שאלות ותשובות |

בעקבות התביעה הייצוגית: האם צפייה באמצעות המחשב תחייב תשלום אגרה?

רשות השידור תפסיק לגבות אגרה ממי שאינו בעל ממיר לצפייה בטלוויזיה ■ מה קורה אם יש ברשותי טלוויזיה חכמה? ■ וממתי יתחיל הפטור מתשלום?

אמיתי זיו
אמיתי זיו

חשיפת TheMarker בנוגע לפשרה ולפסק הדין החדש לגבי תשלום אגרת רשות השידור, עוררה תגובות רבות ובצדן לא מעט שאלות. לפי פסק הדין, לקוח שיש בביתו ממיר עיד"ן פלוס, או מנוי ל–HOT או ל–yes - חייב בתשלום אגרה. לקוח שאין ברשותו כל אלה, ומסך הטלוויזיה שלו מחובר רק ל–DVD, מחשב או סטרימר, אינו חייב בתשלום אגרה. בנוסף נקבע כי חובת הדיווח היא באחריות הצרכן. הוא צריך להצהיר מול רשות השידור על הסטטוס שלו, וכפי שנכתב בהודעה הרשמית של רשות השידור "בנוסח ההצהרה יאשר מבקש הפטור את כניסתם של בודקים מטעם רשות השידור לביתו".

מתי כל זה יקרה?

בעוד כמה ימים. אז רשות השידור תעלה טפסים רלוונטיים לאתר שלה ולקוח יוכל להצהיר כי מסך המחשב שלו אינו מחובר לשום אמצעי קליטה ולקבל פטור לשנה מתשלום האגרה. לקוחות בלי אמצעי קליטה שכבר נגבה מהם כסף או נמצאים בהליכי גבייה, ימלאו טופס אחר, מפורט ונוקשה יותר והם יקבלו את כספם חזרה או שהליכי הגבייה מולם יפסקו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

האם "מועדון ההון" השתלט על המדינה?

אמנדה רוזנברג: המאהבת היהודייה של מייסד גוגל

האם גם רכישת טלוויזיה עם ממיר מובנה, מחייבת אותי בתשלום אגרה - גם אם אני לא מחובר ל-HOT ,yes או לעיד"ן פלוס?

כן. אין זה משנה אם ממיר העיד"ן הוא חיצוני או מובנה במסך, הוא הופך את המסך לכזה שמסוגל לקלוט את שידור הערוץ הראשון, ולכן צרכן כזה חייב בתשלום האגרה. למי שלא מעוניין לשלם אגרה, מומלץ לרכוש טלוויזיה שאינה מכילה מקלט עיד"ן מובנה. זה לא כל כך פשוט, כי יותר ויותר דגמים בישראל מכילים ממיר מובנה, בדגש על הטלוויזיות החכמות.

האם yes ו–HOT יספקו לרשות השידור פרטים ורשימות של לקוחות?

HOT ו–yes אינן מעבירות כל מידע לרשות השידור על בסיס המנויים שלהם מטעמים של שמירת פרטיות הלקוחות, ולכן רשות השידור לא יודעת אם לקוח הוא מנוי של חברת טלוויזיה רב ערוצית. מנגד, מנוי ל–HOT ול–yes מחייב תשלום אגרה. זה מנוגד לחוק לדווח אחרת. בנוסף, ייתכן שיום אחד ישתנה מצב העניינים והחוק יחייב את HOT ו–yes להעביר מידע עדכני לאגף הגבייה.

נניח שיש לי עיד"ן פלוס, איך הם יידעו על זה? הרי אפשר לקנות קופסה כזו ב–200 שקל.

יש חובת דיווח על האזרח על רכישת ממיר עיד"ן. כמו כן, אגף הגבייה ימשיך לבצע ביקורות אצל אזרחים.

אני מחובר לצלחת לוויין פרטית ואין לי ממיר - האם אני צריך לשלם  אגרה?

תלוי. אם צלחת הלוויין מכוונת ללוויין עמוס, ניתן לקלוט בה את ערוץ 1 וערוץ 33, ולכן לקוח כזה מחויב בתשלום אגרה. אם הצלחת מכוונת על שידורים אחרים, הלקוח פטור מתשלום אגרה. מדובר בכ–15% מהישראלים, שצופים בטלוויזיה דרך צלחת לווין פרטית.

מישהו נפגע מהרפורמה?

יש סוג אחד של לקוחות שלא ייהנה מהפשרה החדשה: אנשים שאין להם אמצעי קליטה ‏(ממיר מכל סוג‏) וגם לא היה להם אמצעי קליטה בשנתיים האחרונות, אבל קיבלו דרישת תשלום מרשות השידור ושילמו. אנשים אלה, שלא מחו, לא שלחו מייל, מכתב או פקס, לא יקבלו את כספם בחזרה. כדי לקבל כסף חזרה צריך להוכיח התנגדות - כי זו ההוכחה היחידה שאכן לא יכולת לקלוט שידורים ‏(אחרת כל אחד יטען שבשנתיים האחרונות לא היה לו פוטנציאל קליטה‏).

לא ידוע כמה כסף נגבה מאנשים כאלה. אין דרך לדעת כיצד יתנהג הצרכן הישראלי והאם אנשים יטרחו למלא את הטופס להשבת הכספים ‏(שמצריך גם החתמת עו"ד‏). בכל אופן, לפי אחת ההערכות, עד 30 אלף בתים בישראל ייהנו מהמדיניות החדשה. נפגעת נוספת מהרפורמה היא כמובן רשות השידור.

מה הפגיעה הכספית  ברשות השידור?

ההערכה היא כי הנזק לרשות השידור יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים, אבל בטווח הנמוך. אין מה לחשוש לעתיד השידור הציבורי, רשות השידור הצליחה להגדיל את נתח ההכנסות שלה משמעותית בחציון הראשון של השנה, מעל התחזיות. בעבר דווח כי: "בכל הקשור להכנסת מאגרה, הרשות גילתה הצטיינות יתרה בהיקף הגבייה, לא מעט באמצעות איומים ופעולות אגרסיביות של משרדי עורכי דין. לפי הצעת התקציב למחצית הראשונה של 2013, ההכנסות מהאגרה שמשלמים הצופים היו צפויות להיות 216 מיליון שקל. בפועל, הצליחה הרשות להזניק את ההכנסות מאגרה ב–30% ל–281 מיליון שקל".

מעבר לכך, בסיס הגבייה של רשות השידור יצטמצם, וימשיך להצטמצם. מה הכוונה?

ישנה מגמה בעולם המכונה Cord Cutting - אנשים שמתנתקים מספקי תוכן וצופים רק בתכנים מבוססי מחשב: אתרי רשת, קשת וערוץ 10, תכנים מוואלה ומ–ynet, תכנים מיוטיוב, וכמובן - תכנים פיראטיים. הפשרה החדשה היא רוח גבית לאנשים אלה שמעתה לא חייבים באגרת הטלוויזיה. אין דרך להעריך בדיוק כמה הפרקטיקה הזו נפוצה, אבל היא צוברת תאוצה. על פי נתוני הלמ"ס, ב–2001 73% מבתי האב בישראל היו מחוברים לכבלים וללוויין. מאז, שיעורם יורד באופן עקבי, ועכשיו הוא קרוב יותר ל–60%. חלק מהמתנתקים מהטלוויזיה הרב־ערוצית עברו לעיד"ן או לצפייה באמצעות מחשב.

האם אפשר לצפות בערוצי עיד"ן ללא ממיר, ואז ליהנות מכל העולמות?

כן ולא. אם מקישים בגוגל: שידור ישיר ערוץ 1, 2 או 10, מגיעים לכמה אתרים שמשדרים את כל הערוצים הישראלים, אבל מדובר בשידורים חוקיים למחצה ולא שירותים רשמיים של הערוצים וגם האיכות לא תמיד טובה.

האם משרד התקשורת צד בעניין?

לא. אנשי משרד התקשורת לא היו צד בעניין בשום שלב, ובאופן מסורתי המשרד כלל לא מטפל ברשות השידור. השר גלעד ארדן הוא כן השר הממונה על רשות השידור, וחושב איך לעצב אותה מחדש. ארדן חושב שהכי נכון לסגור את רשות השידור ולבנות אותה מחדש, רעיון שאין הרבה שיתנגדו לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker