סירי על ספת הפסיכולוג: Beyond Verbal מבצעת ניתוח רגשי לקול אנושי

מערכת שפיתחה החברה יודעת להאזין לקולות אנושיים ולמסור תובנות לגביהם על פי שלוש קטגוריות מרכזיות: מצב רוח, גישה ואישיות

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

כשאומרים ל-Siri, המסייעת הקולית מבית אפל, מה לעשות - היא מבינה טוב מאוד מה רוצים ממנה. מאחורי סירי יש תוכנה שיודעת להבין מילים (Speech to Text), אבל היא לא מבינה אירוניה וסרקזם. מכונות גם לא מבינות סאב-טקסט ובכלל חלשות בכל התחום הרגשי.

לא עוד. חברה ישראלית בשם Beyond Verbal מביאה לעולם הבטחה גדולה: Emotion Analytics. בפשטות, החברה יודעת להאזין לקול אנושי ולמסור הרבה תובנות לגביו מתוך 3 קטגוריות מרכזיות: מצב רוח, גישה ואישיות.

"מאחורי Beyond Verbal יש 18 שנות מחקר ו-4 פטנטים רשומים", אומר המנכ"ל יובל מור. "אנחנו מבינים את מצב הרוח של הדובר, את היחס שלו לנושא שהוא מדבר עליו, את רמת השליטה העצמית, רמת שיתוף הפעולה, וגם את האופי שלו: למשל תזזיתי או רודף כוח.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"זה לא צריך להפתיע", מוסיף מור. "המוח שלנו יודע לעשות את זה. אם תדבר עם תינוק הודי הוא כנראה יבין מה אתה רוצה. רגשות הם אדישים לשפה - זה לא מה שאתה אומר, זה איך שאתה אומר את זה. אנחנו לא מבינים את המילים שנאמרות ולא מנסים. ניסינו את המערכת על אנשים מערביים אבל גם על סינים ואוקראינים ובשפות טונליות ואנחנו מגיעים לאחוזי הצלחה דומים של 75%-85%". בסך הכל נוסתה המערכת עד היום על כ-60 אלף אנשים דוברי 26 שפות.

כדי להבין מה עומק יכולות הניתוח הקולי אפשר להיכנס , שם ניתן למצוא קטעי וידיאו מפורסמים כמו במירוץ לנשיאות, המנוחה - כל הקטעים מלווים בתובנות שהמערכת של Beyond Verbal מספקת לטקסט בזמן אמת.

המערכת נותנת חיווי חדש על הדובר כל 15-10 שניות. בקול של דיאנה המערכת מזהה בדידות ותסכול; בקול של אובמה היא מזהה כוח, כעס וגם גאווה. למי שעדיין סקפטי, לאחרונה שיחררה החברה אתר בשם שמאפשר למשתמש הסופי להתנסות בניתוח קולי של עצמו. "מדובר בטעימה מהיכולות שלנו ואנחנו ממליצים להתנסות בזה במקביל לשיחה טבעית ובלי להסתכל במחשב", מציע מור.

"הכרזנו על המוצר במאי האחרון, ומאז יש התעניינות עצומה", מדווח מור. "ממפתחי אפליקציות, דרך יצרני מכשירים, אנשי שיווק ופרסום ועד גופי משטרה וביטחון - כי זה באמת משנה את חוקי המשחק. כשפיתחנו את הטכנולוגיה חשבנו שהיא תתאים למפתחי אפליקציות סלולריות, אבל החלטנו לא להגביל את עצמנו לגבולות הדמיון שלנו ולכן הכוונה היא לשחרר את הטכנולוגיה כמערכת ענן שכל אחד יוכל להירשם ולרכוש את חבילת השירות הנכונה לו".

"זה יקרה רק בעוד כמה חודשים ובינתיים אנחנו מתחילים עם 10 משתמשים ראשונים שבעינינו יכולים לעשות משהו מעניין עם הטכנולוגיה, להביא זווית שעוד לא חשבנו עליה ולהגיע מהר לשוק עם מוצר. אנחנו באמת חושבים שיש פה ממד חדש בתקשורת בין אדם למכונה", אומר מור.

אפליקציית סירי באייפון. לא מבינה אירוניהצילום: בלומברג

חברת ענק ישראלית שעושה ניתוח שיחה היא Nice והיכולות שלה עוזרות לחברות לזהות במוקדי השירות שלהן מתי לקוח באמת מתכוון לנטוש אותן, אך מור אומר שיישום מסוג זה הוא רק אפליקציה אפשרית אחת למערכת.

Beyond Verbal היא גלגול של חברה בשם אקסודיוס, שנוהלה על ידי מדען מתחום הפיזיקה בשם ד"ר יורם לבנון. לאחר שהחברה לא הצליחה להתרומם מבחינה מסחרית, נכנסה להליכי פירוק ומונה לה מפרק מטעם בית המשפט, רכשה את נכסיה קבוצה של משקיעים שמור הוא אחד מהם.

לבנון נשאר בסביבה והפך למדען הראשי של החברה החדשה. "אנחנו מעסיקים 12 עובדים - מהם 4 מדענים - אנשים שמבינים בפיזיקה, נוירו פסיכולוגיה, חקר ביצועים וסטטיסטיקה. בנוסף, יש לנו 5 קבלני משנה".

לפני כחודש סיימה החברה גיוס של מיליון דולר בהובלת קרן Winnovation של סמי סגול. עוד השקיעו בחברה המשקיע הקזחי קנגס רקישב וקרן Genesis Angels. החברה גייסה בסך הכל 3.8 מיליון דולר, והיא לפני שלב ההכנסות. יו"ר החברה הוא יובל רבין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker