הילדים שלכם נרדמים בלימודי מדעים? הטאבלט הישראלי שיעיר אותם

איינשטיין, הטאבלט של חברת פורייה ‏(Fourier‏), מיועד להחליף את הציוד המיושן במעבדות המדעים בבתי הספר ■ בעזרת חיישנים שמתחברים אליו הוא מנסה להפוך את הניסויים לאינטרקטיביים ומותאמים לעידן המובייל

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

מעבדות מדעים בבתי הספר מעלות בקרב רבים זיכרונות של חדרים אפלים עם ציוד מיושן. ככל שהטכנולוגיה בסביבה הביתית והיומיומית התקדמה והתפתחה, בלט הניגוד בינה לבין הציוד בבתי הספר היסודיים והתיכונים. כעת, חברת פורייה ‏(Fourier‏) הישראלית, הקרויה על שם המתמטיקאי הצרפתי ז'וזף פורייה, רוצה לשדרג את המעבדות ולהתאים אותן לעידן המובייל.

בשנתיים האחרונות עסקה החברה, שמוכרת מזה 25 שנה ציוד מעבדה למערכת החינוך, בפיתוח איינשטיין - טאבלט שנועד לשמש מעבדה ניידת לתלמידים. הטאבלט החדש כולל שמונה חיישנים מובנים למדידת לחות, קצב לב, טמפרטורה, אור, קרינה, קול, מד תאוצה ומיקום (GPS). חלק מהחיישנים, כמו GPS, מתבססים על יכולות שקיימות כיום בסמארטפונים ובטאבלטים.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

כתבות נוספות ב-TheMarker

במקום לעזור לניצולי השואה - המדינה דוגרת על 800 מיליון שקל

חמש שנים לנפילת ליהמן ברדרס: הבנקים עדיין גדולים מכדי ליפול

הטאבלט קולט את המידע מן החיישנים, ומציג אותו בצורה גרפית על הצג בזמן אמת. מערכת עיבוד הנתונים תומכת ב–25 שפות, ובהן גם עברית, אנגלית, ספרדית וסינית. לאחר מכן ניתן לעבד את הנתונים או לשתף אותם. פורייה מתכננת לשלב גם יכולות רשתות חברתיות, כך שתלמידים יוכלו לשתף ברשתות חברתיות תוצאות ניסויים מתמשכים עם חבריהם.

"מקפיץ ההתעניינות של ילדים במדעים"

פורייה הובילה את פיתוח המוצר והתאמתו לצרכים הייחודיים של מערכת החינוך, והייצור שלו נעשה בסין. המכשירים הראשונים יצאו לשוק עם תחילת שנת הלימודים.
את הטאבלט ניתו לחבר ל60- חיישנים שהחברה מוכרת בנפרד למעבדות בבתי ספר לניסויים בתחומים ביולוגיה, כימיה, פיסיקה, מתמטיקה, איכות המים, גוף האדם, אלקטרוניקה, מדעי כדור הארץ ומדעי הסביבה. מחיר החיישנים נע מ–20 דולר ועד 250 דולר לחיישן למדידת פחמן דו־חמצני ו–500 דולר לחיישן למדידת קרינה
רדיו־אקטיבית.

המעבדה העתידית בבתי הספר אמורה להיבנות סביב המוצרים של פורייה. התלמידים ישתמשו בטאבלטים - פרטיים או כאלה שנמצאים באופן קבוע במעבדה - בעבודה יחידנית או קבוצתית כדי ללמוד בצורה אינטראקטיבית וחווייתית עקרונות מדעיים.

מנכ"ל החברה, קן צויבל, מסביר כי החברה מקווה להצליח לגרום לילדים, החל מבית הספר היסודי, להתעניין בלימודים מדעיים וטכנולוגיים באמצעות שימוש בכלים המוכרים לילדים מסביבת היום־יום שלהם - טאבלטים ואפליקציות.

צילום: פיני בן צבי

כדי להמחיש את הערך המוסף של שילוב מכשירים חדישים בלימודים, צויבל מספר כי בתו, שלומדת בכיתה ד', התלוננה שלימודי המדעים משעממים אותה. כדי לשנות את דעתם של הילדים, לקח צויבל טאבלטים, כמה חיישנים וציוד ניסוי לכיתה של הבת.

"ברגע שיש את הכלים הטובים ביותר שמדברים טכנולוגית עם התלמידים, זה מקפיץ את ההתעניינות שלהם בנושא. כל תלמיד בכיתה הזו יודע כיום מה הטמפרטורה של להבה של נר, ומה קורה למרשמלו תחת לחץ. הם נהנו מאוד, כל אחד היה פעיל וכל אחד למד", הוא אומר.

"כחלק מהפיתוח, נדרשנו לבצע חשיבה מעמיקה על הצרכים האמיתיים שיש בשוק", טוען צויבל. "הבנו שהיה חוסר מוחלט של ציוד לניסויים בכתות הנמוכות. כיום ההתעניינות במדעים מתחילה רק בתיכון, וכולם ערים למצב הזה.

"אם רוצים שהתלמידים יצטיינו בבגרותם, הם צריכים ללמוד מוקדם. יש בעיות רבות בלימוד מדעים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, ולא רק בישראל - המורים לא מוכשרים, אין מספיק שעות מעבדה ושיעורים. עשינו ניתוח והבנו שצריך משהו שמדבר לילדים בשפה שלהם, ומה יותר מדבר אליהם מטאבלט? ילדים בכיתה ג'–ד' כבר פעילים בעולם הזה. המניע העיקרי היה All in One - מעבדה, רישום תוצאות ניסויים וחומר הלימודים", הוא מסביר.

קבלת ההחלטה לפתח את המוצר התקבלה לפני 18 חודשים, והפיתוח עצמו התחיל לפני 13 חודשים. כדי לא להגביל את השוק שלה רק לבתי ספר שיצטיידו בטאבלט, שמחירו בישראל כ–1,000 שקל, פורייה פיתחה גם את איינשטיין לאב מייט ‏(Lab Mate‏). המוצר מאפשר לכל מכשיר טאבלט, סמארטפון או מחשב להתממשק לחיישנים ולהיהפך למעבדה ניידת. מחיר מכשיר זה, שכולל גם הוא חיישנים מובנים, יהיה
600 שקל.

בנוסף, החברה פיתחה אפליקציה למכשירי מובייל, שזמינה להורדה בחנויות היישומים של iOS ואנדרואיד, שמאפשרת למכשירים לקבל את הנתונים מלאב מייט בצורה גרפית, לעבד ולנתח אותם. גם למחשבים פותחה תוכנה הכוללת יכולות אלה.

בתקופה הקרובה תשיק פורייה את איינשטיין וורלד - מחולל המאפשר למורים ולהוצאות ספרי לימוד לבנות שיעורים המבוססים על מצגות שבהן משולבים ניסויים. כמו כן, החברה תפתח חנות אינטרנטית שבה ניתן יהיה למכור ולהוריד למכשירים את השיעורים. כך, תאפשר פורייה לייצר שכבת תוכן שתומכת בחומרה שלה, מבלי לפתח תוכן חינוכי בעצמה.

"אנחנו לא יצרן תוכן - אנחנו נותנים כלי למורים או למוציאים לאור שרוצים לפרסם תוכן שלא מגיע כיום למורים", מסביר צויבל. בפועל, פורייה נמנעת מהקושי שביצירת תוכן חינוכי המותאם לתוכניות לימוד שמשתנות ממדינה למדינה בתדירות תכופה. חברות ישראליות, כמו עת־הדעת, נוכחו לדעת עד כמה יצירת תוכן חינוכי היא משימה מאתגרת.

על אף שעד היום השוק של פורייה היה בתי ספר ומערכת החינוך, החברה ממתגת את הטאבלט כמכשיר צרכני לכל דבר שיכול להתאים לצרכים של ילדים ונוער.
החברה מציעה טאבלט מבוסס אנדוראיד ‏(גרסה 4.2.1‏) בגודל 7 אינץ' עם מעבד כפול ליבה. הטאבלט מתחבר לאינטרנט בתקשורת אלחוטית ‏(Wi–Fi‏) והוא מצויד בשתי מצלמות, קדמית ואחורית, אם כי באיכות נמוכה ‏(המצלמה האחורית באיכות 3 מגה פיקסל‏). הטאבלט לא יופץ דרך חנויות האלקטרוניקה, וניתן לרכוש אותו ישירות מהחברה.

הקדימו את אפל עם הטאבלט

פורייה היא חברה ותיקה שהוקמה ב–1989. בתחילת דרכה פיתחה החברה ציוד חומרה למעבדות, ובהמשך התרחבה גם לפיתוח מוצרי תוכנה משלימים. ב–2010 מונה צויבל למנכ"ל החברה. כיום מעסיקה פורייה 45 עובדים, רובם במטה החברה בראש העין, משם נעשית פעילות הפיתוח, לצד המכירות. לחברה משרד נוסף בבוסטון.

בעל המניות המרכזי בפורייה הוא איש העסקים האמריקאי הרשי פרידמן, בעל השליטה בחברת הנדל"ן אזורים ובחברת דן אנד ברדסטריט ישראל. בעלת מניות נוספת בחברה היא קרן דוקור ההולנדית, שנמצאת בבעלות קבוצת ון ליר. שני הגופים השקיעו בחברה ב–2005. מאז הקמתה, גייסה פורייה כמה מיליוני דולרים, ומחזור המכירות השנתי שלה הוא יותר מ–10 מיליון דולר.

פורייה מוכרת ציוד למעבדות ופתרונות משלימים לבתי ספר ומשרדי חינוך ביותר מ–50 מדינות. החברה ממוקדת ביצוא, והשווקים העיקריים שלה הם מזרח אירופה, אמריקה הלטינית והודו. בין השאר, החברה פעילה בטורקיה, במקסיקו, בברזיל, בגיאורגיה וברוסיה.

כעת החברה תרחיב את סל הפתרונות שהיא מציעה גם לעולמות התוכן, והיא שואפת לחדור עם המוצר החדש גם לשוק האמריקאי שם החברה מתחרה ביצרניות הטאבלטים הגדולות ובראשן אפל, יצרנית האייפד.

איינשטיין אינו הניסיון הראשון של פורייה בעולם הטאבלטים. ב–2004, שש שנים לפני השקת האייפד של אפל, שטילטל את קטגוריית המכשירים הזו, השיקה החברה את נובה 5000. המכשיר, שיוצר בישראל, היה טאבלט כבד ומסורבל שעלה 500 דולר והיה מבוסס על חלונות CE. המוצר זכה להצלחה מוגבלת בלבד. ב–2009–2010 החברה ביצעה שינוי אסטרטגי, שהגיע כעת להבשלה עם ההשקה של איינשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker