כך תזכו בכסף של משקיעי הון סיכון

מצאו בעיה שזקוקה לפתרון, חשבו לטווח ארוך ודעו לשווק עצמכם כיזמים ממולחים

שלמה קרמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמשקיע וכמנכ"ל, אני תמיד מחפש את הטכנולוגיה הבאה שתשנה את כללי המשחק. הזמן שלי יקר, ולכן על יזמים למכור לי את הרעיון שלהם תוך דקות ספורות. כיצד הם עושים זאת? זה פשוט: להדגים את הצורך בשוק ואת היכולת להיענות לצורך זה באמצעות פתרון שניתן להתאים לגודל הביקוש.

אלו עצותיי:

בנו קריירה המוכיחה שאתם השקעה בטוחה

לפחות חצי ממה שאני מחפש בהשקעה חדשה היא מייסד ששווה להמר עליו. זה לא תלוי במצגת פאוארפוינט יפה או בביטחון עצמי בזמן הפיץ'. קרנות הון סיכון רוצות לראות מייסד עם היסטוריה של הכרת השוק טוב מספיק כדי לבצע שינויים בהתאם לתנאים המשתנים ולצמיחה של חברה. על יזמים להוכיח שבעברם יכלו להסתמך על תחושת בטן וללכת בעקבותיה. אני רוצה לדעת אם ליזמים עם הרעיון הנהדר יש גם חושים חדים לתזמון בשוק ולמוכנות הלקוחות לקנות את מה שהם מציעים.

דרימסטיים

מצאו בעיה ששווה לפתור אותה

רעיון טוב אינו מעניין עבורי אלא אם הוא קשור בבעיה ממושכת, טורדנית ועקשנית של לקוחות. ללא המטרד, אין צורך בפתרון ואין קהל יעד פוטנציאלי. יותר מדי משקיעים מחמיצים דרישה ברורה זו: הם מתאהבים ברעיונות של עצמם, מבלי לקחת בחשבון את קהל היעד שיזכה בהם או ידחה אותם. בסופו של דבר, מייסדי סטארט-אפים עדיין צריכים להסביר מה היתרון התחרותי שלהם וכיצד בכוונתם להתמקם בשוק. אך קודם כל, עליהם לזהות את הערך של מה שהם מציעים ללקוחות בטווח הקצר ובטווח הארוך. אם אני לא יודע כבר בתחילת הפיץ' איזו בעיה המוצר נועד לפתור, התוצאה של הפגישה לא תהיה חיובית ליזם.

חקרו את המתחרים

יזמים שמצליחים להגיע עד לפיץ' המימון ועדיין אינם חושבים על התחרות צריכים להדליק נורה אדומה אצל משקיעי הון סיכון. יש לכם מתחרים. לי יש מתחרים. לכל סטארט-אפ שאי פעם היה קיים יש מתחרים. כל מי שאומרים כי אין להם מתחרים לא מבינים את השוק שלהם או משקרים לעצמם ולמשקיעים הפוטנציאליים שלהם. גם אם המוצר חדש לגמרי - מצב נדיר - הוא עדיין מתחרה כנגד השיטות הקיימות בשוק להתמודדות עם הבעיה הרלוונטית. על מייסדים לדעת מי המתחרים שלהם וכיצד למקם את עצמם כעדיפים.

התחייבו לטווח הארוך

בשווקים רבים, לקוחות מוצפים בפתרונות קצרי טווח הפותרים רק חלק מהבעיה ומתעלמים ממה שלקוחות יצטרכו ביום המחרת. אני רוצה לדעת שגירסה 1.0 של מוצר תפתור את הבעיה של הלקוח ותגיע לשוק בזמן המתאים, אך אני גם מחפש סטארט-אפים שמסוגלים להסביר כיצד המוצר הראשוני יצמח ויתפתח בהמשך הדרך, ויניב פלטפורמה המסוגלת להתמודד עם צרכים מרובים של לקוחות. המייסדים שיכולים להקל נקודה טורדנית כיום ולצפות צרכים בהמשך הדרך נמצאים בעמדת יתרון בכל הנוגע לגיוס הון סיכון.

כל היזמים יספרו לכם שהכנת פיץ' הגיוס המושלם נמשכת שבועות ולעתים חודשים – חידוד המסר, המצגת וההגשה. כל העבודה הקשה מובילה לסדרת פגישות קצרות שיכולות להרים או להפיל עסק. תחת לחץ כה כבד, מייסדים לעתים נבלעים בפרטים הטכניים של הפתרונות שלהם, ומתעלמים ממה שמשקיעים באמת רוצים לשמוע. פיץ' נהדר חיוני להבטחת גיוס מוצלח, אך הוא לא צריך להיות דיבורים בלבד. מייסדים צריכים להציג רעיונות חדשניים, משני כללי משחק, אך גם אמינים ואסטרטגיים, הנתמכים במודעות עמוקה לשוק וידע עסקי חיוני לסגירת עסקה.

שלמה קרמר הוא משקיע אנג'ל ויזם בתחום אבטחת ה-IT. קרמר הוא מייסד ומנכ"ל אימפרבה. המאמר התפרסם לראשונה באתר wired.com.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker