קונדואיט מתפצלת ומגיעה לבורסה: מתמזגת עם פריון לחברה בשווי 837 מיליון דולר

חלקה של פריון בחברה הממוזגת הוא 19%, חלקה של קונדואיט - 79% ■ 2% נוספים יוקצו לעובדי החברות ■ שוויה של פריון שנסחרת בנאסד"ק ובבורסת תל אביב עמד לפני ההכרזה על 161.65 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים35

אתמול בצהריים הודיעה פריון על מיזוג עם חטיבת סרגלי הכלים של קונדואיט ‏(Client Connect‏) בעסקת מניות. בכך שמו החברות קץ לשמועות שנפוצו בחודשים האחרונים. לפי השווי שבו נסחרה פריון בתחילת המסחר אתמול, שווי החברה הממוזגת יהיה 837 מיליון דולר

מנכ"ל פריון, ג'וזף מנדלבאום, חשף אתמול כי החברה הממוזגת תהיה אחראית ל–2% מהחיפושים במנועי החיפוש בארה”ב, ותהפוך למנוע טראפיק משמעותי יותר
מ–AOL ו–AVG.


כתבות נוספות ב-TheMarker

מנכ"ל קונדואיט, רונן שילה (מימין) ומייקל אייזנברג, שותף בקרן בנצ'מרק ובקרן Alephצילום: עופר וקנין

בעקבות ההודעה ערכו החברות מסיבת עיתונאים במשרדי קונדואיט בנס ציונה. קונדואיט הכריזה על פיצולה לשתי חברות - Client Connect שתמשיך לעסוק בתחום סרגלי הכלים, תמוזג עם פריון ותיהפך לבורסאית, וחברה שתיוותר פרטית תחת הנהלתו של מנכ”ל קונדואיט רונן שילה ותעסוק בפיתוחים למובייל, לדפדפן עצמאי ולשווקים נוספים. המשך מהשער האחורי פריון ציינה כי השלמת העסקה צפויה עד לינואר 2014.

חלקה של קונדואיט בחברה הממוזגת יהיה 81% וחלקה של פריון יהיה 19%. שווייה של פריון, הנסחרת בנאסד”ק ובתל אביב, היה לפני ההכרזה 161.65 מיליון דולר. שווי קונדואיט לפי סבב הגיוס שביצעה ב–2012 היה כ–1.5 מיליארד דולר.

לפי הדיווח לבורסה, הכנסותיה של החברה הממוזגת ב–12 החודשים האחרונים שהתסיימו ב–30 ביוני 2013, הגיעו ל–397 מיליון דולר והחברה תשיג EBIDTA של 109 מיליון דולר. בעקבות ההודעה, הופסק המסחר במניית פריון ל–45 דקות; המניה ירדה ב–14.6% לאחר שחזרה להיסחר.

בדיווח לבורסה נחשפו לראשונה תוצאותיה הכספיות של קונדואיט שעד כה לא חויבה לחשוף אותן. ב–12 החודשים האחרונים שהסתיימו ב–30 ביוני 2013 הסתכמו ההכנסות מפעילות סרגלי הכלים, הפעילות המניבה של החברה, ב–277 מיליון דולר, והרווח הנקי הסתכם ב–77 מיליון דולר. ה–EBIDTA של קונדואיט הסתכם ב–88 מיליון דולר.

העסקה עתידה להיסגר בתחילת ינואר 2014, ונתונה להצבעת בעלי המניות של פריון, שאמורה להתקיים בנובמבר 2013, וכן לתנאי הסגירה המקובלים, תקנות מס ואישורים של הגופים הממשלתיים. בפני בעלי המניות הגדולים עומדים תנאי חסימה שונים, ואף בעל מניות לא יוכל להחזיק ביותר מ–14% ממניות החברה המאוחדת, לאחר הסגירה.

בראש החברה הבורסאית הממוזגת יעמוד מנכ”ל פריון, ג’וזף מנדלבאום. ג’וש וויין, העומד בראש Client Connect, ישמש נשיא החברה. עובדי Client Connect יועברו לפריון. בקונדואיט הדגישו אתמול כי העובדים ישמרו על זכויותיהם גם לאחר המעבר. כיום קונדואיט יושבת בנס ציונה, ופריון ברמת החייל. בעתיד ימוזגו הפעילויות למקום אחד - כרגע לא ידוע היכן.

עקפו את מכשלת המיסוי

מתווה העסקה שעליה הוכרז אתמול, הודלף מוקדם יותר בקיץ, קרוב לתחילת הדיונים בין החברות. ככל הנראה, אחת המכשלות העיקריות שעמה היו החברות צריכות להתמודד בדרך למיזוג, נוגעת למיסוי. “זו עסקה מורכבת שכוללת גם פיצול וגם מיזוג - שני נושאים שדורשים טיפול מיסויי”, אמר מקורב לעסקה. “העסקה הנוכחית נבנתה באופן שגם תואם את העקרונות של מס הכנסה וגם מאפשר לצדדים לעשות זאת בלי עלויות מס”.

מנכ"ל פריון ג'וזף מנדלבאום
ג'וזף מנדלבאום, מנכ"ל פריון מודיע על המיזוג לעובדי קונדואיטצילום: עופר וקנין

מנכ”ל פריון, מנדלבאום, אמר: “אסטרטגיית הצמיחה של החברה הממוזגת תהיה דומה לזו שהיתה לפריון. נתמקד בשלושה דברים: האחד - נשקיע בבניית מוצרים וטכנולוגיה שיאפשרו לנו לגדול אורגנית ונכניס חדשנות בפלטפורמות שלנו לטובת שיתופי הפעולה. דבר שני - נשקיע באקו־סיסטם של מובייל. אנשים אינם רוצים לשלם על אפליקציות, לכן אנחנו נותנים אפשרות של מונטיזציה לאנשים שבונים את האפליקציות ועוזרים להם להפיץ אותן. דבר שלישי - ניקח את המניות שלנו עם המזומן ונקווה שנעשה עוד רכישות”.

“זהו אירוע מכונן בתולדות החברה ואיחוד כוחות משמעותי עבור העובדים ובעלי המניות שלנו”, הוסיף מנדלבאום. “זהו באמת המקרה שבו אחד ועוד אחד שווה שלוש. עסקי החברות שלנו משלימים אלה את אלה ויאפשרו לנו להגדיל את ההשקעה בפלטפורמת המונטיזציה וההפצה, את מאמצינו בתחום המובייל ואת נוכחתנו בתחום הפרסום ופיתוח החדשנות. אני שמח לקבל את פני העובדים המוכשרים של חטיבת Connect Client ומצפה להמשיך ולהתבסס על הצלחתם.

מנדבלאום, שהיה מנכ”ל אמריקן גריטינגס לפני שעלה לישראל ב–2009, סיפר: “כבר רכשתי 14 חברות. כדי לבנות חברה ענקית צריך תהליכים, וכבר התחלנו בהם. אנחנו לא בלחץ - שתי החברות די רווחיות. זה מרתון, לא ספרינט. הכי חשוב להרגיע את העובדים. הנכס הכי חשוב של Client Connect ושל פריון הוא העובדים”.

נוסף על לוויין, שיהפוך לנשיא פריון, יצטרפו לדיקרטוריון פריון שני בכירים נוספים מקונדואיט - דרור ארז, מייסד־משותף של קונדואיט, ורועי גן, סמנכ”ל הכספים של קונדואיט. יעקב קאופמן, סמנכ”ל הכספים הנוכחי של פריון, ימשיך לכהן בתפקידו.

“לא יכולנו לשאוף לאיחוד משמח יותר מזה”, אמר רונן שילה, מנכ”ל ומייסד־משותף של קונדואיט. “פריון היא חברה ציבורית משגשגת, הדוגלת באותם ערכי יזמות ויושרה כשלנו. אני מכיר את ג’וזף זמן רב, ואין לי ספק שהוא האדם הנכון להצעיד את Client Connect בדרך הנכונה קדימה”. בהודעתן ציינו קונדואיט ופריון כי החברה הממוזגת תייצג יותר מ–260 אלף שותפים בתחום ההפצה והתוכן.

מייקל אייזנברג, שותף כללי בבנצ’מרק קפיטל, אחת המשקיעות הראשונות בקונדואיט, אמר: “הנהלת פריון הוכיחה את יכולתה לייצר ערך משמעותי. החברה בשלה כעת להפיכתה לשותף מועדף עבור מפתחים גדולים כקטנים להפצה ומונטיזציה של הפיתוחים שלהם”.

המשקיעים לא היו מוכנים

הודעת המיזוג בין קונדואיט לפריון תפסה את המשקיעים לא מוכנים - למרות הפרסומים שהיו בכלי התקשורת. עד לשעת ההודעה ‏(12:02‏) נסחרה מניית פריון בעליות נאות של כ–2.5%, אבל מיד לאחריה החלה מניית החברה בצניחה לעבר הטריטוריה האדומה, ובעקבות הירידה החדה, המסחר בה הופסק לכמה דקות.

לאחר שמניית פריון איבדה כ–10% מערכה, נפתח ב–16:30 המסחר במקביל בארה”ב שבה גם נסחרת המניה ‏(דואלית‏). הלחץ הכבד שהגיע מעבר לים לחץ את המניה מטה, והיא איבדה כ–14% מערכה באחד העם. בתום המסחר באחד העם מניית פריון איבדה כ–15% ובמסחר בארה”ב היא נחלשה ב–12.5%.

עיקר החשש של המשקיעים הוא מדילול אחזקתם - מה שככל הנראה מסביר את הירידות החדות במניית פריון. לפריון ישנם כיום כ–12.4 מיליון מניות נסחרות. העסקה עם קונדואיט תתבצע על בסיס מניות בלבד, ולצורך זה פריון עתידה להנפיק כ–50 מיליון מניות נוספות, מה שעשוי להוביל לדילול באחזקות המשקיעים.

המיזוג משקף לקונדואיט שווי חברה נמוך מזה שבו ביצעה את סבבי הגיוס הקודמים. “בינתיים, זה לא אקזיט למשקיעי קונדואיט, לא למייסדי קונדואיט ולא לעובדיה. לדעתי, המחיר יעלה. המלה האחרונה תאמר בעוד שנה או שנה וחצי”, אמר אייזנברג.

לפני כחודשיים אישרה קונדואיט כי היא מבצעת פיצול בחברה לשתי יישויות עסקיות מתוך כוונה למקסם את הפעילות העסקית של כל אחת מהן. בחטיבת סרגלי הכלים שמתמזגת עם פריון, Client Connect, מועסקים כיום כ–200 עובדים. תחת המותג קונדואיט ימשיכו כמה פעילויות בעלות אופי סטארט־אפי - מוצרים בסיכון גבוה שאינם מניבים לחברה בשלב זה הכנסות מהותיות.

המוצרים שככל הנראה יישארו בקונדואיט הם קונדואיט מובייל, קוויק לאונצ’ ‏(מסך נעילה ממותג לגופי תוכן‏), וויביה שרכשה קונדואיט ב–2011 ב–45 מיליון דולר, והדפדפן U. בפעילות זו מועסקים כ–250 עובדים. בהמשך תוכל קונדואיט לגייס הון סיכון ולפתח פעילות זו.

דיווידנדים בשווי מאות מיליוני שקלים

הנהלת קונדואיט התבטאה בעבר נגד אפשרות של הנפקה. ואולם, הפיכת החברה לציבורית תאפשר לקרנות שהשקיעו בה לממש את האחזקות ולמכור את מניות החברה בשוק. פעילות סרגלי הכלים של קונדואיט מייצרת כמויות גדולות של מזומן, ובעבר חילקה דיווידנדים לבעלי המניות ולעובדים בשווי של מאות מיליוני שקלים. בעלי המניות הגדולים בקונדואיט הם קרן ההון סיכון בנצ’מרק, בנק ההשקעות ג’יי.פי מורגן צ’ייס ו–W קפיטל. כמה מהעובדים מימשו אופציות במכירה זו.

קונדואיט ופריון משויכות לאשכול חברות שזכה לכינוי “עמק ההורדות” - חברות ישראליות העוסקות בפיתוח תוכנות חינמיות, הפצתן ויצירת אפיקי רווח עבורן. בשונה מחברות סטארט־אפ רבות בתחום האינטרנט, החברות בתחום זה כבר מייצרות הכנסות ורווחים יפים, שבמקרים מסוימים, כמו במקרה של קונדואיט, כבר נהפכו לתזרים דיווידנדים נדיב. כמה מהחברות מקבלות הערכות שווי גבוהות מהמשקיעים. קונדואיט, איירון סורס בבילון, iMesh ופריון הצליחו להגיע לשווי שוק של מאות ומיליארדי דולרים.

החברות הפועלות בתחום, סייעו במשך שנים לענקיות כמו גוגל ומיקרוסופט להשיג נתחי שוק, אבל השיטה נהפכה לבסוף למטרד - המתווכות נעשו גדולות מדי. בתגובה, ביצעו גוגל ומיקרוסופט מהלכים שהקטינו את חופש הפעולה של ספקיות התנועה באמצעות שינוי הקווים המנחים בעבודה מולן. על אף שלחברות הישראליות יש הסכמים גם עם ספקיות חיפוש כמו יאהו, יאנדקס ובאידו הסינית, למיקרוסופט ולגוגל יש כוח מיוחד מתוקף היותן חברות שמפתחות את הדפדפדנים הפופולריים בעולם.

לצד חמש החברות הגדולות הפעילות בתחום בישראל - קונדואיט, איירון סורס, בבילון, iMesh ופריון - יש כעשר חברות נוספות, כמה מהן חברות שהכנסותיהן השנתיות מגיעות ליותר מ–10 מיליון דולר, והבולטות שבהן הן Whitesmoke ,Superfish ,iBario ,KeyDownload ,Bundlore ,web-pick ו–Revizer. גם AVG מפעילה מרכז פיתוח גדול בישראל שעוסק בתחום. שיתופי הפעולה בין החברות ב”עמק ההורדות” הם שכיחים. “כולם שותפים וכולם עובדים יחדיו”, אומר בכיר בתעשייה. “נוצרה כאן מאסה קריטית שעוזרת להתפתחות ההדדית של החברות”.

בנק ההשקעות יו-בי-אס (UBS Investment Bank) שימש כיועץ פיננסי בלעדי, ומשרדי גולדפרב זליגמן (Goldfarb Seligman) וקריימר-לוין-נפתליס את פרנקל (Kramer Levin Naftalis and Frankel LLP) שימשו כיועצים משפטיים לפריון. אר-בי-סי קפיטל מרקטס (RBC Capital Markets) ספקו חוות דעת לדירקטוריון פריון. אלן וקומפני (Allen & Comapny) שימשו כיועץ פיננסי לקונדואיט ומשרד מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל (Meital Liquornik Geva Leshem Tal) שימש כיועץ משפטי לקונדואיט. פירמת רואי החשבון PwC ביצעה עבור קונדואיט את תהליך בדיקת הנאותות לעסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker