תעודת עניות נוספת לפרסום הדיגיטלי

וואלה פרש מהוועדה כי הוא עדיין גוף מקומי חזק שיכול להוביל ולקחת סיכון

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בזירת שבה כל אתרי האינטרנט הישראליים נאבקים על קיומם, גם 300 אלף שקל בשנה שמשלם אתר וואלה לוועדת המדרוג הם כסף מהותי. אי אפשר לנתק בין החלטתה של וואלה לפרוש מהוועדה לבין מצבם הנואש של כל אתרי התוכן, שאין ביניהם אחד המרוויח כסף מפרסום.

כל מי שקיווה כי ועדת המדרוג תספק את תשתית המידע הנדרשת כדי להפיח בשוק הפרסום המקומי מעט יותר רציונאליות, מבין עתה שהסיכוי לכך נמוך. היחידים שמרוויחים בזירת האינטרנט המקומית הם אתרים כמו דפי זהב ויד2, הפועלים במודלים שונים מאתרי התוכן ואינם תלויים בשוק הפרסום המקומי.

מאז שהחלה ועדת המדרוג לדרג אתרים ולספק פילוחים של גולשים, לא השתנה תמהיל הפרסום באופן מהותי. המנכ”לים וסמנכ”לי השיווק עדיין מעוניינים לראות את הלוגו שלהם מתנוסס מעל שלטי חוצות בדרכם מהעבודה הביתה, או על גבי מסך הטלוויזיה בפריים־טיים. אפקטיביות? יעילות? מכירות? אלה הם פרמטרים בעדיפות שניה בלבד, במיוחד כל עוד משרדי הפרסום ממשיכים למשוך את המפרסמים לטלוויזיה ולעיתונות - המדיות שבהן המשרדים מרוויחים יותר עמלות והוצאות הפקה.

בית וואלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

עם זאת, אי אפשר להאשים רק את שמרנותם של המפרסמים ומשרדי הפרסום בפיגור של הפרסום הדיגיטלי המקומי. כשגוגל ופייסבוק מציעות אלטרנטיביות אפקטיביות בהרבה, אין פלא שכל הכסף החדש שמגיע ממפרסמים מקומיים לדיגיטל זורם ישירות לידיהן של חברות האינטרנט הגלובליות, ופוסח על אתרי התוכן המקומיים.

וואלה פרש מהוועדה כי הוא עדיין גוף מקומי חזק שיכול להוביל ולקחת סיכון, מכיוון שהפרשייה לא תפגע בו. לא מן הנמנע כי בקרוב נראה גופים נוספים שאוזרים אומץ ופורשים גם הם. אם לבסוף תתפרק הוועדה, תהיה זו עוד תעודת עניות לפרסום הדיגיטלי המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker