נוקיה ומיקרוסופט הן כבר היסטוריה

שתי החברות סיימו את תפקידן כמובילות טכנולוגיות ובקרוב יצאו מחיי המשתמשים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גורלן המשותף של מיקרוסופט ונוקיה לא התחיל בשנת 2010 כאשר הכריזו על שיתוף הפועלה הראשון בינהן. למעשה שתי החברות הולכות במסלול דומה כבר כמעט עשור. נפילתן של שתי מובילות טכנולוגיות אלו, רצוף בטעויות עסקיות דומות, שהובילו אותן זו לזרועה של זו. עסקת נוקיה מיקרוסופט למעשה מחסלת סופית את נוקיה, וצפויה להיות ציון דרך נוסף בהסתלקותה האיטית אך הברורה של מיקרוסופט מחייהם של משתמשי הקצה. שתי החברות הגיעו לשיאן בשנים 2004 עד 2006. שיא זה לא נמדד בהכנסות או ברווחיות, אלא בדומיננטיות שלהן בחיי המשתמשים. מיקרוספט עשתה זאת עם מערכת ההפעלה XP, ונוקיה עם מכשיר הדגל 6230 שמסמל כיום את הפסגה המוצרית אליה הגיעה החברה. אך הצלחה הצרכנית של שני מוצרים אלו לא נבעה מבחירה חופשית של הצרכנים.

משתמשי המחשבים האישיים לא בחרו ב-XP, אלא נאלצו לרכוש את מערכת ההפעלה כי זה היה הסטנדרד היחיד באותם ימים. המונופול של מיקרוסופט שאב את כוחו האדיר, בין השאר, מהיותו האלטרנטיבה העיקרית שבחרו הארגונים גדולים. הצרכנים גם לא ממש בחרו את המוצרים של נוקיה. אכן, החברה הפינית עבדה קשה על מנת לפתח לעצמה מותג גלובלי נחשק, אך מי שבאמת קבע באותם הימים איזה מכשיר המשתמשים ירכושו היו מפעילי הסלולר שמימנו את המכשירים והיו ערוצי המכירה העיקריים של מכשירי הקצה.

האסטרטגיות של שתי חברות אלו נסבו סביב היכולת שלהם לשמור על מערכת יחסים טובה עם הארגונים הגדולים, כאשר משתמשי הקצה היה בעדיפות שניה. נוקיה הביאה את שיתוף הפעולה שלה עם מפעילי הסלולר לקיצוניות כאשר העדיפה במודע ללכת נגד רצונות וצורכי המשתמשים שלה ולא שילבה במכשירים טכנלוגיות ושירותים, כמו wifi ושירותי תוכן, רק בשביל לשמור על ההכנסות של הלקוחות האמיתיים שלה - כלומר חברות הסלולר.

באלמר באירוע השקת חלונות 8צילום: אי–פי

כתבות נוספות באתר TheMarker

הכירו את הכתובת לאנשים שנמאס להם מהקריירה

תגובות צוננות לגלקסי גיר: "חסר דמיון; מהלך ביזארי"

כאשר אפל נכנסה לשוק, ולאחריה גוגל באמצעות מערכת ההפעלה אנדרואיד, המשיכה נוקיה לשמור בקנאות על מודל זה. היא סירבה לוותר על מערכת היחסים המורכבת עם המפעילים ולהכנס לתחרות הקשה שנוצרה על ליבו של הצרכן. במקום לאמץ מוקדם את מערכת ההפעלה אנדרואיד ולוותר על מערכת ההפעלה הכושלת סימביאן, המשיכה נוקיה להילחם בכלי מלחמת האתמול וכך איבדה את השוק לסמסונג, שלא נותרה מקובעת כמוה.

מצבה של מיקרוסופט אמנם טוב בהרבה מזה של נוקיה, שכן מערכת ההפעלה שלה עדיין שולטת בשוק המחשבים האישיים. עם זאת, ההתכווצות הברורה של שוק זה תותיר בידי מיקרוסופט בסופו של דבר בעיקר את הארגונים הגדולים בשעה שהצרכנים יעברו לסביבה אינטרנטית המבוססות על מערכות הפעלה קלות וחינמיות כמו כרום של גוגל. כבר היום, רק שליש מהכנסות החברה החברה מגיעות מהמגזר הפרטי. היתר מגיע מארגונים גדולים שלא ממהרים לעבור לשירותי ענן. מיקרוסופט זקוקה ללא פחות מנס כדי לחזור ולהפוך דומיננטית בתחום הצרכני. היא מנסה לעשות זאת כבר שנים רבות באמצעות השקעות ורכישות עתק, אך מלבד הצלחתה עם ה-XBOX היא כשלה פעם אחר פעם. כנראה שהבעיה של מיקרוסופט היא מיבנית. בדומה לנוקיה, התרבות הארגונית של החברה אינה מתאימה לעולם הדיגיטלי הצרכני. החלפתו של סטיב באלמר היא עדות לכישלון זה, אך ספק האם נולד המנהל הכוכב שמסוגל לשנות את התרבות הארגונית של מיקרוסופט, ולהציל אותה מגורלה.

המיזוג בין מיקרוסופט ונוקיה הוא ציון דרך נוסף בדברי ימיה של מהפכה הדיגיטלית הצרכנית, שהתעצמה מאוד בשנים 2009 - 2010 עם התרוממות עולם המובייל, כלומר האינטרנט הסלולרי. נוקיה ומיקרוסופט לא הצליחו לייצר לעצמן יכולות תחרותיות רלוונטיות וכנראה סיימו את תפקידן החשוב כמובילות המהפכה הטכנולוגיות של שנות ה-90 וה-2000. אם גוגל המחזיקה בפלטפורמת אנדרואיד המוצלחת לא הצליחה לעורר לחיים את מוטורולה מוביליטי, הסיכוי שמיקרוסופט תצליח לעורר את נוקיה הוא קלוש. במקרה האופטימי מאוד יצליחו מיקרוסופט ונוקיה להשתלב בשוק הצרכני כפלטפורמה שלישית קטנה הרחק מאחורי גוגל ואפל. במקרה הסביר יותר, נוקיה תעבור מהעולם ומיקרוסופט תאלץ לבצע שינוי אסטרטגי הדומה לזה שעשתה יבמ, שמכרה את חטיבת המחשבים הצרכניים שלה ללנובו והתמקדה בשוק הארגוני.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker