אינטל הודיעה רשמית: תקלוט 800 מעובדי מיקרון

רכישת מפעל מיקרון היא חלק מעסקת חבילה שמציעה אינטל לממשלה תמורת מענק חדש להרחבת פעילותה בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אינטל הודיעה הבוקר רשמית כי חתמה על הסכם, שבמסגרתו המפעל של מיקרון בקריית גת יועבר לחזקתה, כפי שנחשף ב-TheMarker. לפי תנאי ההסכם, אינטל תציע משרות לכ-800 עובדי מיקרון המועסקים במתקן הייצור. בנוסף, ייקלטו 130 עובדים במשרות זמניות. כיום, מעסיקה מיקרון ישראל כ-1,000 עובדים בהעסקה ישירה וכמה מאות נוספים כעובדי קבלן. ספקי השירותים ימשיכו לעבוד במיקרון. בחודשים האחרונים עובדי מיקרון ישראל התנהלו בחוסר וודאות לגבי המשך תעסוקתם במפעל. העובדים  ייקלטו באינטל כעובדים חדשים, אולם הם ישמרו על רמות השכר אליהן הגיעו לפי הוותק שצברו.

מקסין פסברג, סגנית נשיא קבוצת הטכנולוגייה והייצור באינטל העולמית ומנהלת מפעל Fab28 של אינטל בקריית גת, פגשה הבוקר את עובדי מיקרון והודיעה להם על המהלך. לאחר השלמת העסקה, תעמוד אינטל בהתחייבויותיה של מיקרון ותמשיך לייצר זכרונות פלאש מסוג NOR. ההסכם עצמו כפוף לבדיקות רגולטוריות ולתנאי הסגירה המקובלים והעסקה צפויה להסגר במהלך הרבעון הרביעי של השנה.

רכישת מפעל מיקרון היא חלק מעסקת חבילה שמציעה אינטל לממשלה תמורת מענק חדש להרחבת פעילותה בישראל. עם זאת, מפעל מיקרון ממוקם בקריית גת. כשהמדינה הציעה לאינטל מענק של כמיליארד שקל ב-2011, היא התכוונה שחלק עיקרי ממנו יהיה תמורת הקמת מפעל עוגן בצפון והעסקת 2,500 עובדים חדשים. מפעל אינטל בקריית גת מעסיק כיום 3,000 עובדים.

יונתן ונד, מנכ"ל מיקרון ישראל, ומקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראלצילום: עפרי רם-הימן

מקסין פסברג מסרה הבוקר בהודעה לעיתונות כי "העסקה הנוכחית עם מיקרון מבטאת פעם נוספת את המחויבות ארוכת השנים של אינטל העולמית לאינטל ישראל ולמדינת ישראל. החזרת מפעל מיקרון לאינטל היא צעד עסקי חשוב לחברה. אינטל משקיעה מאמצים רבים בשימור מעמדה כחברה מובילה בחזית הטכנולוגיה העולמית. עובדי מיקרון מצטרפים למפעל מצטיין בפריון, חדשנות וביצועים. במיקרון ישראל עובדים אנשים מוכשרים שיתרמו להמשך צמיחתה של לאינטל ולהתפתחותה".

"הבעת אמון בישראל כמעצמת היי-טק"

שר האוצר יאיר לפיד ושר הכלכלה נפתלי בנט התייחסו היום לחדשות בנוגע לקליטת עובדי מיקרון בהודעות שפירסמו. זאת, על אף שהם לא היו מעורבים באופן אישי במשא ומתן שהתנהל בחודשים האחרונים. "אנו מברכים על החלטתה של אינטל להמשיך ולהשקיע בישראל ורואים בכך הבעת אמון של בישראל כמעצמת היי-טק וכיעד אסטרטגי", מסר בנט בהודעה שפירסם. "המהלך מצביע על היתרון האיכותי של המשק הישראלי ושל עובדיו. אני רואה חשיבות גדולה בהמשך התעסוקה של עובדי מיקרון במסגרת אינטל ומקווה להמשך השקעה של החברה בישראל גם בעתיד. החלטתה של אינטל להשקיע במיקרון ממחישה כי ההתערבות הממשלתית צריכה להיות מידתית ולהשאיר מקום לכוחות השוק למצוא את הפתרונות".

החלטתה של אינטל להשקיע במיקרון ממחישה כי ההתערבות הממשלתית צריכה להיות מידתית ולהשאיר מקום לכוחות השוק למצוא את הפתרונות", הוסיף בנט. בכך התייחס לדרישות חברות כמו נגב טקסטיל לקבל מענקים מהמדינה כתנאי להמשך פעילות המפעל.

לפיד כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "1,000 מקומות עבודה! 1,000 מקומות עבודה במעגל הראשון, עוד אלפי מקומות עבודה במעגל השני. זו המשמעות של החלטתה של חברת אינטל לרכוש את מפעל מיקרון בקרית גת. היום בבוקר, כשבישרו לי ראשי אינטל על ההחלטה, הייתי פשוט מאושר. זוהי הבעת אמון בשוק המקומי ובהון האנושי שיש בישראל, וזו גם המשימה שלנו: לייצר עוד ועוד מקומות עבודה בפריפריה, לשמור על המדינה בחזית הטכנולוגיה העולמית ולדאוג למעמד הביניים הישראלי". יש לציין שבאינטל ייקלטו כ-800 עובדי מיקרון ולא 1,000 כפי שכתב לפיד.

כחלק מהמאבק שניהלו העובדים הם פנו ללפיד ולבנט בדפי הפייסבוק שלהם והציגו בפניהם את ההשלכות הצפויות לטענתם מסגירת מפעל מיקרון בקרית גת. השר לפיד הגיב לפוסט וכתב: "אני כמובן לומד את הנושא, אבל בוא נזכור שמדובר במהלך שהחל הרבה לפני שהייתי שר האוצר".

בדצמבר האחרון הודיעה ההנהלה העולמית של מיקרון לעובדי המפעל שלה בקריית גת כי בכוונתה לסגור את המפעל בשנת 2014, לאחר מיצוי צבר ההזמנות הקיים. מפעל זה הועבר בשנת 2008 מאינטל לחברת נומוניקס שהוקמה על ידי אינטל ושותפים במיוחד לשם כך. ב-2010 נרכשה נומוניקס על ידי מיקרון. המפעל עצמו ממוקם על קרקע של אינטל, הגובלת במפעל החדש של אינטל. בידי אינטל הייתה זכות סרוב, המאפשרת לה לרכוש את המפעל מידי מיקרון, בקדימות לכל מציע אחר.

המפעל של מיקרון בקריית גת הוקם ב-1998 כ-FAB18 של אינטל. בהקמתו הושקעו 1.6 מיליארד דולר, מהם 600 מיליון דולר במימון ממשלתי. המפעל מייצר זיכרונות בטכנולוגיית NOR, ולא מעבדים, כלומר אין הוא מייצר בתחום הליבה של אינטל. המפעל משתמש בפרוסות שקוטרן 200 מ"מ לייצור שבבים המורכבים מטרנזיסטורים בגודל של 45 ו–65 ננומטר. אינטל יצאה מתחום פעילות זה ב-2008, כשמכרה למיקרון את הפעילות של נומוניקס, חברה בת בבעלות משותפת של אינטל ו-STMicroelectronics. כיום יש לאינטל מפעל אחד במסצ'וסטס, המייצר שבבים באמצעות פרוסות שקוטרן 200 מ"מ.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker