בהשגחת הרב |

בלי דפדפן, עם ווטסאפ: סמארטפון ראשון לחרדים

הטלפון, מדגם נקסוס 4, יפעל באמצעות מערכת הפעלה ייעודית; המכשיר לא קיבל הכשר מוועדת הרבנים לענייני תקשורת, אך הרב עובדיה יוסף חתם על מכתב המלצה עליו

נתי טוקר
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר
אמיתי זיו

רשת תקשורת התחילה לשווק את ה הראשון המיועד למגזר החרדי. מדובר בטלפון אנדרואידי מסוג נקסוס 4, שעליו הותקנה גרסת מערכת הפעלה (ROM‏) ייחודית, בשיתוף חברת אפיק סלולר. מערכת ההפעלה מתאימה את המכשיר לצורכי הציבור החרדי, בעיקר אלה שנזקקים לטלפון לצורכי עבודה.

בסמארטפון החדש לא ניתן למצוא דפדפן לגלישה באינטרנט. מכיוון שאין גישה לחנות האפליקציות גוגל Play, גם לא ניתן להתקין דפדפן כזה או כל אפליקציה אחרת שיש בה “חשש תועבה”. עם זאת, יש חנות אפליקציות ייחודית בשם “אפיק סטור”, שיש בה כ–750 אפליקציות שעברו בדיקה ואישור של רבנים. מדובר באפליקציות תורניות כמו הדף היומי, מניין קרוב וברכת המזון, אבל גם אפליקציות פיננסיות, כמו היישומים של הבנקים הישראליים ואפליקציות תחבורה כמו ווייז וגט־טקסי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בניגוד למכשירים כשרים מחמירים יותר, יש למכשיר יכולות לשלוח הודעות טקסט, ווטסאפ, דואר אלקטרוני ואף מצלמה. עם זאת, חריץ ה–USB של המכשיר מעוקר, כך שניתן להשתמש בו לטעינה בלבד - אך לא להעברת קבצים. לא ניתן ליצור באמצעות המכשיר רשת אלחוטית מקומית - כדי למנוע גלישה דרכו לאתרים בעייתיים דרך מחשב סמוך.

מרמי לוי נמסר כי “המכשיר, שייהנה מקבוצת מספרים ייחודית ‏(668–055‏), נועד לתת את כל המענה הנדרש לאדם החרדי העובד לפרנסתו והנצרך לטכנולוגיה מתקדמת. עד היום לא היתה לגיטימציה להחזקת מכשיר המאפשר משלוח וקבלה של דואר אלקטרוני או הודעות טקסט - מה שחייב רבים בציבור החרדי לרכוש מכשיר שאינו עולה בקנה אחד עם ערכיהם כשומרי תורה ומצוות. אין ספק שהמכשיר החדש - שבו מותקנות מערכות ההגנה הטובות בעולם - יקל על רבים בעבודתם ובשגרת יומם, ובד בבד ימנע מהם שימוש במכשירים שאין רוח חכמים נוחה מהם”.

בדרך זו ישווקו שני דגמים של הסמארטפון: הראשון בעל נפח זיכרון של 8 ג’יגה־בייט, שאינו מיובא דרך היבואן הרשמי, ומחירו יהיה 1,550 שקל. השני, בעל נפח זיכרון של 16 ג’יגה־בייט ובאחריות היבואן הרשמי, יימכר ב–1,900 שקל. בעתיד ייצאו מכשירים נוספים בסדרה במחירים נמוכים יותר.

מכשיר ללא חותמת כשרות

בעדה החרדית לא אהבו את המהלך העצמאי של רמי לוי - שלמעשה עקף את דרג העסקנים הבכיר, ששלט עד עתה ללא עוררין במגזר. מאז 2005 פועלת ועדת הרבנים לענייני תקשורת, שהיתה עד כה הפוסק האחרון בתחום. הוועדה, שמורכבת מזרמים שונים בקהילה החרדית, היא זו שמעניקה את ההכשרים למכשירי הסלולר של סלקום, פרטנר, מירס ופלאפון ‏(ומקיימת משא ומתן עם גולן טלקום‏). במאות אלפי המכשירים הכשרים אין גישה לאינטרנט או לקובצי תמונות, ואין בהם גם אפשרות לשלוח הודעות טקסט.

גם אנשיו של לוי ניהלו באחרונה מגעים עם ועדת הרבנים הרשמית, במטרה לקבל הכשר לסמארטפון החדש, אלא שמגעים אלה עלו על שרטון. הסיבה הרשמית היא ההחלטה של ועדת הרבנים כי בסמארטפון הכשר לא יהיה ניתן לקבל הודעות טקסט, ואפילו לא יהיה ניתן לנהל בו שיחות טלפון. העובדה שהוועדה לא אישרה את המכשיר עשויה למנוע מהחרדים האדוקים ביותר לרכוש את המכשיר החדש.

עד כה, לא היה גוף שהצליח לעקוף את ועדת הרבנים בתחום הסלולר. בעוד בתחום האינטרנט קיימים כמה ספקים שמציעים אינטרנט מסונן ללא הכשר רשמי של הוועדה, בתחום הסלולר לוועדה היתה שליטה מוחלטת בשוק החרדי. כעת מנסה רמי לוי תקשורת להציע לצרכן החרדי אלטרנטיבה של תעודת כשרות ללא הפיקוח הרשמי של הוועדה.

ברמי לוי מציינים כי כבר קיים מכתב רשמי הממליץ לחרדים לרכוש את המכשיר החדש, שעליו חתמו הרב עובדיה יוסף ורבנים אחרים מהזרם החרדי־ספרדי, והוא אמור להיות מפורסם בקרוב. בכל מקרה, מציינים בחברה, נרשמו כבר יותר מ–700 הזמנות למכשיר החדש מלקוחות פרטיים, וזה עוד לפני המגעים מול השוק המוסדי - שאליו לוטשים עיניים ברמי לוי.

“האינטרנט הרס את כל מי שבא אתו במגע"

ברמי לוי יכולים להיות מרוצים עד כה מכך שבעיתונות החרדית - לפחות בשלב זה - לא הביעו מחאה נגדם ולא אסרו את רכישת הסמארטפון החדש. השקט מצד מנהיגי המגזר לא בהכרח מתפרש כהסכמה לרכישת המכשירים החדשים, אבל בעידן הנוכחי גם זה סוג של הישג.

למרות זאת, יש גורמים מתוך המגזר החרדי שמנסים למנוע את שיווק המכשירים החדשים של לוי. “הוועד לטוהר התקשורת”, גוף לא ממש ידוע, הפיץ הודעה שבה קרא לחרדים “לא להיות טיפשים” ולרכוש את הטלפון החדש.

“רשת סופרמרקטים בישראל השיקה סמרט־פון חדש, עם גישה ‘מוגבלת’ לאינטרנט המאפשרת גלישה באתרים ‘כשרים’”, נכתב בהודעה. “אנו רואים כיצד האינטרנט הרס את כל מי שבא אתו במגע. אנו רואים כיצד ‘סננים’ לא עובדים באמת. אנו רואים כיצד משפחות נהרסות על ידי האינטרנט. והנה כעת יש ניסיון חדש להפוך את האינטרנט הקטלני למשהו שהוא ‘בסדר’. האם אנחנו מספיק טיפשים כדי לרוץ ולרכוש את ה’אייפון’ בסגנון ‘כשר’?”

חברת נתיב תקשורת, העובדת בצמידות לוועדת הרבנים, מפתחת בימים אלה גם היא סמארטפון כשר - בהכשר ועדת הרבנים. גם בסמארטפון זה תופעל חנות אפליקציות פנימית, אבל לפי דרישת הרבנים לא ניתן יהיה לשלוח בו הודעות טקסט ולנהל בו שיחות טלפון. ככל הנראה, לאחר שזה ייצא לאור, ייצאו הרבנים בקריאה מפורשת לרכוש רק את הטלפון שהוכשר על ידי הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker