עיריית תל אביב השיקה באחרונה בחגיגיות, שבועות ספורים לפני הבחירות, את תל־נט - רשת WiFi שאמורה להציע גישה חינמית לאינטרנט ברחבי העיר. בדיקת הביצועים של הרשת מגלה כי היא אינה עומדת בהצהרות.

הפרויקט, בהשקעה של 6 מיליון שקל ובביצוע מוטורולה סולושיינס, אמור לכלול 60 נקודות גלישה אלחוטית, שיורחבו ל–80. העירייה לא חסכה, וליוותה את המהלך בהודעה לעיתונות, קמפיין חוצות ומיצג מטריות בשדרות בן גוריון. אך הרשת עדיין מגמגמת: בחלק מהאתרים לא נמצאה רשת, בחלק הקליטה היתה חלשה, ועל פי רוב קצב הגלישה היה אטי משמעותית מ–WiFi ביתי, ואפילו אטי יותר מקצב הגלישה ברשת הסלולרית ב–3G.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

בדקנו את הרשת באמצעות סמארטפון אנדרואידי ואייפד, במועדים שונים, ואלה הממצאים:

1. הרשת עדיין לא פרושה במלואה. במודעות העירייה מדברים על נקודות בנורדאו מערב, לאורך אבן גבירול, בפינות ז’בוטינסקי, ארלוזורוב, שאול המלך ודיזנגוף, ולאורך רוטשילד, בהצטלבות עם הרחובות בצלאל, מזא”ה ושינקין. כל הנקודות האלה אינן פעילות.

2. טווח הרשת מאכזב. מרשת ציבורית היינו מצפים לכיסוי רחב הרבה יותר. בגן מאיר ובכיכר דיזנגוף, קרוב למקור השידור ניתן לקבל שירות - אך אם מתרחקים מעט, הרשת מתנתקת.

3. הגלישה אטית. הרשת מחוברת בתשתית בזק–VDSL, וכל ראוטר מקבל רוחב פס של 20 מגה־ביט, שאמור להתחלק בין כל המשתמשים שמחוברים לנתב. בפועל, בכל בדיקות המהירות שביצענו הגענו למהירות קצת יותר נמוכה ממגה־ביט בשנייה בהורדה. ליד גן העיר, נכשלנו בניסיון לראות סרטון יוטיוב. קצב גלישה כזה נמוך ממה שמספקות חברות הסלולר בדור השלישי, כך שאין לאנשים אינטרס להתחבר דווקא לרשת העירונית.

4. חלק מהנקודות אינן פועלות. בפינת אלנבי־רוטשילד לא הצלחנו למצוא את נקודות הגישה. בכיכר הבימה הצלחנו להתחבר, אבל הגלישה לא התאפשרה - והתקבלה שגיאת 404 ‏(עמוד לא נמצא‏) לכל כתובת שהקשנו.

מיזם ה-WiFi הנועז ביותר

אף שמצב הרשת עדיין אינו מזהיר, יש לציין לשבח את העירייה על המאמץ. בערים רבות באירופה WiFi ציבורי הוא נדיר או פשוט לא קיים, וגם ביחס לישראל זהו מיזם ה–WiFi הציבורי הנועז ביותר מבין הרשויות המוניציפליות.

רשת תל־נט הופכת את העיר לידידותית יותר, לתיירים למשל. מנגד, קשה שלא לתהות אם הפרויקט הוא לא בגדר “מעט מדי מאוחר מדי”: כיום, למרבית הלקוחות, בוודאי בתל אביב, יש סמארטפון וחבילת גלישה בנפח מספק.

מעיריית תל אביב־יפו נמסר בתגובה: "כחלק מהמהפכה הדיגיטלית שעליה עובדת העירייה, היא הציבה ברחבי העיר 60 נקודות גלישה, לשימוש חופשי ובחינם. מדובר בפרישת ה–WiFi הרחבה ביותר שקיימת בישראל.

רון חולדאי גולש בתל־נטצילום: כפיר סיון

"המערכת חדשה, ומחוזקת בימים אלה בעוד 60 אנטנות, במטרה לחזק את הקליטה במקומות שבהם התקבלו תלונות על קליטה בלתי מלאה. מהירות הגלישה המקסימלית היא 500 קילו־ביט, כך שאין כל בעיה במיקומים שבהם היא הגיעה למגה־ביט. בכיכר הבימה היתה תקלה נקודתית בקליטה, שתוקנה. לאורך אלנבי מוצבות אנטנות, אולם באלנבי־רוטשילד טרם הוצבה אנטנה. בגן מאיר מוצבת אנטנה, ובמידה שיש בעיות גלישה הנושא ייבדק ובמידת הצורך יתווספו אנטנות, כך גם לגבי כיכר רבין".

מי בכלל צריך רשת WiFi עירונית?

לפני כעשור, ערים רבות ראו ב–WiFi הזדמנות להנגיש את האינטרנט לכולם בצורה פשוטה וזולה. אך כעבור שנים מעטות, מתוך ערים רבות שהצהירו על הקמת רשת חינמית, המהלך הושלם בערים ספורות בלבד.

הניסיון העולמי הוכיח שהקמת רשת WiFi עירונית היא לא פשוטה ולא זולה. הרשתות הראשונות נתקלו במגוון בעיות - מקושי לפרוש מספיק נקודות, יוקר הציוד הנדרש, בעיות רגולטוריות של שידורים שאינם עומדים בתקנות הבטיחות ועד קשיים לחדור דרך קירות.

בזו לאחר זו הודיעו רשויות מקומיות וחברות שהיו שותפות להקמת הרשתות על נסיגתן ממגוון פרויקטים שאפתניים בתחום. ב–2008 כבר נותרו רק מעטים מהפרויקטים, וחלק מהחברות שהקימו את הרשתות קרסו או נבלעו לתוך חברות גדולות יותר. במקביל, רשתות האינטרנט הסלולרי החלו לפרוח, עם הפופולריות הגדלה והולכת של האייפון של אפל, וכניסת מתחרות נוספות לשוק. בעקבות כך, הנחיצות של אינטרנט עירוני בחינם פחתה.

טכנולוגיית ה–WiFi התפתחה בשנים שחלפו, וכעת קל וזול יותר לפרוש רשתות כאלה. ערים רבות - מפנאנג במלזיה ועד פאריס, מבוסטון במסצ’וסטס ועד לה פלטה בארגנטינה - מספקות שירות WiFi בחינם באזורים ממוקדים: שטח קטן ‏(כ–1–2 קמ"ר‏) במרכז העיר, או פארקים ציבוריים ויעדים תיירותיים פופולריים.

לאלה מצטרפות רשתות WiFi קטנות ורבות שמציעים בתי קפה ועסקים קטנים נוספים ברחבי ערים רבות. סן פרנסיסקו, שנאלצה לסגת מתוכניתה המקורית ב–2006, מספקת כיום שירות WiFi ב–31 פארקים ציבוריים בעיר, שנתרם על ידי גוגל. גוגל מספקת גם רשת WiFi בעיר מאונטין וויו הסמוכה, שבה ממוקם מטה החברה.

אחת הערים הבודדות בעולם שהצליחו לפרוש רשת WiFi עירונית נרחבת היא מיניאפוליס בארה”ב, שאליה מצטרפת אסטוניה, שפרשה רשת WiFi לא רק בבירה טאלין, כי אם במדינה כולה, בניסיון להגדיל את הגישה של הציבור לאינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker