חברות הסלולר: אלפי פניות למרכזי שירות הלקוחות על עדכון השעה השגוי

אחרי ה-27 באוקטובר ניתן יהיה להפעיל שוב את עדכון הזמן האוטומטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראלים רבים הופתעו היום לגלות שחופשת ראש השנה שלהם התארכה בעוד שעה כשאיחרו בשעה לעבודה, גן הילדים או לפגישות. בעקבות עדכוני שעה אוטומטיים שגויים בסמארטפונים שבוצעו בלילות שבין שישי לשבת ושבת וראשון דיווחו ספקיות התקשורת ל-TheMarker על אלפי פניות שהתקבלו היום בבוקר על ידי משתמשים שהופתעו מהשינוי. מי שלא ביצע שינוי ידני עלול להתקל בבעיה דומה בבוקר ה-6 באוקטובר - התאריך הראשון אליו התכוונה הכנסת לשנות את מועד תחילת שעון החורף.

הבעיה בעדכון השעה נוצרה בשל שני גורמים: השעונים בסמארטפונים נשלטים על ידי תוכנות ההפעלה שמפותחות על ידי חברות דוגמת אפל, גוגל ומיקרוסופט. בדגמי טלפונים פשוטים ספקיות התקשורת המקומיות יכולות לבצע את השינוי בעצמן, אך לא כך בסמארטפונים.

העדכון השגוי במכשירים נבע משינוי כפול שביצעה הכנסת בתאריך המעבר לשעון חורף ללא ידוען של חברות הטכנולוגיה. בשנים קודמות נקבע השינוי לשעון החורף לסוף השבוע שלפני יום כיפור - השנה אמור היה שינוי השעה להתבצע בלילה שבין יום שבת ליום ראשון. בעקבות החלטת הכנסת שונה תאריך המעבר לשעון חורף ל-6 לאוקטובר, ושוב ל-27 באוקטובר, במטרה להאריך את שעות הפעילות החופפות לשעות האור.

השינוי בתאריך המעבר לשעון החורף לא הועברו לידיעתן של גוגל, אפל, מיקרוסופט ובלאקברי. עדכון השעה השגוי לא בוצע במכשירים פשוטים שנשלטים על ידי ספקיות הסלולר המקומיות. דגמי סמארטפונים מסויימים שבהם לא בוטל העדכון האוטומטי ולא ביצעו את השינוי בימים האחרונים עשויים לעדכן את השעה באופן שגוי בלילה שבין ה-6 לאוקטובר ל-7 באוקטובר, בהתאם לשינוי הראשון שביצעה הכנסת. לכן, חשוב לוודא שאכן ביצעתם את השינוי הנדרש במכשיר הטלפון שלכם כדי לא להתקל בבעיה דומה בעוד כחודש.

ספקיות הסלולר הישראליות שצפו את התקלה שלחו בשבוע שעבר הוראות בהודעות סמס ובמיילים ללקוחות ובהם הסברים כיצד למנוע את התקלה. ההוראות השתנו בין המכשירים, אך המשותף להן היה ביטול איזור הזמן האוטומטי ("ירושלים") ושינוי ידני של איזור הזמן לאתונה, יוון. המעבר לשעון חורף ביוון תוכנן מראש ל-27 באוקטובר ולכן הוא תואם למעבר כפי שהוא נקבע על ידי הכנסת. יש לשים לב לכך שהחלפת השעה לפי זמן יוון מוגדרת לשעה 4 בבוקר ולא לשעה 2 בבוקר כפי שהיא מוגדרת בישראל - שינוי שעשוי להשפיע על אנשים שאמורים לטוס או עובדים בלילות.

מיקי, שעובדת ברשת תקשורת במרכז הארץ, ושהתה בחו"ל בזמן שחברות הסלולר שלחו את ההנחיות, גילתה במקרה בזמן שהמתינה לאוטובוס שהשעון המעורר בטלפון בו השתמשה פיגר בשעה. בעקבות כך היא החמיצה שיעור פילאטיס, איחרה לעבודה ותוכניותיה השתבשו. "היינו בחו"ל כל המשפחה ולא קיבלנו את ההודעות שנשלחו. הבוקר לא רק אני איחרתי, אלא גם אחי וגיסתי שהיו צריכים לקחת את הילדות לגן. השעון הביולוגי של הילדות עבד והן התעוררו בזמן, אבל ההורים לא מיהרו לארגן אותן. רק מאוחר יותר הם קיבלו סמס בו חברה שאלה אותם מה השעה ואז הם הבינו שיש בעיה", מספרת מיקי.

בגני הילדים ובכתות נרשמו איחורים רבים של המורים והתלמידים שלא היו מודעים לתקלה ולשינוי הידני שנדרש. תקלות נרשמו גם במערכות מקוונות של אתרי אינטרנט בהם לא עודכנה השעה במערכת, לכן, אנשים התקשו לברר באמצעותם אתמול בבוקר מהי השעה העדכנית. עם זאת, לא נגרמו נזקים כבדים יחסית בעקבות התקלה, ככל הנראה בגלל ההערכות המוקדמת של הגופים השונים.

אז מה עושים אם השעון בטלפון עדיין לא מראה את השעה הנכונה? באתרי חברות הסלולר ניתן למצוא הוראות פרטניות בנוגע לעידכון השעון בכל מכשיר. לפני שמעדכנים את השעון מומלץ לערוך רשימה ידנית ולהכניס לזימונים ביומן את שעת הפגישה באופן מילולי כדי שזו לא תשתבש במעבר בין השעונים. במכשירי אנדרואיד, יש לנווט לתפריט הגדרות, תאריך ושעה ותחת תפריט "אזור זמן" להחליף לשעון אתונה, יוון. במכשירי iOS תחת תפריט, הגדרות, כללי, תאריך ושעה, יש לבטל את "כיוון אוטומטי" ולהגדיר שעון מקומי, אתונה.

אחרי ה-27 באוקטובר ניתן להחזיר את השעונים במכשירים למצב שעון חורף/קיץ אוטומטי. מי שטסים לחו"ל בתקופה הקרובה ידרשו להחזיר את איזור הזמן האוטומטי לאחר שינחתו ביעד שלהם. אולם, בעת החזרה לארץ, חשוב לחזור לשעון אתונה (בהנחה שחוזרים לפני 27 באוקטובר).

למחשבי ווינדוס, יצא כבר עדכון אוטומטי שמסדיר את שעון החורף אך מי שלא מקבל עדכונים אוטומטים יכול להוריד אותו מכאן. תוכנת ה- outlook אמורה להסתכנן לבד חוץ מבגרסה 2010 וניתן להוריד את טלאי התיקון לשעון מכאן. העדכון לא חל על מכשירי ווינדוס-פון. מערכת ההפעלה iOS7 של אפל שצפויה להפוך לזמינה במהלך השבוע הקרוב כוללת את העדכון הנדרש, ומשתמשים במכשירי אפל שיבצעו את העדכון פטורים משינויי השעה הידניים.

תקלות הקשורות לשעונים מעוררים בטלפונים סלולריים כבר הפכו לדבר שבשגרה עם כל מעבר שעון קיץ/חורף. ב-2010 היו אלה משתמשי בלקברי בישראל שזכו לשעת שינה נוספת ואיחרו לעבודה בעקבות עדכון אוטומטי של השעון לפי השרת העולמי של החברה. תקלה זו חזרה על עצמה כמה פעמים באותה שנה. עוד ב-2010 השעון המעורר במכשירי אייפון באירופה לא זיהה את המעבר לשעון חורף ותושבי היבשת איחרו בשעה. בתחילת 2011 תקלה עולמית הובילה לכך שהשעון המעורר במכשירי אייפון לא פעל כהלכה במשך מספר ימים.

הוראות כיצד לבצע עדכון ניתן למצוא באתרי החברות.

אפליקציותצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker