ג'קי בן זקן: השפעה בתרמית על שער מניית מנופים פיננסיים

משרת חלומות? לניהול אתר נופש קריבי דרוש זוג ישראלי

עסקת גוגל-ווייז שנסגרה בשבוע השני של חודש יוני האחרון, עוררה חשש בקרב רגולטורים שונים בעולם. על פי פרסומים שלא אושרו מעולם, גוגל התמודדה על העסקה מול פייסבוק והחלטתה להציע סכום גבוה של כ-1.1 מיליארד דלר עבור אפליקצית הניווט הישראלית נבעה בעיקר בשל הרצון לחסום את מתחרתה. לגוגל יש כבר שירותי ניווט מוצלחים יחסית, בעוד לפייסבוק אין עדיין שירות מסוג זה.

אתמול (ג') פורסם בבלומברג כי רשויות ההגבלים העסקיים האמריקאיות החליטו שלא לעכב את המיזוג. ככל הידוע, הרשויות האמריקאיות לא ביצעו הליך של בחינה רשמית. בדומה לרשות להגבלים הישראלית, גם הרשות הבריטית מבצעת בדיקה רשמית של המיזוג. במסגרת המשא ומתן של גוגל מול הרשות הבריטית התחייבה ענקית האינטרנט כי שלא למזג בין שתי החברות כל עוד הבדיקה נמשכת וכן התחייבה לשמור על המותגים ועל הפעילות המסחרית מול המפרסמים נפרדות.

מגוגל נמסר כי "היקף העסקים של וויז לא חייב הגשת מסמכים באף מדינה, כולל בישראל. אנחנו בטוחים שכל רשות שתבחן את העסקה תשתכנע שהיא טובה לתחרות".

אפליקציית ווייז
אפליקציית ווייז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker