נוקיה: החברה שחשבה שטלפון נועד לדיבור

כך הפסידה ענקית הסלולר לשעבר ל-Candy Crush ו-Angry Birds

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במחצית הראשונה של העשור הראשון של שנות ה-2000 נוקיה היתה חברה מצויינת. היא היתה חברה שהאמינה במכשירים סלולריים אלגנטיים, שימושיים ואמינים. יותר מכל, נוקיה האמינה שמכשירים סלולרים צריכים לשמש אותנו כדי לדבר אחד עם השני. מכאן גם הסלוגן של החברה - Nokia: Connecting People. היא טעתה: אנשים לא רוצים את המכשיר הסלולרי בשביל לדבר.

יתרה מכך, הם גם לא בהכרח רוצים להיות מחוברים. הם רוצים להיות מחוברים רק בהינתן קיומן של מחיצות מסויימות, למשל מקלדת, בין אחד לשני. זה לא נכון רק למכשירים סלולריים. הבריטים משתמשים לאורך כל המאה בעיתונים כדי להמנע ממפגש עיניים עם זרים ברכבות. היפנים משתמשים בשביל זה בספרי מנגה עטופים.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

סטיב ג'ובס הבין את מה שנוקיה לא הבינה. כשג'ובס קבע שלאייפון לא יהיה כפתור קבלת שיחה פיסי, אלא רק מסך מגע אחד גדול, הוא הדהים את צוות הפיתוח של המכשיר. כמו אנשי צוות הפיתוח, גם ג'ובס הבין שבלי כפתור פיסי לקבלת שיחות, המשתמשים יפספסו הרבה יותר שיחות. כפתור פיסי תלוי הרבה פחות בעומס על מערכת ההפעלה מאשר מסך המגע. והוא החליט נגד. השיחות המפוספסות היו פחות חשובות בעינו למשתמש מאשר עוד סנטימטר של מסך מגע צבעוני, עוד סנטימטר שבו נוכל להעיף אחד על השני ציפורים או למחוץ סוכריות.

בסופו של דבר, נוקיה הפסידה לרוביו הפינית, מפתחת Angry Birds, ול-King, מפתחת Candy Crush - חברות שנבנות מהחזון הדיסטופי שבו כולנו מתמכרים לצלילים קופצניים כדי להמנע מהצורך לשהות במרחב פסיכולוגי מאוחד עם האנשים סביבנו.

הודעתה של מיקרוסופט על כוונתה לרכוש את נוקיה תמורת 7.2 מיליארד דולר אינה מפתיעה. מספיק להסתכל בגרף שפירסמה והופיע בדו"ח האינטרנט של מארי מיקר מחודש אפריל האחרון. מיקרוסופט איחרה את רכבת המובייל ואיבדה את השוק, וכעת היא מאבדת גם את שוק המחשבים האישיים. בעידן שבו המחשב האישי הנייח הופך לעוד פלטפורמת מחשוב אחת מתוך רבות ותוכנות נצרכות דרך האינטרנט, המודלים הקיימים שהניבו למיקרוסופט כל כך הרבה הכנסות הופכים לרלוונטיים פחות ופחות.

נוקיה לומיה 925צילום: אי-אף-פי

הצורך של מיקרוסופט ברור, אבל רכישת נוקיה מטפלת רק בסימפטום ולא במקור הבעיה. החברה שלא הצליחה לשנות את אופיה במהלך העשור האחרון, מנסה כעת שוב ושוב לחדור לשוק הצרכני ולשוק האינטרנט ברמות משתנות של חוסר הצלחה. Xbox, במובנים רבים, הוא החריגה שמעידה על הכלל. לפני שלוש שנים מיקרוסופט נמצאה במקום הטוב ביותר להפוך לחברה שתשלוט בחזון ארבעת המסכים - מחשב, טלפון, טאבלט ומסך טלוויזיה מאוחדים עם מערכת הפעלה אחת והעברת תוכן בענן. היום היא רחוקה מאוד מכך.

אחרי עזיבתו של באלמר, מיקרוסופט תהיה חייבת להחליט מה היא. האם היא חברה צרכנית או ארגונית. חברה שפונה לשוק הצרכני, היא כבר הוכיחה, היא לא יכולה להיות. הודעתה על כוונתה לרכוש את נוקיה מראה שהיא גם לא יכולה לעזוב את התחום שהנחיל לה עד היום בעיקר כישלונות. באותה מידה שבה רכישת נוקיה מתבקשת, מתבקש היה שמיקרוסופט תבין שהמתבקש הוא הדבר האחרון שהיא צריכה לעשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker