הישג לרפורמה

חברות הסלולר החדשות גייסו
 מיליון לקוחות בפחות משנתיים

הנתון משמעותי במיוחד עבור HOT וגולן טלקום - ויזכה אותן כפי הנראה בהחזר ערבות בסך יותר ממיליארד שקל ממשרד התקשורת ■ למרות גיוס הלקוחות הנרחב, יופון עדיין הפסדית וגם רווחי רמי לוי ממנוי נמוכים ■ לחברות הוותיקות יש ביחד 8.7 מיליון לקוחות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
אמיתי זיו

מהפכת הסלולר, שהחלה בדצמבר 2011 עם כניסתו של המפעיל החדש הראשון, רמי לוי, מציינת כעת אבן דרך נוספת: חמש חברות הסלולר החדשות - גולן טלקום ו-HOT מובייל בעלות התשתיות, ורמי לוי, יופון ‏(YouPhone‏) והום סלולר חסרות התשתיות - גייסו יחד כמיליון לקוחות במשך פחות משנתיים של פעילות.

שוק הסלולר הישראלי כולו מונה 10 מיליון לקוחות. המספר כולל לקוחות שאינם פעילים, לקוחות פרי־פייד, חיבורי Data Only ‏(כרטיסי גלישה‏) וכן כמה מאות אלפים בודדים של חיבורי מכונות ‏(M2M, למשל אזעקות‏). מתוך כך, לפלאפון, לסלקום ולפרטנר יש ביחד 8.7 מיליון לקוחות; למירס, הרשת הישנה של HOT מובייל בווקי־טוקי, יש 247 אלף לקוחות; והיתר, כמיליון לקוחות, גויסו כאמור על ידי חמש החברות החדשות. מבין החדשות, את הנתח הגדל ביותר לוקחת HOT מובייל, עם 514 אלף לקוחות. אחריה ברשימה גולן טלקום, עם 315 אלף לקוחות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סניף של יופון ברשת השיווק מגה
סניף של יופוןצילום: תומר אפלבאום

את נתוני גיוס הלקוחות ניתן לאסוף ממגוון מקורות: פרטנר, סלקום, פלאפון ו-HOT מובייל מפרסמות דו”חות לבורסה. נתונים חלקיים על יופון ורמי לוי ניתן להוציא מדו”חות רמי לוי שיווק השקמה ודו”חות אלון ריבוע כחול - חברות האם. לגבי גולן טלקום, באתר החברה יש מונה לקוחות עדכני, והיא החברה היחידה בשוק שמציגה נתון זה בזמן אמת.

משקיעים ואנליסטים אמנם אינם מתייחסים למספר הלקוחות כאל הנתון המעניין, ומתעניינים יותר בנתונים הפיננסיים של חברות הסלולר. ואכן, מספר הלקוחות הוא נתון מטעה, גם בגלל הטיות עונתיות של כרטיסי חיוג כתוצאה מתיירות - וגם בגלל שקל לגייס לקוחות במבצע הצטרפות, אך קשה יותר לשמר אותם.

עם זאת, יש משמעות גדולה למספר הלקוחות, בעיקר עבור HOT מובייל וגולן טלקום. שתי החברות האלה העמידו ערבות בנקאית משמעותית כתנאי לקבלת הרישיון שלהן: 705 מיליון שקל ב-HOT ו-360 מיליון שקל בגולן טלקום. בתנאי מכרז התדרים נקבע שהחברות יקבלו חלק או כל הערבות חזרה בהתאם לצבירת נתח שוק של 7% בענף הסלולר הפרטי.

על פי משרד התקשורת, ערב כניסת המפעילות החדשות לתחרות היו בשוק 4.9 מיליון לקוחות סלולר פרטיים. נקודת הבדיקה של HOT מובייל אמורה להיות בשבועות הקרובים, ושל גולן טלקום בינואר 2014. על פי המספרים הנוכחיים, שתי החברות צפויות לקבל חזרה את כל סכום הערבות הבנקאית שהפקידו. יש חשש כי בנקודת זמן זו תואט התחרות בשוק הסלולר.

יופון עדיין מפסידה

יופון היא כנראה מפעילת הסלולר הווירטואלית המעניינת ביותר בשוק הישראלי. היא נשענת על רשת פרטנר, אך יש לה מערך קמעוני משלה שמבוסס על רשת מגה, דור־אלון ו-AM:PM. על פי נתוני הניידות, יופון מגייסת לקוחות במרץ, כשהיא שנייה רק לגולן טלקום. כן היא מתהדרת בתואר מפעילת הסלולר הזולה בישראל, עם חבילה ללא הגבלה ב-79 שקל בחודש. יופון פעילה גם מול לקוחות אשראי וגם בכרטיסי חיוג משולמים מראש. בסקר של מכון פאנלס דיווחו לקוחות החברה על שביעות הרצון הגדולה ביותר בשוק.

עד כה המפעילה היתה זהירה במסירת נתונים לגבי פעילותה. ניתוח דו”חות אלון רבוע הכחול, שפורסמו בימים האחרונים, מעלה כי ליופון עשרות אלפי לקוחות והכנסות של כ-9 מיליון שקל, אך החברה עדיין הפסדית.

רבוע הכחול היא חברה ציבורית, ומחזיקה 100% ממניות אלון סלולר, שם החברה מאחורי מותג יופון. בדו”חות נכתב כי “יופון ממשיכה לצמוח ועשרות אלפי לקוחות חדשים מצטרפים לרשת הסלולרית, המעניקה ללקוחותיה את המחירים הנמוכים בשוק ואתה השירות הטוב ביותר. עלויות הקמת החברה וגיוס הלקוחות נכללים בהוצאות התפעוליות של החברה”. ל-TheMarker נודע כי לחברה עשרות אלפי לקוחות בטווח הגבוה, כנראה סביב 90-80 אלף.

בהמשך הדו”ח, החברה מדווחת על על מגזרי הפעילות שלה, כמו דלק, סופרמרקטים, נדל”ן ומגזר ה”אחרים”. במגזר האחרים נכללת רק פעילות אלון ריבוע כחול כמנפיקה של כרטיסי אשראי דיינרס, שבה היא מחזיקה 49%, ופעילות אלון סלולר. פעילות כרטיסי האשראי היא זניחה, וייצרה לחברה ברבעון השני של 2012 הכנסה של 381 אלף שקל בלבד. והנה, ברבעון השני של 2013, שעליו דיווחה החברה בימים אלה, מגזר האחרים זינק להכנסה של 9.9 מיליון שקל. כמעט כל הסכום, יותר מ-9 מיליון שקל, הוא פעילות הסלולר.

עוד עולה מהדו”ח כי חברת יופון עדיין הפסדית. ברבעון דיווחה החברה על הפסד תפעולי של 3.5 מיליון שקל. זה לא מפתיע, לאור מבצעי ההצטרפות האגרסיביים של החברה - נכון להיום ארבעה חודשים ב-39 שקל. גם ברבעון השני של 2012 החברה רשמה 3.2 מיליון שקל הפסד תפעולי, בגלל עלויות הקמת והשקת יופון, שעלתה לאוויר במאי 2012.

רמי לוי משקיע בזרים

חברה ציבורית נוספת שמחזיקה ב-MVNO היא רמי לוי שיווק השקמה. דו”חות רמי לוי עוד יותר רזים במידע, משום שפעילות הסלולר אינה מהותית, אך על פיהם לחברה כ-70 אלף לקוחות - וכפי הנראה היא מעט יותר קטנה מיופון. ואולם מנגד, היא כנראה רווחית - עם כשלושה שקלים רווח למנוי לחודש.

רמי לוי מחזיק בנוסף 60% מחברת השיחות הבינלאומיות הלו־015, שנכנסה להליכי פירוק ב-2012. אלא שהדו”ח חושף כי ממש באחרונה לוי חתם הסכם למכירת נתח מאחזקותיו בחברת השיחות: “לאחר תאריך המאזן התקשרה החברה בזכרון דברים עם צד שלישי לא קשור, שלפיו יוקצו לו 30% ממניות המפעיל הבינלאומי. אחזקת החברה ‏(רמי לוי, א”ז‏) במפעיל תעמוד לאחר ההקצאה על 40% במקום 60%. בתמורה ישלם הצד השלישי למפעיל הבינלאומי 30% מכלל ההשקעות וההוצאות שהוציאה החברה ברכישת הזכויות במפעיל, וכן יעביר הצד השלישי פעילות פרימיום שבה הוא עוסק אל תוך פעילות המפעיל הבינלאומי”.

ל-TheMarker נודע כי החברה המדוברת היא ז.ד תקשורת עולמית בע”מ. מדובר בחברה שעוסקת בכרטיסי חיוג לעובדים זרים. היא תמוזג לתוך חברת השיחות הבינלאומיות 015, ותעזור לחברה לצמוח במגזר מהגרי העבודה. העסקה כפופה לאישור משרד התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker