צוקרברג על פרשת ההדלפות: "קיבלנו 9,000 בקשות למידע בחצי שנה"

מייסד הרשת החברתית הגדולה בעולם מתח ביקורת קשה על פרשת סנודן ■ "הממשל האמריקאי פישל", אמר, "נמשיך לתמוך בשקיפות" ■ וגם סיפר על ההחלטה החדשה שלו: "אני פוגש כל יום אדם חדש שלא באמצעות הפייסבוק"

עומר שוברט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שוברט

מנכ"ל ומייסד פייסבוקמרק צוקרברג תקף הלילה (ה') בחריפות את המדיניות של הממשל האמריקאי בפרשת ההדלפות של אדוארד סנודן, עובד לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי (NSA), שחשף את תוכניות המעקב שלה. "אני חושב שהממשלה פישלה", אמר צוקרברג בהופעתו בכנס TechCrunch שהתקיים בסן פרנסיסקו.

"אנחנו לוקחים את התפקיד שלנו ברצינות, התפקיד שלנו הוא להגן על כל מי שמשתמש בפייסבוק. התפקיד של הממשלה הוא להגן על כולנו, להגן על החירויות שלנו ועל הכלכלה שלנו. הם עשו עבודה גרועה בלאזן בין הדברים".

הוא הוסיף כי פייסבוק פועלת מאחורי הקלעים מול הממשלה כדי לייצר יותר שקיפות בנושא. "יש הבדל אם מדובר ב-100 מיליון בקשות מידע או ב-10,000", אמר. "אנחנו דוחפים לשקיפות ועובדים על זה קשה מולם. היום אני יכול להגיד שקיבלנו 9,000 בקשות למידע מה-NSA בחצי השנה האחרונה, אבל הייתי רוצה שתהיה יותר שקיפות ויאפשרו לנו לחשוף יותר מידע ולהגיד כמה מהבקשות נענו".

צוקרברג גם מתח ביקורת על האופן שבו הגיב הממשל להדלפת פרטי תוכניות המעקב. "הם הודיעו שהם לא עוקבים אחרי אזרחים אמריקאים. יופי, זה ממש עוזר לחברות בינלאומיות שמנסות לשרת אנשים בכל העולם. אני חושב שזו היתה תגובה גרועה".

מארק צוקרברג. הגאון הזהצילום: אי–פי

בנוסף לזה, התייחס צוקרברג גם לתהליך שעברה פייסבוק בעקבות ההנפקה לפני כשנה, זאת על רקע ההתאוששות של המניה שהגיעה היום למחיר שיא של 45.05 דולר. "פחדתי יותר מדי לפני ההנפקה. רציתי שפייסבוק תישאר חברה פרטית כמה שיותר זמן, היום אני מבין שזה לא היה חשש הכרחי. אני עדיין לא חושב שאני האדם להתייעץ איתו לגבי הנפקות, אבל זה תהליך בעל ערך. השנה הנוראית שעברנו הפכה אותנו לחברה חזקה יותר".

הוא הוסיף כי חשש שהירידות החדות במחיר המניה לאחר ההנפקה יפגעו במוטיבציה של העובדים ויגרמו לעזיבות, "אבל נוכחתי לדעת שאנשים הרימו את הראש ונשארו ממוקדים במטרה".

"לפגוש אנשים חדשים במציאות"

מייסד הרשת החברתית הגדולה בעולם דיבר גם על התוכניות העתידיות של פייסבוק ועל שיטת העבודה. "המטרה שלנו נשארה לחבר את כל האנשים בעולם ולהישאר מרוכזים סביב זה", אמר. "לפייסבוק אין דרך ייחודית לעשות דברים, אנחנו לא מהחברות שממוקדות באיך לעשות את הדברים, אנחנו ממוקדים במשימה שלנו ורוצים לעשות את הדברים הכי מהר, ואם צריך אז אנחנו מתקנים. הפוקוס שלנו עכשיו הוא לחבר גם את האנשים שאין להם אינטרנט. הבעיה היום היא לא מחירי המכשירים, אלא המחיר שמשלמים על גלישה באינטרנט ושימוש בנתונים ובזה צריך לטפל".

בנושא השינויים התכופים ב-FEED והתגובות המעורבות ל-HOME החדש, אמר: "בקרוב נעשה שינויים נוספים ויופיעו שם יותר אלמנטים חברתיים אחרים כמו אינסטגרם. אנחנו עובדים היום הרבה בשביל המפתחים, אנחנו רוצים שבעזרת פייסבוק יוכלו לייצר יותר אפליקציות. אנחנו מאפשרים לעשות פרסונליזציה, לעשות שיתוף וגם לייצר רווחים. אנחנו לא רוצים שכל האפליקציות שבונים בעזרתנו יהיו בתוך פייסבוק, אנחנו פשוט רוצים שהמפתחים לא יצטרכו לדאוג להרבה דברים שאנחנו כבר דאגנו להם".

לאחר שבשנים קודמות למד סינית וניסה להרוג בעצמו כל בעל חיים שהוא אוכל, חשף צוקרברג בכנס את האתגר האישי שהציב לעצמו השנה. "השנה החלטתי לפגוש כל יום אדם חדש שלא באמצעות פייסבוק, לפגוש באופן אישי. זה לא פשוט, אבל בשביל המטרה הזאת התחלתי להיות יותר מעורב בקהילה וללמד בבית ספר", אמר. "שם גם נחשפתי עוד יותר לבעיה שנוצרת בגלל שהממשלה לא מטפלת בנושא האזרחים הזרים. הרבה ילדים שאני פוגש אומרים לי שהם לא יוכלו ללמוד באוניברסיטה כי אין להם מסמכים, הממשל צריך לטפל בזה ולדאוג להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker