Gingee Games פורצת לשוק ומתחרה בענקיות פיתוח האפליקציות

החברה מפתחת פלטפורמה שתאפשר לבנות מוצרים למכשירי מובייל באופן שיתאימו לכל מכשיר סלולרי

יונתן רוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עולם המובייל ממשיך לגדול בשנים האחרונות בקצב מטורף. כמות הורדות האפליקציה בשנת 2013 לבדה צפויה לעבור את רף ה-100 מיליארד, עם הכנסות של יותר מ-25 מיליארד דולר למפתחים.

בסביבה מתפתחת כזו, גם שירותים ומוצרים תומכים לסביבת המובייל משגשגים. שירותי A/B Testing, תוספים חברתיים, תיקון באגים ועוד רבים אחרים. ובראש הרשימה – פלטפורמות ליצירת אפליקציות.

אחד החסמים הגדולים העומדים בפני כל יזם בעולם המובייל היא כמות הזמן הנדרשת לפתח אפליקציה למערכת הפעלה אחת, עם קוד מסוים ואחרי הפיתוח - 'תרגום' של אותה אפליקציה למערכת הפעלה אחרת. היות ושפות התכנות של אפל ואנדרואיד שונות לחלוטין, זמן פיתוח אפליקציה אחת לשתי מערכות ההפעלה המובילות למעשה מוכפל. גם הפרגמנטציה בשוק המכשירים משפיעה באופן שלילי על הפיתוח – כל משחק צריך להיות מותאם לעשרות רזולוציות מסך (במקרה של אנדרואיד) ואפילו במערכת ההפעלה של אפל, המוגבלת מבחינת סוגי המכשירים, הפיתוח לאייפד יכול להיות שונה מהותית מפיתוח לאייפון. כפועל יוצא, לא רק זמן הפיתוח של אפליקציה ארוך מדי עבור המפתחים – גם העלויות גבוהות מדי לחלק גדול מן היזמים.

לצורך פתרון החסם המובנה הזה הוקמה באמצע 2011 חברת Gingee Games על ידי רועי ליבנה. ליבנה, שמפתח משחקים בעשור האחרון, חווה בעצמו את הבעייתיות בפיתוח למובייל. הוא החליט לבנות פלטפורמה שתאפשר למפתחיה לבנות מוצרים למכשירי מובייל באופן שיתאימו לכל מכשיר סלולרי. המשמעות היא שימוש בקוד אחד לכל המכשירים ומערכות ההפעלה. לאתגר הזה הוסיף ליבנה אתגר נוסף – לא רק שמירה על רמת ביצועים באפליקציה שתהיה שווה לאפליקציה שנוצרה בקוד המקורי (Native) ולא רק שמירה על אחידות הממשק בכל הפלטפורמות, אלא גם פלטפורמה שתוכל לייצא את האפליקציות אל מחוץ לעולם המובייל - PC, MAC, XBOX, SMART TV ועוד.

Gingee Games הוקמה בשלב הראשון כעסק קטן שמומן על ידי קרובי משפחה וחברים. לאחר שלב הוכחת ההיתכנות גויסו 60 אלף דולרים מאחד מן הלקוחות הראשונים שהחליט להפוך לאנג'ל. בשנת 2012 כבר גויסו כ-1.2 מיליון דולר על ידי קבוצת משקיעים אנג'לים. בסך הכל הושקעו בחברה כ-1.36 מיליון דולר בשני סבבים.

לאחר קרוב לשנה של השקה שקטה בה השתתפו יותר מ-50 חברות לפיתוח משחקים ברחבי העולם, הושקה לפני שבועיים הפלטפורמה של Gingee Games, הקרויה Gamologee, באופן רשמי באירוע גדול בסינגפור, שהוקם ומומן על ידי שניים מלקוחות החברה הגדולים יותר – קוקה קולה אסיה וסוכנות הקריאייטיב BBH. במשך מספר ימים התנסו כ-50 מפתחים ובנו 12 מוצרים שונים למובייל, מהן נבחרו לבסוף 3 אפליקציות שישמשו את קוקה קולה בעתיד הקרוב.

רועי ליבנהצילום: Gingee Games

ל-Gingee Games כמות מתחרים הולכת וגדלה. כיום ישנן כבר יותר מ-20 פלטפורמות פיתוח גדולות בשוק, הגדולות ביותר הן Unity, Corona ו-Marmalade. כל אחת מ-3 מובילות השוק משרתת יותר ממאה אלף לקוחות. היתרון שלהן טמון בקהל הלקוחות הרב ושוק מובייל שכבר מורגל לעבוד איתן – רשתות פרסום, כלי עזר, סביבות עבודה – כולן כבר מורגלות בעבודה מול אפליקציות שפותחו בעזרתן ופיתחו plug-in וכלים להתממשקות מהירה עימן.

מדובר במותגים בעלי שם עולמי וכוח שיווקי עצום. יחד עם זאת, ולמרות הפיגור ביציאה לשוק, Gingee Games עולה על מתחרותיה מבחינת הביצוע, עם הבדל מדיד של -4% בלבד מאפליקציה זהה בשפת מקור. גם מבחינת גמישות המערכת מציעה Gingee Games פתרון ידידותי יותר למשתמשים, כאשר מערכת הפיתוח היא פתוחה ומאפשרת למשתמש גמישות יחסית לאורך זמן, זאת לעומת משתמשים בפלטפורמות הגדולות שהופכים להיות תלויים בפלטפורמה לפיתוחים עתידיים. לבסוף, היתרון הכי חשוב של Gingee Games טמון באחידות המוצר – האפליקציה תיראה זהה למשתמשים ללא קשר למערכת ההפעלה או המכשיר דרכן ישתמשו בה. מן הסתם, מדובר ביתרון טכנולוגי עצום.

לחברה 2 מודלים עסקיים – רישיון שימוש שנמכר לתקופה של שנה, עם לקוחות מתחום פיתוח משחקים כגון Crazy Panda ו-Anedix וכן מודל של Revenue Share עם חברות גדולות ומותגים בעלי שם עולמי, דוגמת קוקה קולה ו-BBH שהוזכרו לעיל.

העתיד עשוי להיות ורוד עבור Gingee Games. מבחינה מוצרית, מדובר במוצר ושירות מצוין למפתחים שנמצא בשורה הראשונה עם מתחריו מבחינת גמישות, נוחות השימוש ואיכות התוצר הסופי, ואף עולה עליהן בכמה פרמטרים מהותיים. יחד עם זאת, האתגר הבא של החברה גדול לא פחות מבניית המוצר עצמו - לחדור לשוק תחרותי שכבר נשלט על ידי מספר חברות ענק שהשוק הורגל להן. השיווק, אם כך, ישחק תפקיד מרכזי עבור Gingee Games בשנה הקרובה, באופן שיקבע את עתידה.

לפוסט המלא באתר Mobilize


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום