וויקס בנתה אתרים ל-37 מיליון גולשים ורוצה להנפיק לפי שווי של חצי מיליארד דולר

וויקס הישראלית חשפה לראשונה את תוצאותיה הפיננסיות: הכנסות של 43.7 מיליון דולר והפסד נקי של 14.9 מיליון דולר ב-2012 ■ הכנסותיה צמחו ב-14 הרבעונים האחרונים ולחברה יש 37 מיליון משתמשים - אך רק 680 אלף מהם משלמים ■ "אנחנו מאמינים שהאינטרנט צריך להיות נגיש לכולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החברה הישראלית וויקס ‏(Wix‏), שפיתחה פלטפורמה לבניית אתרים באינטרנט ללא צורך בידע מקצועי, הגישה שלשום בלילה תשקיף לרשות לניירות ערך בארה"ב ‏(SEC‏) לקראת הנפקת מניות ראשונה לציבור. החברה תנסה לגייס עד 100 מיליון דולר, לפי שווי שמוערך בשוק ב-600-500 מיליון דולר. ביוני הגישה וויקס תשקיף חסוי, וכעת נחשפו נתוני החברה לראשונה לציבור.

החתמים בהנפקת וויקס יהיו ג'יי.פי מורגן צ’ייס, בנק אוף אמריקה/מריל לינץ’
ו-RBC קפיטל מרקטס. החברה צפויה לצאת באוקטובר לרואד שואו ‏(גיוס משקיעים‏) עם החתמים, וההנפקה תיערך ככל הנראה בשבוע הראשון של נובמבר. וויקס מתכננת להיסחר בבורסת ניו יורק תחת הסימון WIX ולהשתמש בכסף שיגויס להגדלת מצבת כוח האדם שלה ולהרחבת פעילות השיווק, המכירות ופיתוח המוצר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

חברת החשמל ניחשה את החשבון - וקשישה בת 98 חויבה לשווא באלפי ש'

שטייניץ: "קמפיין ההפחדה של לפיד על המצב הכלכלי הזיק למדינה"

מייסדי וויקס: אבישי אברהמי, נדב אברהמי וגיורא קפלן
מייסדי וויקס: אבישי אברהמי, נדב אברהמי וגיורא קפלןצילום: עופר וקנין

הפלטפורמה של וויקס מאפשרת לכל אדם לבנות אתר אינטרנט, גם ללא ידע בתכנות או בעיצוב, והיא קלה לשימוש ואינטואיטיבית.

לאחר הרשמה קצרה וחינמית, המשתמש נדרש לבחור את הקטגוריה שאליה משתייך האתר - כמו מוזיקה, חנות מקוונת או צילום. בשלב הבא המשתמש נדרש לבחור תבנית שלפיה יעוצב האתר. לאחר מכן נפתח חלון עריכה, שבו ניתן לשנות את התוכן ואת העיצוב, לשלב תמונות ולהכניס לינקים או קטעי וידאו.

לפי התשקיף, נכון לסוף אוגוסט השנה היו לוויקס 37 מיליון משתמשים ב-190 מדינות, מהם 680 אלף משתמשים משלמים. מהתשקיף עולה כי וויקס רשמה קצב צמיחה מהיר בשנים האחרונות, אך היא עדיין הפסדית. החברה מעסיקה 425 עובדים נכון לסוף יוני, מהם 346 בישראל ו-59 בארה"ב. 201 עובדים בחברה עוסקים במחקר ופיתוח במשרדי וויקס בנמל תל אביב. 10% מהעובדים הם מעצבים, צוות השיווק מונה 66 עובדים ובצוות התמיכה מועסקים 130 עובדים.

וויקס הוקמה ב-2006 על ידי גיורא קפלן והאחים נדב ואבישי אברהמי, ונחשבת לאחת מחברות האינטרנט הישראליות הגדולות והמבטיחות. בעבר סירבה החברה להצעות רכישה שקיבלה בשווי של יותר מ-200 מיליון דולר. כבר ב-2011, כשהכנסות החברה היו עשרות מיליוני דולרים, הסתמן כי היא תמשיך למסלול של הנפקה בנאסד"ק. וויקס דיווחה ב-2011 כי ביצעה סבב גיוס של 40 מיליון דולר, אחד מסבבי הגיוס הגדולים ביותר בהיי־טק הישראלי בשנים האחרונות. אך מהתשקיף עולה כי רק 21 מיליון דולר מסבב זה זרמו לקופת החברה, והשאר  הגיע לבעלי מניות שמימשו אחזקות. עד היום גייסה החברה 41 מיליון דולר.

המודל העסקי של החברה מבוסס על מודל הפרמיום - המשתמשים יכולים לפתח את האתר בחינם ואף להפעיל אותו בתת־דומיין תחת הדומיין של וויקס, אך הפעלתו בדומיין נפרד כרוכה בתשלום.

"אנחנו מאמינים שהאינטרנט צריך להיות נגיש לכולם - לא רק לגשת למידע, אלא גם לפתח, ליצור ולתרום", נכתב בתשקיף שהגישה וויקס. "אנחנו רואים הרבה דימיון בין החזון שלנו למהפכת הדסקטופ, שבה החומרה והתוכנה התפתחו כך שסיפקו לכולם את היכולות לפתח, ליצור ולהדפיס מסמכים באיכות מקצועית מהדסקטופ שלהם. כיום נדרשים כישורים מקצועיים והון כדי להפוך רעיונות לתוכן אינטרנט באיכות גבוהה. אנו מאמינים שבאמצעות אספקת פתרון קל לשימוש ובר השגה, עם תוצאות באיכות מקצועית, אנחנו יוצרים את מהפכת הוובטופ".

משרדי חברת וויקס
משרדי חברת וויקס

המשקיעים בוויקס הן הקרנות בנצ’מרק ישראל ‏(13.2%‏), בסמר ונצ’ר פרטנרס ‏(26%‏), מנגרוב קפיטל פרטנרס ‏(27%‏) ואינסייט ונצ’ר פרטנרס ‏(12.2%‏). אבישי אברהמי מחזיק ב-4.6% מהמניות וגיורא קפלן, אחד מהמייסדים, מחזיק ב-4.5% מהמניות. התשקיף חושף כי בסבב הגיוס הרביעי של החברה ב-2010 שלושת המייסדים מכרו מניות בשווי כולל של 3 מיליון דולר, ובסבב ב-2011 הם מכרו מניות בשווי של 6 מיליון דולר. בסך הכל, מנהלי החברה והדירקטורים מחזיקים 49.8% מהמניות. רון גוטלר, שניהל את כספי ג’ורג’ סורוס והיה יו"ר נייס, הוא דירקטור בחברה בעל אחזקות זניחות.

הצמיחה לא מתורגמת לשורה התחתונה

מהתשקיף שפירסמה וויקס ניתן לראות צמיחה מהירה בהכנסות, שלא מצליחה להיות מתורגמת לשורה התחתונה. מהתשקיף עולה כי וויקס רשמה 14 רבעונים רצופים של צמיחה בהכנסות ובמספר המנויים המשלמים נכון לסוף יוני. בינואר־יוני 2013 היו הכנסותיה של החברה 34.1 מיליון דולר, לעומת 18.9 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2012. 56% מהכנסות וויקס במחצית הראשונה של 2013 הגיעו מצפון אמריקה, 23% מאירופה, 11% מאמריקה הלטינית והיתר מאסיה ושאר העולם.

ההפסד הנקי של וויקס היה 10.1 במחצית הראשונה של השנה, לעומת הפסד של 7.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2012. את השנה שעברה סיימה וויקס עם הכנסות של 43.7 מיליון דולר, עלייה של 77% לעומת 2011 ושל 450% לעומת 2010, והפסד נקי של 15 מיליון דולר, לעומת הפסד של 22.7 מיליון דולר ב-2011 ושל 11.5 מיליון דולר ב-2010. לוויקס גירעון מצטבר של 70 מיליון דולר.

רוב המשתמשים לא משלמים

תזרים המזומנים החופשי של החברה ‏(שנוצר מפעולות רגילות, בניכוי השקעות הון שנתיות‏) נהפך לחיובי רק במחצית הראשונה של 2013, והוא 204 אלף דולר בלבד, לעומת תזרים שליל של 12.4 מיליון דולר ב-2011. בקופתה של וויקס נשארו 7.8 מיליון דולר מזומן ושווי מזומן נכון לסוף יוני 2013.

סעיף ההוצאות המרכזי של וויקס הוא מכירות ושיווק - 29 מיליון דולר ב-2012 ו-22.6 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2013. וויקס מציינת, תחת סעיף גורמי הסיכון בתשקיף, כי הצליחה להקטין את חלקן היחסי של הוצאות המכירות והשיווק מתוך הכנסות החברה מ-100% ב-2010 ל-66% ב-2012. עם זאת, החברה מתכננת להשתמש בהון שתגייס להגדלת ההוצאות בסעיף זה.

גם בחברת אימפרבה, החברה הטכנולוגית הישראלית האחרונה שהונפקה, סעיף ההוצאות על שיווק ומכירות היה הגדול ביותר - 34 מיליון דולר בשנה האחרונה לפני ההנפקה, לעומת 13.2 מיליון דולר הוצאות פיתוח באותה שנה, על אף שזו חברת אבטחה עם טכנולוגיה עמוקה. כלומר, חברות טכנולוגיה ישראליות שמגיעות להנפקה ונהפכות לחברות גדולות, נדרשות להשקיע מאמצים לא מבוטלים בחדירה לשוק, המתבטאים בהוצאות גדולות יותר על שיווק מאשר על פיתוח.

וויקס היא חברה שפונה לקהל של משתמשי קצה צרכניים - עסקים קטנים, נותני שירותים ואנשים פרטיים שמעוניינים בהקמת אתר. לשם כך, החברה נדרשת להשקיע מאמצים בערוצי שיווק שפונים לקהל זה, כמו פרסומות בטלוויזיה ומתן חסויות.

"אנחנו מפרסמים כמעט בכל מקום שאפשר לחשוב עליו - גוגל, פייסבוק, רדיו וטלוויזיה בארה"ב", אמר עומר שי, העומד בראש מחלקת השיווק של וויקס, ל-TheMarker לפני כמה חודשים. שי הצטרף לוויקס ב-2008, בתקופה שבה החברה העסיקה 20 עובדים. לדברי שי, "רכש המדיה שלנו מאוד מסודר. אנחנו מאוד מוכווני מספרים. לרוב העובדים במחלקת השיווק יש תואר במתמטיקה ובחקר ביצועים. אנחנו מתמקדים בפרסום מבוסס תוצאות, אבל בחלק מהמקרים הפרסום פחות מפולח, כמו בפרסומות בטלוויזיה ברשתות אמריקאיות".

באחד ממסעות הפרסום האחרונים שלה ערכה וויקס תחרות עיצוב אתר לג’רי רייס, שחקן הפוטבול עם מספר הטאצ’דאונס הגבוה בהיסטוריה הממוסדת של הענף בארה"ב. רייס, שהשתתף לאחרונה בגרסה האמריקאית ל"רוקדים עם כוכבים", הוא כיום שדר ב-ESPN, והוא השתתף בצוות בחירת המעצב הזוכה. ביוני הוכרזה הזוכה בתחרות עיצוב האתר - טרייסי קוסטופולוס הבריטית, שזכתה ב-10,000 דולר.

מנטורית של עסקים קטנים

וויקס מתכננת להיהפך לספקית של כל הכלים לניהול עסק מקוון. ההשקה האחרונה של החברה היתה של חנות יישומים למערכות לניהול העסק, שאינן חשופות לגולשים. כ-80% מלקוחות וויקס הם עסקים קטנים.

לדברי שי, "השימוש של עסקים קטנים בפלטפורמות מקוונות התחיל מאתרים מאוד בסיסיים - לקחו את העסק וזרקו אותו באינטרנט. כיום זה כבר הרבה יותר מתוחכם. האתרים מתעדכנים ברמה יומיומית ויש להם גם נוכחות ברשתות חברתיות. אחת הבעיות העיקריות היא שקשה מאוד לנהל אתר כיום - הוא נראה שונה בכל דפדפן ובכל מכשיר, יש עשרות טכנולוגיות שמתעדכנות כל הזמן והאתר צריך להתאים את עצמו. אנחנו עושים את זה בשביל המשתמשים".

"וויקס מוצאת את עצמה במקרים רבים מתפקדת כמנטורית של עסקים קטנים. פעם הכל היה נורא פשוט - בעל הפיצריה היה מחלק פליירים. כיום זה הרבה פחות פשוט. אתר עם חמישה דפים לא מספיק כדי לייצר נוכחות אינטרנטי. יש פייסבוק, טוויטר, הודעות סמס, וצריך להבין את המספרים ולדעת איך לנתח אותם כדי להצליח. בחלק ניכר של העסקים הקטנים אין את הידע הזה. אנחנו רואים את הכיסוי של הפער הזה בידע, שיאפשר לעסקים קטנים לנצל את הפלטפורמות המקוונות ולבנות את עצמם, כאחת מהמשימות שלנו", אומר שי.

וויקס פועלת כיום בשוק מרובה במתחרים, שנבדלים ביניהם ברמת הידע הטכני שנדרש מהמשתמש ובגמישות של המערכת. לצד מערכות ניהול תוכן כמו WordPress ו-Joomla, שדורשות ידע טכני רב באופן יחסי, מתמודדת וויקס גם מול חברות כמו Weebly ו-Homestead, שמציעות פלטפורמה דומה יותר לזו שלה. המתחרה הגדולה ביותר של וויקס היא Webs, שהוקמה ב-2001 ונמכרה ב-2011 לחברת Vistaprint תמורת 117.5 מיליון דולר.

לדברי שי, "וויקס היא מובילת השוק בתחומה כיום. אנחנו עובדים בשוק שמ-1996 יש בו מתחרים. השאלה היא הפשטות של בניית האתר ומולה האפשרות לבנות אתר יפה ומורכב. ביחס למקום שהיינו בו ב-2008 הגדלנו מאוד את הגמישות, והמשתמשים שלנו יכולים לעשות כיום דברים הרבה יותר מרשימים. מבין החברות בתחום, אנחנו החברה שמצליחה להגדיל את מספר המשתמשים בקצב הגבוה ביותר".

כחלק מהפעילות לקידום המודעות למותג הקימה וויקס בשנה האחרונה חלל עבודה ליזמים בניו יורק, שמארח 25 אירועים בחודש. "אנחנו חברה בלי צוות מכירות. לסוג הפעילות הקהילתית הזאת יש אפקט מצטבר. זאת הסיבה שיש לנו עובדים שעסקו בפעילות אופליין מול משתמשים. התוצאה היתה שבמקומות שבהם פעלו נציגים כאלו, כמו וונקובר, ראינו שיעורי המרה טובים הרבה יותר מהממוצע", קבע שי. אחת מנציגות הפעילות הלא מקוונת של וויקס, אנה הליז ראד, פועלת בברזיל, מדינה שמרכזת כשישית מכלל המשתמשים בשירותי החברה. "בכל חודש מצטרפים 200 אלף ברזילאים לשירות שלנו", אמר שי. על פי חברת דירוג האתרים Alexa, וויקס היא גם האתר ה-150 בגודלו בברזיל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker