8 דברים שצריך לדעת על הנפקת טוויטר

איך אפשר להרוויח מהנפקת טוויטר ■ איך הצליחה החברה להסתיר נתונים פיננסיים ■ כיצד תתקן את הרושם שיצר כישלון הנפקתה של פייסבוק ■ ולמה פול קרוגמן, מהפרשנים הנקראים בעולם, אינו מצייץ בטוויטר?

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

טוויטר הכריזה ביום חמישי בלילה על כוונתה לצאת להנפקת מניות ראשונה לציבור, ההנפקה הגדולה בעולם הטכנולוגיה מאז כניסתה של פייסבוק לבורסה במאי 2012. הרשת החברתית מבוססת על מיקרובלוגים: הודעות שאורכן 140 תווים לכל היותר שהמשתמשים יכולים להעלות בה. ב-2009 היא זינקה בפופולריות שלה ונהפכה לפלטפורמה חברתית אהודה מאוד לצרכים מקצועיים ואישיים כאחד.

טוויטר, שהוקמה ב-2006 כפרויקט צדדי שבו קבוצת חברים תיקשרה באמצעות הודעות קצרות, נהפכה לאחד ממקורות המידע, החדשות והבידור הפופולריים בעולם. האחות הקטנה והזריזה של פייסבוק צברה אוהדים, אך לא באותו היקף: כיום יש לה 200 מיליון משתמשים פעילים, והיא הגיעה לרווחיות בדצמבר 2012, לפי הודעות אי־מייל פנימיות בחברה.

מקור ההכנסה העיקרי שלה הוא פרסום, ואולם היעדר מגוון של שירותים ואפליקציות כמו בפייסבוק מעלה סימני שאלה רבים לגבי יכולתה ליצור מודל עסקי משמעותי שיצדיק שווי שוק של מיליארדי דולרים. השוק העיקרי שבו מתעוררות תקוות להצלחתה הוא שוק המובייל ‏(סמארטפונים וטאבלטים‏) הצומח במהירות, שבו יש לחברה יתרון ולו בשל המיידיות והמהירות של המסרים בטוויטר ‏(ציוצים‏).

קבוצת המייסדים של טוויטר, שלושה במספר, פרשה מהנהלת החברה לאחר שבשנים הראשונות ספגה ביקורת רבה על התנהלותה העסקית והפיננסית. ברבות השנים הצליחה החברה להציג מודל פרסום בר קיימא, אך נראה כי המרוויחים העיקריים מפעילותה הם הצייצנים הפופולריים שלה, שהפכו את טוויטר לאחת מבמות קידום המכירות והתדמית הציבורית החזקות והמוצלחות בעולם. ההנפקה צפויה להפוך יותר מ-1,000 עובדים בטוויטר למיליונרים. המשקיעים הגדולים - פרטיים וקרנות השקעה - שהשקיעו בה בסבבים הראשונים של גיוסיה, צפויים לגרוף מיליארדי דולרים. לא ידוע מתי תתבצע ההנפקה, אם כי רוב ההערכות מדברות על סוף 2013 או תחילת 2014.

צילום: בלומברג

התאוששות במגזר הטכנולוגי לצרכנים

חברות טכנולוגיה שפונות לקהל צרכנים כמו Airbnb, המספקת שירות מציאת חדרים לתיירים, דרופבוקס, המספקת אחסון ענן, ו-Uber, ספקית לימוזינות, נמנעו מיציאה להנפקה לאחר הנפילה הקשה במניית פייסבוק בשנה שלאחר הנפקתה, שגרמה אכזבה רבה למשקיעיה. חברות נוספות שעוסקות בשירותי אינטרנט לצרכנים שעשויות לצאת להנפקה אחרי טוויטר הן סקוור ‏(Square‏) המספקת שירותי תשלום למובייל, איוונטברייט ‏(Eventbrite‏), המוכרת כרטיסים לאירועים, וגילט גרופ ‏(Gilt Groupe‏), חברת מכירות בזק מקוונות.

רוב חברות הטכנולוגיה שהונפקו בשנתיים האחרונות היו ספקיות שירותים לעסקים, כמו טבלו ‏(Tableau‏), מרקטו ‏(Marketo‏) או וורקדיי ‏(Workday‏), הפועלות בתחומי המודיעין העסקי, תוכנות השיווק ומשאבי האנוש. מגמה זו עשויה להשתנות בעקבות טוויטר. להערכת אנליסטים, ההתאוששות הכלכלית בארה"ב והשיפור במצב הצרכנים יגבירו את הביטחון של חברות כמו טוויטר לצאת לבורסה.

הנפקה מדוברת גדולה אחרת בתחום האינטרנט לצרכנים היא של ענקית המסחר המקוון הסינית עליבאבא, שמתכננת לגייס יותר מ-15 מיליארד דולר השנה. "מה שהמשקיעים מתלהבים ממנו הוא חברות שרוכבות על גל הפוסט פי.סי", אמר ריץ' וונג מקרן אקסל, "וטוויטר היא התגלמות המגמה הזו". מתחילת 2013 יצאו להנפקה בארה"ב 131 חברות, גידול של 44% לעומת 2012.

רויטרס

גורם ההפתעה

לטוויטר התאפשר להכריז שהיא יוצאת להנפקה ללא שתספק מידע על מצבה הפיננסי לפי חוק Jumpstart Our Business Startups ‏(או JOBS‏), שנחקק בארה"ב ב-2012. החוק מאפשר למה שהוא מגדיר "חברות מתעוררות בצמיחה", שלהן הכנסות של פחות ממיליארד דולר בשנה, לנצל את היתרון של רגולציה מופחתת במשך ואחרי הנפקה ראשונה לציבור. לטוויטר, להערכת EMarketer, יהיו הכנסות מפרסום של 582 מיליון דולר השנה, שיגדלו ב-63% ל-950 מיליון דולר בשנה הבאה.

הגדרת החוק היתה יכולה לחול על 90% מהחברות שביצעו הנפקה ב-20 השנים האחרונות. זוהי ראייה רחבה, בכל קנה מידה, של מהי חברה מתעוררת בצמיחה. אפילו פייסבוק היתה יכולה להיכנס תחת הגדרת החוק הזה כשיצאה להנפקה.

יו"ר טוויטר, ג'ק דורסי. אלף עובדים יהפכו למיליונריםצילום: בלומברג

התשקיף שמכיל את כל המידע לגבי הנפקת טוויטר, כולל נתונים פיננסיים, יפורסם רק 21 יום לפני שהבנקאים בוול סטריט יפתחו במה שידוע כ"רואד שואו". הרעיון מאחורי החוק הוא לאפשר לחברות לבדוק את השטח. רשות ניירות ערך האמריקאית תבחן דיווחים של החברות בסודיות, כך שהחברה יכולה להחליט אם ברצונה להמשיך בהנפקה, ללא ידיעת הציבור.

בנוסף, הדבר מאפשר לחברה להתמודד עם בעיות עם רגולטור הרחק מהעין הציבורית. תומכי החוק הטיפו לו בשל הסיבה הזאת. הם גם טענו שהיות שהתיקונים בהנפקה ייחשפו לציבור לפני תחילתה, הדבר בכל זאת יאפשר לציבור לראות מה התנהל בחברה.

עבור זינגה וגרופון, החשאיות התגלתה כחרב פיפיות, משום שהתהליך של רשות ניירות ערך העלה סימני אזהרה שהתבררו כמדויקים על חברות אלה, והדבר פגע בתמחור ההנפקה שלהן. ייתכן שהחשאיות של טוויטר מסתירה הפתעות, כמו מניות מיוחדות שמאפשרות למייסדים להחזיק בשליטה על החברה גם לאחר הנפקתה.

סטיבן דווידוף, 
ניו יורק טיימס

המרוויחים הגדולים

דיק קוסטולו, כיום מנכ"ל טוויטר, הוא אחד מקומץ משקיעים פרטיים מוקדמים שיקצרו את פירות ההנפקה של טוויטר. קוסטלו הוא אחד המשקיעים הראשונים שאליהם פנה אוון ויליאמס, מייסד טוויטר, שצפוי להיהפך למיליארדר בהנפקה, יחד עם ביז סטון וג'ק דורסי. שלושת המייסדים אינם מנהלים פעילים בחברה כיום. משקיע ההון סיכון כריס סאקה ולפחות שתי קרנות הון סיכון, יוניון סקוור ונצ'רס וספארק קפיטל, מחזירים בנתחים שמוערכים ביותר ממיליארד דולר. צ'רלס ריוור היא עוד קרן שהשקיעה בסיבוב הגיוס הראשון.

האתר AllThingsDigital דיווח כי טוויטר חילקה לפני ההכרזה על ההנפקה מענקי מניות לאנשי מפתח בחברה, בתקווה לשכנעם להישאר אחרי ההנפקה. חלק מהעובדים יתחרטו על כך שלא חיכו: מניות החברה נסחרו בבורסות פרטיות בשנים האחרונות, שבהן קנו משקיעים פרטיים וקרנות כמו פירסטהאנד ו–DST גלובל מניות מידי עובדים. הערכת השווי של החברה בשוק המשני הזה הגיעה ליותר מ–15 מיליארד דולר, יותר מההערכה שנתנה טוויטר עתה. בחודשים האחרונים הגבילה טוויטר את בעלי המניות ממכירת מניות בשוק המשני. עשרות מיליוני דולרים ייפלו גם בחיקם של בנקי ההשקעות המייעצים לטוויטר בהנפקה.

דילבוק, ניו יורק טיימס

הכנסות של 600 מיליון דולר?

העוצמה של טוויטר בקרב קהל גולשי האינטרנט העולמי ידועה: יש לה יותר מ-200 מיליון משתמשים פעילים, והיה לה תפקיד חשוב באביב הערבי ובמקרים של מחאה חברתית בעולם בשנים האחרונות. עם זאת, חשאיות ההנפקה ומיעוט נתונים על עסקיה מקשים להעריך את שווייה. ב-eMarketer דווח כי לטוויטר יהיו הכנסות של קרוב ל–600 מיליון דולר השנה, וצמיחה של 60% אם מתבססים על מכפיל ההכנסות של פייסבוק, שכיום הוא 15, מקבלים שווי של 9 מיליארד דולר לטוויטר.

עם זאת, אולם הערכה זו אינה כוללת את חישוב העלויות. לשם השוואה, מכפילי ההכנסות של גוגל ויאהו נמוכים בחצי. מנגד, צמיחתה המהירה של טוויטר, בצירוף ההייפ הרב סביב ההנפקה, עשויות להעניק לשווי שלה דחיפה משמעותית, כפי שנראה בשוק המשני, שבו נסחרה החברה לפי שווי כמעט כפול.

דילבוק, ניו יורק טיימס

הלב הפועם של 
עולם חדשות

ג'ק דורסי לא דימיין מה יקרה לרשת הצנועה שלו, שהחלה דרכה בהודעה של 24 תווים ביום שלישי אחד בסן פרנסיסקו, ונהפכה לשופר המהפכות במזרח התיכון ומבשרת השערוריות האחרונות של ג'סטין ביבר. כיום, מיליארד הודעות משוגרות מדי 48 שעות על ידי מיטב כוכבי הוליווד, מנהיגי העולם וכל מצייץ אחר.

ב-2009 זינקה הפופולריות של האתר: מספר המשתמשים בו זינק באותה שנה מ-5 מיליון ל-71.3 מיליון, וליידי גאגא, אשטון קוצ'ר ובריטני ספירס התחרו על המקום הראשון במספר העוקבים. באותה שנה ביקש משרד החוץ האמריקאי מטוויטר לעכב עבודות תחזוקה באתר כדי שתנועת המחאה באיראן תוכל להמשיך להשתמש בשירות.

תפקיד טוויטר באביב הערבי, למשל, ימשיך להיחקר על ידי היסטוריונים. "זו תופעה שמשולבת בתרבות שלנו בדרך שחברות אינטרנט מעטות הצליחו לעשות", אמר ניק תומס, אנליסט מדיה דיגיטלית בחברת אינפורמה. "זה חלק ממארג החיים בעבור מאות מיליוני צרכנים בעולם. יש בטוויטר האצה של חדשות, שמספקת את תשוקתנו לעדכונים מיידיים, והגיוון הוא הכוח שלה". תומס סבור שהפתיחות של טוויטר תהווה אתגר עבורה כחברה ציבורית, בגלל הלחץ מצד המפרסמים ובעלי המניות לנקות היבטים "לא נקיים".

גרדיאן

מובילה בפרסום במובייל

לטוויטר נדרש כמעט חצי עשור כדי להגיע להבנה ששוק הפרסום הוא המקור העיקרי שיש לה להכנסות פוטנציאליות. במובנים רבים, ההצלחה האמיתית של טוויטר, הפופולריות שלה כפלטפורמה שמאפשרת תהודה בקרב מספר עצום של גולשים - אינה מקור להכנסות כשלעצמה, אלא רק אמצעי לסלול דרך אליהן.

טוויטר הציגה כבר ב-2010 מודל פרסום ברשת, ואולם ב-12 החודשים האחרונים, אולי כהכנה להנפקה, היא האיצה את מאמציה להגביר את ההכנסות בתחום. החברה גייסה אנשי מכירות בתחום הפרסום והתחילה לפרסם מודעות מכוונות מטרה, ולפעול מול סוכנויות הפרסום הגדולות בעולם, אומניקום ו-WPP.

כמו כן חתמה החברה על שותפות עם נילסן, חברת מדרוג הטלוויזיה, במהלך שמתבסס על הרגל הגולשים להשתמש בטוויטר במקביל לצפייה בטלוויזיה. היתרונות הגדולים של טוויטר הם עיתוי: הרשת יכולה להגיב מיידית ולפרסם בהתאם לאירועים המתרחשים באותה עת; ומיקוד בנושאים, בזכות כלי תיוג נוחים ואפקטיביים, כמו האשטאג ‏(תיוג, שיוכו של ציוץ לנושא מסוים באמצעות ציון הנושא בציוץ, ולפניו סימן הסולמית‏) וטרנדים.

בדומה לפייסבוק התבססה טוויטר על כמה רכישות כדי להגביר את הפעילות מול המדיה הטלוויזיונית. בין החברות שקנתה היו בלופין ‏(Bluefin‏), טרנדר ‏(Trendrr‏) ומופאב ‏(MoPub‏). האחרונה, בורסת הפרסום במובייל הגדולה בעולם, נרכשה ב-350 מיליון דולר.

קידום טרנדים הוא אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של החברה. לפי דיווחים, מותג שרוצה לקדם את עצמו כטרנד בטוויטר ‏(באמצעות האשטאג‏) משלם 200 אלף דולר בארה"ב. לפי הערכות, במארס-ספטמבר היו הכנסותיה של טוויטר ממקור זה 23.8 מיליון דולר. רוב הלקוחות היו חברות מדיה שמקדמות סרטים ותוכניות טלוויזיה, ורשתות קמעוניות וצרכניות.

במחקר שפירסמה טוויטר בשבוע שעבר נאמר כי קידום טרנדים הניב גידול של 22% במספר השיחות על שם המותג לעומת שבועיים לפני חשיפתו אצלה כך. לפי המחקר, היה גידול של 30% באזכורים חיוביים של המותג, ועלייה של 32% בציוצים מחדש או אזכורים.

דפנה מאור

עומדים בתור להנפקה

משקיעים שרוצים להרוויח מהנפקת טוויטר יצטרכו לחכות לא מעט. אין הרבה פרטים על ההנפקה ועל מספר המניות, ואולם לפי הערכות, טוויטר תלך בעקבות פייסבוק ותקצה כ-20% ממניות ההנפקה למשקיעים לא־מוסדיים.

המסחר במניות של טוויטר בבורסות הפרטיות שהתנהל בשנים האחרונות הוגבל בחודשים האחרונים, מה שגרם לעלייה במחיר המניות. ייתכן שמשקיעים שקנו מניות טוויטר בבורסות המשניות יגלו שתמחור ההנפקה נמוך יותר. במקרה של פייסבוק, אגב, התמחור הגבוה הבריח את המוסדיים, ופייסבוק הגדילה לפרטיים ל-25%. מנייתה נפלה לאחר ההנפקה במאי 2012, ורק לפני כמה שבועות חזרה למחירה המקורי.

סוכנויות הידיעות

"לתת לשדים לצאת"

"אני לא מצייץ. אז מה בעניין חשבון הטוויטר שלי? הוא רובוט, הוא פשוט מצייץ את כותרות הפוסטים שלי בבלוג. אם אתם מצפים לקבל ממני מחשבות ב-140 תווים על מה שאכלתי או משהו כזה, לא. ולמה? אחת הסיבות היא שיש לי דברים יותר טובים לעשות עם הזמן שלי. סיבה אחרת היא שאני לא חושב שהתגובות המיידיות שלי לדברים שקורים הן מעניינות במיוחד.

"אבל אני חייב להודות שאני מודע זה זמן מה לכך שאנשים הורסים את עצמם כשהם מצייצים דברים פוגעניים במיוחד. מדוע אנשים עושים את זה? מתברר כי אנשים ידועים רבים הם בעלי שדים פנימיים מסוג זה או אחר - הומופוביה, לעתים קרובות, אבל גם גזענות, סקסיזם או בוז כללי להרבה אנשים אחרים. המדיה החברתית מאפשרת לשדים האלה לחמוק החוצה בקלות". אני לא חושב שיש לי שדים כאלה אבל מי יודע? אם אגלה משהו לא נעים על עצמי, אני מעדיף לשמור אותו פרטי, תודה רבה".

פול קרוגמן, פרשן בכיר ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker