תוכן גולשים ופנייה לקהל הבינלאומי: הסטארט-אפים הישראליים שעוקפים את אתרי התוכן

עם אלפי כותבים הפזורים בעולם, מאות מאמרים ביום וגיוסים של מיליוני דולרים, אתרי התוכן Seeking Alpha ו–FTBpro הם גרסת הסטארט־אפ הישראלית לחברות המדיה הגדולות

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
אור הירשאוגה

אתרי התוכן הישראליים נמצאים - גוגל ופייסבוק נוגסות בתקציבי הפרסום באינטרנט, סוכנויות הפרסום הגדולות ממשיכות לכפות עמלות גבוהות ועיתונאים מאבדים את משרותיהם. זו תמונת המצב ברבים מהאתרים הנקראים בישראל. בתנאים אלה, אפילו מכירת עיקר נכסיו של האתר הפופולרי תפוז באחרונה תמורת 4.3 מיליון שקל - שווייה של דירה מרווחת באזור טוב בתל אביב - לא נתפשה כחריגה.

לצדם של אתרי המדיה הישראלים צמחו בישראל כמה אתרי תוכן מזן שונה - אתרים שמגיעים לקהלי קוראים גדולים בהרבה ולהערכות שווי גבוהות. , שמחזיקה באתר סיקור מניות, ו– הן אמנם חברות מדיה, אך הן גם חברות סטארט־אפ, על כל המשתמע מכך. בשתי החברות מושקעות קרנות הון סיכון, והערכות השווי של שתיהן מגיעות לעשרות מיליוני דולרים.

אף שהמוצר של החברות - אתר תוכן - דומה מאוד לזה של חברות תוכן קלאסיות, שתי החברות לא מעסיקות כלל עיתונאים, והתוכן המועלה בהן מבוסס על תרומות הגולשים. במקרה של FTBpro, הכתיבה היא בחינם. SeekingAlpha משלמת לכותבים במקרים מסוימים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המודל הכלכלי של שתי החברות מבוסס בעיקר על פרסום, אך SeekingAlpha, הוותיקה יותר, החלה להפעיל גם מודל של מנויי פרימיום משלמים. שתיהן מחזיקות גם בצוות של עורכי תוכן, שאחראים על הגשת התכנים באתר ועריכתם. FTBpro נוסדה אמנם רק לפני שנתיים, אך סבב הגיוס הראשון של החברה - בסך 7.4 מיליון דולר - בוצע לפי שווי של עשרות מיליוני דולרים.

בשונה ממרבית אתרי התוכן בישראל, FTBpro אינה פונה לישראלים. הוא פונה לאוהדי הכדורגל בליגות הגדולות בעולם. החברה מחזיקה באתר כדורגל מבוסס תוכן גולשים, שממוקד בקהילות אוהדים של ליגת האלופות, הפרמייר ליג האנגלית, לה־ליגה הספרדית, Serie A האיטלקית והבונדס ליגה הגרמנית.

FTBpro משרדיצילום: תומר אפלבאום

לפי החברה, בכל יום עולים לאתר כ–300 מאמרים באנגלית, בספרדית, באיטלקית ובגרמנית מ–1,000 כותבים רשומים, ובכל חודש מגיע האתר לכ–40 מיליון צפיות. אפליקציית הסלולר של החברה, שהושקה לפני כמה חודשים, כבר הגיעה לכ–500 אלף הורדות.

האתר מציע לכותבים אפשרות לשימוש בתבניות מוכנות, המציגות תחזיות על תוצאות משחקים, נגן וידיאו, מצגת תמונות, הצגה של סגלי הקבוצות ודירוגי שחקנים. “בשונה מפורומים של אוהדים, אנחנו מציגים לגולשים ניתוחים וכתבות שמגיעות מקהל גדול של כותבים”, מסביר אסף פלד, מנכ”ל החברה. “אנחנו מאפשרים לכל כותב ליצור דירוגים, להציג הרכבים שמעלים את רמת התוכן, ולשתף את התכנים ברשתות חברתיות. כ–80% מהתנועה באתר מגיעה כיום מרשתות חברתיות”.

החברה מעסיקה 30 עובדים במשרדיה בנווה צדק. כמחצית מהעובדים עוסקים בפיתוח התאמות של האתר לפלטפורמות מובייל, בין השאר כיישומים ייעודים, ובפיתוח פיצ’רים חדשים. השאר עוסקים בעריכת תוכן וניהול האתר בשפות השונות. FTBpro מנצלת את ריבוי דוברי השפות הזרות בישראל כיתרון תחרותי - מרבית אנשי ניהול התוכן הם עולים חדשים מארצות שונות, שעורכים בשפת אמם: אנגלית, גרמנית, איטלקית, ספרדית או פורטוגזית. לדברי החברה, בכל אחת מהליגות ניתן למצוא סיקור מלא של משחקי הכדורגל קרוב מאוד למועד התרחשותם.

חלק מהצוות מועסק כמתלמדים, כחלק משיתוף פעולה של FTBpro עם תוכניות עידוד עלייה שונות. רבים מהכותבים באתר הם סטודנטים שלומדים במסלולי תקשורת ספורט, שמנסים לצבור חשיפה לכתיבתם. אחרים הם אוהדים מבוגרים יותר, שמנסים למצוא קהל.

אסף פלדצילום: תומר אפלבאום

“אלפי יצרני תוכן ברחבי העולם”

“אחד הדברים הייחודיים בפלטפורמה של FTBpro הוא העובדה שיש אלפי יצרני תוכן, שפזורים ברחבי העולם, מייצרים מאות מאמרים בכל יום בשפות שונות - ומכסים את כל הליגות המרכזיות בעולם”, אומר פלד. התכנים שמעלים הכותבים באתר יכולים להגיע גם לאתרי מדיה כמו Telegraph ,Daily Mail ו–MSN בריטניה, שעמם חתמה החברה על הסכמי סינדיקציה.

“כדורגל הוא תחום גדול מאוד, אבל לא מאוד אמריקאי. זה הופך אותו לאחד היחידים שמאפשרים צמיחה של חברות מדיה גדולות וגלובליות שאינן אמריקאיות”, הסביר בעבר פלד. “התחרות הגדולה שלנו כיום היא מצד אתרי המדיה המבוססים, ואנחנו מנסים ליצור עוד ועוד שותפויות תוכן דו־צדדיות עם אתרים בעולם”.

עובדי Seeking Alphaצילום: תומר אפלבאום

באחרונה הכריזה FTBpro על חתימת הסכם שיתוף פעולה עם איגוד המאמנים בפרמייר ליג הבריטית. במסגרת ההסכם יזכו כותבים נבחרים באתר לראיין בווידיאו מאמני קבוצות, בהם ז’וזה מוריניו, מאמן קבוצת צ’לסי, וארסן ונגר, מאמן קבוצת ארסנל. החברה החליפה בשיתוף הפעולה עם ארגון המאמנים את יאהו.

FTBpro הוקמה ב–2011 על ידי פלד, יובל לרום, סמנכ”ל הטכנולוגיה, וגילי בימן, סמנכ”ל מוצר וניהול קהילות. בימן, אחד ממייסדי האתר תפוז, שימש בעבר מנהל הקריאייטיב בדוטומי, שנמכרה ב–2011 ל–ValueClick תמורת 295 מיליון דולר.

לרום, יוצא יחידת 8200, שימש בתפקיד קודם מנהל פיתוח אלגוריתמים בחברת Kontera. פלד היה אחראי ב–2005–2009 על ההשקעות והרכישות של סיסקו ונצ’רז בישראל, ולאחר מכן הקים את האתר Top7.

ב–2011 גייסה FTBPro סבב סיד של 300 אלף דולר מבועז דינטי וארז שחר, יוצאי אוורגרין. מתחילת 2013 גייסה החברה 7.4 מיליון דולר מהקרנות באטרי וג’מיני.

דיוויד ג'קסוןצילום: אייל טואג

בעקבות ההשקעה הצטרפו לדירקטוריון FTBpro איציק פרנפס מקרן באטרי ויוסי סלע מג’מיני. בעקבות הגיוס ציינה החברה כי בכוונתה להרחיב את הפעילות גם לליגות בצרפת, בברזיל, בטורקיה ובארה”ב, ובשוק האסייתי כצרכן של כדורגל אירופי, ולאחר מכן לפנות לקהל הרוסי ולעולם הערבי.

השקעתן של הקרנות ג’מיני ובאטרי בגוף מדיה שהמודל העסקי הבסיסי שלו מבוסס פרסום עשויה להראות תמוהה, על רקע הירידה בהכנסותיהם של אתרי התוכן בישראל. “בסופו של דבר, הכל מסתכם בכמה עולה לך להביא משתמש וכמה הוא מכניס לך.

מודל הפרסום הוא מודל פנטסטי אם העלות יותר נמוכה מההכנסות”, אומר יוסי סלע, שותף בקרן ודירקטור בחברה. “מבחינתנו, ההשקעה ב–FTBpro היא השקעה בחברה טכנולוגית”.

תוכן ייחודי או מוצר הניתן לשכפול?

Seeking Alpha‏, שהוקמה ב–2004, מפעילה אתר ניתוחי מניות שמבוסס על יותר מ–7,000 כותבים. בנוסף לניתוחים שנכתבים לאתר, כ–250 מאמרים ביום, הוא מרכז חדשות במודל אגרגציה דומה לזה של האתר TechMeme. לצד אתרים כמו Yahoo Finance, MarketWatch ו–Fool.com - סיקינג אלפא נמנה עם אתרי ניתוח המניות הפופולריים ביותר בארה”ב, ובאחרונה עבר האתר את רף מיליון המשתמשים הרשומים.

עד היום גייסה החברה כ–15 מיליון דולר, בין השאר מהקרנות אקסל, בנצ’מרק ו–DAG ונצ’רס. החברה מעסיקה כ–100 עובדים, מהם כ–80 במשרדיה ברעננה. פרט למודל הכנסות מבוסס פרסום, מציע כיום האתר מנויי פרימיום, שמאפשרים גישה לטווח מאמרים רחב יותר. ייחודו העיקרי של האתר, שתרם להתבססותו ככלי עזר מרכזי של סוחרים ואנליסטים, הוא רוחב היריעה שהוא מציע, שמתבטא בין השאר בהצגת ניתוחים גם של מניות בסחירות נמוכה.

כדי לחזק את הייחוד מציע האתר לכותבים נבחרים תשלום דיפרנציאלי לסיקור מניות, עם תשלום גבוה יותר עבור מניות פחות מסוקרות. החברה הציעה את מודל התשלום לכותבים בינואר 2011, וביולי באותה שנה אמר המנכ”ל דיוויד ג’קסון כי היא מתכננת לשלם לכותבים 1.2 מיליון דולר במהלך השנה.

“Seeking Alpha יצר משהו שלא היה קיים קודם - פלטפורמה שמאפשרת למשקיעים במניות להביע את דעתם על המניה. ההנחה הבסיסית של האתר היא שלפחות לחלק מרוכשי המניה יש דעה מגובשת על החברה שהם השקיעו בה ועל ביצועיה”, הסביר מייקל אייזנברג, דירקטור ב-Seeking Alpha מטעם קרן בנצ’מרק, שהשקיעה בחברה.

“הפנייה לקהל של כותבים חיצוניים מאפשרת כיום לאתר להציע תוכן רחב וכוללני הרבה יותר מאתרים כמו יאהו פייננס או וול סטריט ג’ורנל”, הוסיף אייזנברג. “השאלה מבחינתי היא לא עצם העיסוק בתוכן אלא ייחודיותו של התוכן. תוכן ייחודי או מוצר הניתן לשכפול - זו מבחינתי השאלה המרכזית. שאלה נוספת היא אם יש לך יתרון מבחינת עלויות באיסוף המידע. השאלה השלישית היא כשמסתכלים במורד הדרך, נאמר חמש שנים קדימה, אם ניתן לחשוב על אפיקים נוספים למוניטיזציה מלבד פרסום”.

לפי נתוני Quantcast, המספקת מידע על היקפי תעבורה ברשת, לאתר כ–2 מיליון גולשים ייחודיים מארה”ב בחודש, והוא ממוקם ב–1,000 האתרים הגדולים במדינה.

אייזנברג מדגיש כי מספר הגולשים אינו היעד המרכזי של החברה: “אנחנו לא מודדים את עצמנו בטראפיק. הפילוח הממוקד של הגולשים חשוב לנו הרבה יותר. אם היינו רוצים להביא יותר גולשים, היינו מבקשים מהכותבים לכתוב על אפל. במקום זה, יותר חשוב לנו שהם יציעו תוכן ייחודי עם סיקור של מניות פחות נסחרות. זה הייחוד שאנחנו מייצרים וזה מה שמושך אלינו את הגולשים הנכונים”.

איכות ולא כמות

בשבע השנים האחרונות צנח שוויים של אתרי תוכן ישראלים רבים רבים: אחרי שהונפק לפי שווי של 80 מיליון שקל לפני שבע שנים, נמכרה בתחילת החודש הפעילות המרכזית של האתר תפוז תמורת 4.3 מיליון שקל. תפוז, האתר הרביעי בגודלו בישראל לפי נתוני ועדת המדרוג, מגיע ל–1.3 מיליון קוראים בחודש, כ–400 אלף צופי וידיאו ו–530 אלף גולשים במובייל.

ב–2012 רכש רון לאודר 50% ממניות נענע10 לפי שווי של 10 מיליון שקל. NRG של מעריב נמכר יחד עם נכסים נוספים של הקבוצה תמורת 12 מיליון שקל. למעשה, גם האתרים המצליחים בישראל מצליחים במידה מוגבלת בלבד: אתר הספורט one, למשל, שנמכר ב–2007 לקבוצת ידיעות תמורת 10–11 מיליון דולר, או האתר בחדרי חרדים, שנמכר באחרונה לפי שווי של 10 מיליון שקל, אמנם נחשבים להצלחה מקומית, אך בהשוואה לאתרים בינלאומיים השווי של החברות נותר נמוך, אפילו נמוך מאוד.

לעתים קרובות מופנית האצבע המאשימה לחוסר יכולתם של האתרים ליצור לעצמם אפיקי הכנסות חלופיים לאפיק הפרסום ברשת. מזה זמן רב נוגסות גוגל וחברות אינטרנט נוספות, ביניהן פייסבוק, בעוגה הקטנה מלכתחילה של פרסום באינטרנט בישראל. התחום הכניס 570 מיליון שקל ב–2012, לפי יפעת בקרת פרסום - כ–16% מתקציב הפרסום בישראל. בהקשר לקשייהם של האתרים מוזכרת התלות שלהם במשרדי הפרסום הגדולים, שגובים עמלות גבוהות מאוד - של עד 40%.

Seeking Alpha ו–FTBpro מתבדלות בשוק הגלובלי בתוכן הייחודי וברוחב הכיסוי שמתאפשר להן. “כללית, לא רק בתחום המדיה, ברור שהשוק הבינלאומי מהווה הזדמנות גדולה יותר מזו של השוק המקומי, אך שם גם צריך להתחרות מול השחקנים הגלובליים. זה נכון לאתרי מדיה, כפי שזה נכון לאתרי קופונים”, אומר רותם אלדר מקרן ג’מיני, שהשקיעה ב–FTBpro. “השוק המקומי פחות מעניין את השחקניות הגדולות, ולכן יכולים להיות בו שחקנים מקומיים. אם שחקן קטן רוצה להתחרות בשוק הגלובלי, הוא צריך להציע משהו ייחודי”.

גם אייזנברג מדגיש את חשיבות יצירתו של תוכן ייחודי. “חדשות היום הן קומודיטי. החשיבה כיום צריכה להיות יותר ממוקדת באיכות מאשר בכמות. הדבר היחיד שיכול להיות מעניין כיום באתרי תוכן זה דעות וניתוחים. באתרי התוכן הישראליים יש מעט מאוד מזה. כל השאר - סיקור חדשותי נטו - הוא סתם איסוף זבל. חברות המדיה הישראליות יכולות לשרוד - כצעצועים של אנשים עשירים”.

האם יכולים לקום בישראל אתרים נוספים שהופכים את הפנייה לקהל הבינלאומי לנדבך מרכזי בהכנסותיהם? לדברי אלדר, פרט לחדשנות הטכנולוגית בישראל ולריבוי דוברי השפות הזרות בארץ, לדאונלואד ואלי - אשכול חברות תוכנה חינמית ישראליות, שמודל ההכנסות המרכזי שלהן מבוסס על הפניית גולשים למנועי חיפוש - עשוי להיות חלק מרכזי בכך. “נוצרה בישראל הרבה מומחיות בהזרמת טראפיק גבוה בעלויות נמוכות”, אומר אלדר. “את היכולות האלה אפשר לתרגם גם לחשיפה גלובלית של אתרי תוכן”.

“תוכן גולשים בלבד אינו מספיק כדי למלא את החלל”

בתחילת 2013 גייס הסטארט־אפ האמריקאי BuzzFeed ‏19.3 מיליון דולר בסבב גיוס רביעי. עם סבבים קודמים גייס באזפיד עד היום קרוב ל–50 מיליון דולר. הסבב האחרון בוצע לפי הערכת שווי של 200 מיליון דולר. בשונה מסטארט־אפים רבים שפועלים בתחום המדיה, עיקר כוחו של באזפיד, המעסיק כ–300 עובדים הוא בתכנים שיוצרים אנשי האתר, ובראשם כתבות בפורמט רשימה כמו “17 דברים איומים שיכולים לקרות לכם בבתי קפה” או “26 פריטי הלבוש הנוחים אי פעם”.

לפי נתוני Quantcast, המספקת מידע על היקפי תעבורה ברשת, גלשו לבאזפיד יותר כ–90 מיליון גולשים בחודש שעבר. לשם השוואה, האתר של “וושינגטון פוסט”, שנרכש לאחרונה על ידי ג’ף בזוס, מדווח על ממוצע חודשי של 18.9 מיליון גולשים ייחודיים. לפי מייל ששלח בתחילת החודש מנכ”ל באזפיד, ג’ונה פרטי, לעובדי החברה, האתר, שמבסס את הכנסותיו על פרסום, כבר רווחי.

באזפיד אמנם ניצבת בפסגת חברות המדיה האינטרנטיות בהיקפי הגיוס שלה, אך לצדה ניצבות שורה של חברות מדיה אינטרנטיות מצליחות: מ–Bleacher Report, אתר חדשות ספורט אמריקאי הפועל במתכונת דומה לזו של FTBpro, שנמכר בשנה שעברה לחברת התקשורת טרנר תמורת 175 מיליון דולר, דרך Sugar Inc ו–VOX Media, שהחלו את דרכן כאסופות בלוגים שפונות לקהלים ייעודיים, וכלה באתרי הומור כמו CHEEZburger ו–9GAG.

אף שעיקר כוחה של באזפיד הוא בכתבות המבוססות בעיקר על תוכן ויזואלי, הבהיר פרטי במכתבו לעובדים כי החברה פועלת בכל כוחה להעמיק גם את הסיקור החדשותי המזוהה כיום עם חברות מדיה מסורתיות. “למרות הקשיים של חברות המדיה המסורתיות, קיים כיום צמא גדול לדיווחים עיתונאיים, תוכן מבדר וסיפורים טובים”, ציין פרטי במכתב ששלח לעובדיו.

“פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות הן פלטפורמות הפצה מדהימות, אך תוכן גולשים בלבד אינו מספיק כדי למלא את החלל שיצרה דעיכת העיתונים והמגזינים המודפסים. העולם זקוק לחברות תוכן איתנות, רווחיות וחיות המחזיקות צוות מקצועי שמקדיש את זמנו ליצירת תוכן, בייחוד תוכן שנוצר לדור שגדל לעולם המקוון, דור שצרכיו בתחומי הבידור והחדשות נזנחו על ידי הטלוויזיה והעיתונים”.

במכתבו לעובדים ציין פרטי כי הגלישה בבאזפיד היתה גבוהה במיוחד בצמוד לדיווחים חדשותיים, בין השאר כאלה שנגעו למירוץ לנשיאות בארה”ב ולפיגוע במרתון בבוסטון. “קיימת כיום הזדמנות אדירה להפוך למקור החדשות המוביל בעולם החברתי והנייד”, קבע פרטי, והוסיף כי בכוונתו להרחיב באופן משמעותי את הדיווחים החדשותיים באתר.

“אנו נמשיך להעסיק את העיתונאים והכותבים המוכשרים ביותר, נרחיב את הסיקור של חדשות מתפרצות, נקים צוות שיעסוק בתחקירים עיתונאיים ודיווח על נושאים שדורשים מחקר מקיף, ונספק לקוראים שלנו מידע על הנושאים והסוגיות החשובות להם ולעולמם. עדיין לא רכשנו את האמון שמותגי חדשות בינלאומיים הצליחו לזכות בו לאורך 100 שנה, אך אנחנו עובדים קשה כדי להגיע לשם. זה לא ייקח לנו 100 שנה”, סיכם פרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker