החזון של Check: "לפחות 10% מתשלומי החשבונות בארה"ב יעברו דרכנו"

כ-10 מיליון אמריקאים כבר משתמשים באפליקציה של חברת התשלומים הסלולריים הישראלית, המאפשרת לשלם בסלולרי את חשבון המים והחשמל, שכר הדירה, הארנונה ואפילו את שכר הלימוד לגני הילדים ■ בשבוע שעבר השלימה Check גיוס של 24 מיליון דולר

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת התשלומים הסלולריים הישראלית Check, לשעבר PageOnce, דיווחה בשבוע שעבר על השלמת סבב גיוס של 24 מיליון דולר. סבב הגיוס הנוכחי מביא את סך ההשקעות בחברה, שמעסיקה כ-100 עובדים, ל-47 מיליון דולר. היישום של החברה נחשב כיום לשירות תשלום החשבונות הסלולרי העצמאי המצליח בארה"ב.

"המטרה המרכזית של היישום היא להראות למשתמשים מה מצב החשבונות שלהם, ולשמור שהם יהיו תמיד בצד הירוק", הסביר גיא גולדשטיין, מנכ"ל Check. בעקבות הגיוס מתכוונת החברה להרחיב את מצבת כוח האדם שלה.

בדו"ח האינטרנט השנתי האחרון שלה הקדישה האנליסטית מארי מיקר נספח מיוחד לטלטלה שחוות כיום תעשיות מסורתיות, ובהן תעשיית השירותים הפיננסיים. מיקר הציגה חמש דוגמאות בולטות לשירותים טכנולוגיים חלופיים לשירותים הבנקאיים המסורתיים: Square - חברת תשלומי המובייל בעמדות מכירה, שעיבדה עד היום תשלומים בסך 15 מיליארד דולר, עם גידול שנתי של 300%; חברת ההלוואות המקוונת LendingClub, שהעבירה עד היום 1.8 מיליארד דולר, כשהיא משלשת את סכום העסקות בשנה; המטבע הווירטואלי ביטקוין; ויישום המובייל של בנק צ'ייס, שבו מועברים יותר מ-29 מיליארד דולר בשנה, עם 20 מיליון לקוחות וקצב גידול שנתי של 250%. קצב הגידול השנתי של היישום החמישי שאותו הציגה מיקר - של חברת Check - הוא 1,700%.

"בכל שנה משולמים בארה"ב חשבונות פרטיים בסכום של כ–4 טריליון דולר - חשבונות חשמל, מים, תשלומים מוניציפליים, שכר דירה, תשלומים לגן ולחוגים", אומר גולדשטיין. "בשונה מישראל, בארה"ב כמעט שאין חיוב אוטומטי בתשלומים מסוג זה. תשלומים לחברות מים וחשמל, למשל, מבוצעים ברובם באמצעות צ'קים שנשלחים בדואר או בתשלום באתרים של החברות. כשמדובר בשירותים מקומיים, כמו גן ילדים או מורה פרטי, התשלום הוא בדרך כלל בצ'ק או במזומן. אנחנו משנים כיום את התחום.

משרדי Checkצילום: עופר וקנין

"Check נמצאת כיום במוקד של שתי מהפכות גדולות: מהפכת המובייל ומהפכה בדרכי התשלום", אומר גולדשטיין. "כל המודלים המסורתיים של בנקאות עוברים טלטלה עזה. העולם של התשלומים הסלולריים מייצר כיום הכנסות אדירות. המטרה של הגיוס הנוכחי היא למקם את החברה כמובילה בתחום תשלום החשבונות. אפשרות התשלום ביישום שלנו מתחברת למידע הזמין למשתמש על מצב חשבונות הבנק והאשראי שלו, ועל החשבונות השונים שעליו לשלם.

"אנחנו מאפשרים למשתמש לשלם בכל דרך שהוא רוצה, בין שמדובר בכרטיסי חיוב, בכרטיס אשראי או ישירות מחשבון הבנק. בחלק מהמקרים אנחנו מאפשרים ללקוחות לשלם באמצעי תשלום שנותן השירותים לא מאפשר לשלם באמצעותו. כך למשל, אנחנו מאפשרים לשלם לחברות מים ולרשויות מוניציפליות בכרטיסי אשראי, בשעה שהן עצמן מאפשרות רק תשלום ישיר מחשבון הבנק". בשנה האחרונה, מציין גולדשטיין, 10 מיליון המשתמשים של Check העבירו באמצעות היישום חצי מיליארד דולר.

בין 100 האפליקציות הראשונות באפסטור

ב-2008 גייסה החברה, שנקראה אז PageOnce, סכום של 1.5 מיליון דולר בסבב סיד מהיזמים לירון פטרושקה ובובי לנט. איתן בק, שותף בפיטנגו שפועל בעמק הסיליקון, הוביל ב-2009 מהלך השקעה בסך 6 מיליון דולר בחברה, שבעקבותיו הצטרף לדירקטוריון. במאי 2011 גייסה החברה 15 מיליון דולר בסבב בהובלת Morgenthaler, שבו השתתפה גם פיטנגו. את הסבב הנוכחי הובילה קרן ההון סיכון האמריקאית Menlo Ventures, שאליה הצטרפו הקרנות שהשתתפו בסבבים הקודמים בחברה - פיטנגו, מחזיקת המניות הגדולה בחברה, 
ו-Morgenthaler.

ההשקעה של פיטנגו הישראלית בסבב הגיוס הנוכחי של Check היא ההשקעה החמישית של החברה השנה. בשבוע שעבר חתמה פיטנגו על השקעה של 20 מיליון דולר בחברת Revizer כמשקיע יחיד. בהשקעות נוספות השקיעה פיטנגו 2 מיליון דולר בחברת Ubimo, מיליון דולר בחברת SalesPredict, 23 מיליון דולר בחברת Vertos ו-4.5 מיליון דולר בחברת Jethro Data, בכולן כמובילת סבב הגיוס.

גיא גולדשטיין, מנכ"ל Check

לפני כשנתיים ביצעה PageOnce תפנית עסקית והחלה לעסוק בתחום התשלומים הסלולריים, ובמאי האחרון אף שינתה את שמה ל-Check כדי שיתאים לפעילות החדשה. מבחינת סכום העסקות העוברות דרכה, Check היא ללא ספק הסטארט־אפ הישראלי הגדול ביותר שפועל כיום בתחום יישומי הסלולר. "נכנסנו לתחום המובייל והסמארטפונים ממש בהתחלה - היינו בין 100 האפליקציות הראשונות באפסטור, חנות היישומים של אפל", מסביר גולדשטיין. "אנחנו מתכוונים לגייס כעשרה עובדים נוספים בישראל בטווח הזמן הקרוב - בתחומי המובייל, ה-IT והתמיכה".

מלבד שירות התשלומים, היישום של Check דומה לזה של חברת Mint האמריקאית, שהיתה חלוצה בתחום חיבור חשבונות הבנק והאשראי לסלולר. לדברי גולדשטיין, ההבדל המרכזי בין שני היישומים הוא שבעוד Mint מיועד בעיקר למשתמשים שרוצים לנהל תקציב, המטרה המרכזית של Check היא לאפשר למשתמשים לשלם את החשבונות באופן המיטבי - תוך בחירה בין החשבונות האפשריים שלהם בבנקים וכרטיסי האשראי השונים שברשותם.

גולדשטיין מציין כי בשונה מ-Mint, שמתחברת לחשבונות הלקוחות באמצעות חברת צד שלישי, Check מבצעת חיבור זה בעצמה, באמצעות הטכנולוגיה שמפותחת במרכז הפיתוח שלה באזור התעשייה עתיר ידע בכפר סבא. המרכז מנוהל על ידי נסים טפירו, אף הוא ממייסדי החברה.

פרט ל-50 העובדים במרכז הפיתוח הישראלי מעסיקה Check כ-20 עובדי שיווק ופיתוח עסקי במשרדיה בפאלו אלטו, ועוד כ-30 עובדים במרכז תמיכה במנילה, בירת הפיליפינים.

נסים טפירו, מנהל מרכז הפיתוח של Check בכפר סבאצילום: עופר וקנין

המודל העסקי: שירותי פרימיום

משתמש ביישום של Check שמבקש לשלם שכר דירה לבעל הדירה צריך להזין לתוך היישום את כתובת המייל של בעל הבית ואת סכום התשלום, ולקבוע מאיזה חשבון בנק או כרטיס אשראי לבצע את התשלום. אחרי האישור של פעולות אלה יקבל בעל הדירה הודעת SMS או מייל, ויתבקש להירשם לשירות ולהזין את מספר חשבון הבנק שלו.

המודל העסקי של Check מבוסס על שירותי פרימיום: החברה אינה גובה עמלה על תשלומים ישירים מהבנק, אך במקרה של תשלום באמצעות כרטיסי חיוב או שימוש בכרטיסי אשראי כשספק השירותים אינו מאפשר תשלום באופן כזה גובה החברה עמלה של 4%. במקרים של תשלומים דחופים, כשנותן השירות צריך לקבל את התשלום באותו יום, גובה החברה 15 דולר.

נכון לעכשיו פועלת החברה בארה"ב בלבד. "שוק התשלומים הסלולריים הוא שוק עולמי, אבל בטווח הקרוב נמשיך להתמקד בארה"ב - שוק שבו הבעיה שבה אנחנו מטפלים כואבת מאוד. כשנגיע למאסה קריטית נעבור גם לשווקים אחרים", מצהיר גולדשטיין.

באחד המהלכים האחרונים שלה החלה Check בפנייה לגופים ארגוניים שמנפיקים חשבונות חיוב, במטרה להפוך את היישום שפיתחה ליישום התשלומים הסלולריים הרשמי שלהם. עד כה גייסה החברה שלושה לקוחות מרכזיים כאלה: Altel - חברת סלולר שפועלת בעיקר באזור טקסס ודרום ארה"ב, ויש לה כ-600 אלף משתמשים; Irvine - חברת המים של דרום קליפורניה; ו-Desert Water - חברת המים של פאלם ספרינגס.

גולדשטיין מציג חזון שאפתני מאוד לחברה: "אנחנו רוצים להגיע למצב שבו עוברים דרכנו כ-10% מכלל תשלומי החשבונות בארה"ב - כ-400 מיליארד דולר בשנה. אנחנו צומחים כיום יותר מכל יישום תשלומים אחר בשוק, ומעריכים שאנחנו יכולים להגיע ליעד בעוד שלוש־ארבע שנים. יש לנו טכנולוגיות ומוצר עדיפים משמעותית על המתחרים, וגם לתוכנית השותפויות שלנו עם ארגונים מחייבים יש דרישה עצומה", הוא אומר.

בנוסף לריכוז החשבונות ואפשרויות התשלום מציע כעת היישום של Check למשתמשים המלצות לאופטימיזציה של התשלום. "אנחנו יכולים להמליץ למשתמש, למשל, לשלם בדחיפות, כי הוא מאחר בתשלום והאיחור יגרור קנסות", מסביר טפירו.

כמו כן, העובדה שהחברה פועלת מול מספר גדול של משתמשים, ממגוון שירותים בנקאיים ושירותי אשראי, מאפשרת לה להציג למשתמש השוואה בין העמלות שהוא משלם כעת לבין העמלות שמשלמים משתמשים מקטגוריית סיכון אשראי דומה בשירותים השונים, ולהמליץ לו, למשל, על מעבר לכרטיס אשראי אחר. "אנחנו עושים שימוש מקיף בטכנולוגיות ביג־דאטה, ואוספים מידע ממיליוני חשבונות בכל יום. זה מאפשר לנו לייצר תובנות שיכולות לשמש בסופו של דבר את הלקוח", הוא מוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker