איירון סורס ובבילון צפויות להשלים את המיזוג עד סוף השנה

החברה הממוזגת צפויה להיסחר במדד המעו”ף, לפי שווי המוערך ב-7.3-4.4 מיליארד שקל. ככל הנראה, מנכ"ל איירון סורס תומר בר־זאב יהיה מנכ"ל החברה ונועם לניר יהיה היו"ר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

חברות האינטרנט בבילון ואיירון סורס נערכות למיזוג. ל-TheMarker נודע כי החברות צפויות לחתום על מזכר הבנות עד ראש השנה. לפי המתווה הצפוי, החברות יגיעו להסכם מחייב עד סוף אוקטובר ואסיפת בעלי המניות תצביע על אישור העסקה בסוף דצמבר. בבילון דיווחה לפני כשבועיים לבורסה כי מתקיימים מגעים בין החברות לקראת מיזוג.

לפי הערכות בתעשייה, גם המיזוג בין חברות סרגלי הכלים קונדואיט ופריון יושלם עד סוף 2013, כך שבחודשים הקרובים ייווצרו שני גופי ענק שיובילו את תעשיית ההורדות הישראלית.

מסתמן כי מנכ”ל החברה הממוזגת יהיה תומר בר־זאב, כיום מנכ”ל איירון סורס הפרטית. נועם לניר, בעל השליטה בבבילון, ימשיך להחזיק במניות בחברה הממוזגת ויהיה היו”ר שלה. איירון סורס תהיה בעלת המניות הגדולה בחברה הממוזגת, שצפויה להיסחר במדד תל אביב 25 ‏(מעו”ף‏). עד היום מיזגה איירון סורס לתוך פעילותה ארבע חברות בתחומים משיקים או חופפים כדי להרחיב את פעילותה ואת מקורות ההכנסה שלה. בבילון תרחיב את הפעילות של איירון סורס בתחום החיפוש ‏(search‏).

נעם לניר
נועם לניר, בעל השליטה בבבילוןצילום: מוטי מילרוד

לפי הערכות בתעשייה, איירון סורס תהווה שני שלישים מהחברה הממוזגת. ייתכן כי המיזוג יבוצע לפי שווי של 1.2–1.5 מיליארד דולר, אך מקורב לחברה העריך אתמול כי שווי החברה הממוזגת עשוי להגיע עד 2 מיליארד דולר. כיום נסחרת בבילון לפי שווי שוק של 390 מיליון דולר.

עשן לבן

ל–TheMarker נודע כי פרט לפריון ובבילון, גם חברת WhiteSmoke, הנסחרת בבורסת תל אביב ופועלת גם היא בתחום התוכנות החינמיות, בוחנת כעת אפשרויות אסטרטגיות. בין השאר נפגשה החברה עם החברה הפרטית iMesh, אחת מחמש החברות הגדולות בתחום שפועלות בישראל.

ערן יעקובי ממחלקת המחקר בדש ברוקראז’ ציין בתחילת השבוע כי איירון סורס צפויה לסיים את 2013 עם הכנסות של כ–200 מיליון דולר ורווח של כ–25% מהמחזור, כך שהיא גדולה יותר מבבילון. ברבעון השני של 2013 הרוויחה בבילון 40 מיליון שקל - גידול של כ–74% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הכנסותיה של חברת האינטרנט, שנסחרת לפי שווי של 1.38 מיליארד שקל בתל אביב, הסתכמו בכ–163 מיליון שקל ברבעון השני של 2013 - גידול של כ–3% בהשוואה לרבעון המקביל.

בשיחה עם TheMarker שהתקיימה לפני כעשרה ימים ביקש תמיר כרמי, סמנכ”ל התפעול של איירון סורס, שלא להתייחס להתקדמות המגעים בין החברות. בתגובה לשאלה על גל המיזוגים והרכישות בין חברות האינטרנט הישראליות ציין כרמי כי יש להבחין בין העסקאות השונות. “לכל עסקה יש את הסיבות שלה - יש מי שרוצה למכור את החברה ויש חברות שהצליחו לייצר רווחים נאים ורוצות לייצר משהו גדול. אנחנו רוצים להיות החברה המובילה בתחום של digital distribution בדסקטופ ובמובייל. אנחנו חברה שרוצה להיות גדולה לטווח ארוך”, ציין כרמי.

אף שהחברות הישראליות מחזיקות בהסכמים גם עם ספקיות חיפוש דוגמת יאהו, יאנדקס ובאידו הסינית, למיקרוסופט ולגוגל נותר כוח מיוחד כחברות שמפתחות את הדפדפנים הפופולריים בעולם. עם זאת, כרמי ציין כי ניסיונות ההתרחבות של חברות כמו יאנדקס ובאידו לשווקים נוספים עשויים לייצר צמיחה ניכרת בתחום.

לצד מוצר הליבה של איירון סורס, תוכנת ההתקנות InstallCore, ציין כרמי כי החברה משקיעה כעת מיליוני דולרים בפיתוחים בתחום המובייל, כמו גם במערכות אוטומטית לרכש מדיה למפרסמים בתחום המסחר האלקטרוני בחברת הבת DealPly ובתוכנת AnySend של חברת הבת ClickMeIn, תוכנה מקבילה ל–YouSendIt.

כיום מעסיקה איירון סורס, יחד עם החברות הבנות שלה, כ–235 עובדים. “במהלך שלוש השנים האחרונות איירון סורס צמחה באופן משמעותי בעיקר בצורה אורגנית, וכן גם בצורה של מיזוגים ורכישות. אנו מאמינים שזאת הדרך הנכונה לבנות חברת אינטרנט ישראלית גדולה לטווח ארוך”, הוסיף כרמי אתמול בתגובה לפניית TheMarker. מבבילון לא נמסרה תגובה לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker