עד כמה מושפעת התעסוקה בענף ההיי-טק הישראלי ממשברים וזעזועים גלובליים? מחקר חדש של בנק ישראל שהתפרסם היום, מנסה לתת מענה לשאלה זו, תוך שהוא בוחן את נתוני התעסוקה בענף ההיי-טק ב-15 השנים האחרונות.

מסקנתו העיקרית של המחקר שערך דר' יואב פרידמן, היא כי רמות השכר הגבוהות המקובלות בענף, בהשוואה לשכר הממוצע במגזר העסקי, מעניקות להיי-טק יכולת התמודדות טובה יותר מול זעזועים כלכליים - ביניהם משברים כמו קריסת הדוט.קום או המשבר הפיננסי בשנת 2009.

"נראה כי השכר הגבוה של העוסקים בענף, בשילוב ההון האנושי הייחודי, מהווה את ה'כרית' לספיגת זעזוע שלילי. כך למשל, בין השנים 2001 ו-2003, בתגובה להתפוצצות בועת ה"דוט-קום" ובמידה מסויימת גם בתגובה לאינתיפאדה, ובעוד משקל בעלי משלח יד אקדמי המועסקים בענפי טכנולוגיית המידע עולה - ירד השכר הריאלי למשרת שכיר בענפים אלו בקרוב ל-10%.

כמו כן, בין השנים 2007 ו-2009, בתגובה לייסוף שער החליפין ולירידה בסחר העולמי, ירד השכר הריאלי באותם הענפים בכ-7%. אם כן, נראה כי השכר הגבוה בענפי טכנולוגיית המידע מקל על ענפים אלו ספיגת זעזועים שליליים", כתב פרידמן.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

שכר מנהלי הבנקים מייקר את העמלות

עם פערים של עד 50%: איפה הכי משתלם לקנות סל לראש השנה?

עובדת היי טקצילום: בלומברג

לשם פישוט הדברים, פרידמן טוען כי שני המשברים שפקדו את ענף ההיי-טק אמנם גרמו לירידה משמעותית ברמות השכר, אך לא השפיעו על הבחירה המקצועית של העוסקים בענף - כלומר לא גרמו לאנשים להחליף את משלח ידם.

מאחר שההיי-טק הוא ענף מוטה יצוא, חלק מגורמי אי היציבות העקריים המשפיעים עליו הם שינויים בשער החליפין. פרידמן בחן שינויים אלו והגיע למסקנה כי שינויים שגרמו לייסוף השקל, ולפיכך לירידה בכדאיות העסקת עובדי היי-טק בישראל ולהפחתת שכר, לא גרמו לעובדים לעזוב את הענף.

"מכיוון ששכר המועסקים בענפי טכנולוגיית המידע הוא מהגבוהים במשק, ולמועסקים בענפים אלו אין אלטרנטיבה משמעותית בענפים מוטי שוק מקומי, צפוי כי קשר זה יהיה חזק יותר מאשר בענפי יצוא אחרים בהם למועסקים יש אלטרנטיבות תעסוקה אחרות", אמר.

במחקר, מצויין כי הגידול בתעסוקה בענפי ההיי-טק מתבסס בעיקר על קליטת בוגרי תואר ראשון בהנדסה או במחשבים, שמספרם נמצא במגמת ירידה בשנים האחרונות. שני שליש מבוגרי המקצועות האקדמיים בתחומי ההיי-טק מועסקים בענפי טכנולוגיות מידע והיתר בשאר ענפי המשק.

פרידמן טוען כי החל משנת 2006 חלה ירידה במספר בוגרי תואר ראשון במקצועות הרלוונטיים לעבודה בענפי טכנולוגיית המידע, כשבולטת במיוחד הירידה במסיימי תואר ראשון במדעי המחשב. "ניתן להניח כי ירידה זו נובעת ממשבר הדוט.קום והירידה באטרקטיביות מקצוע מדעי המחשב כפי שנתפסה בתקופת המשבר".

"מכאן, אנו יכולים להניח כי הזעזוע השלילי שעבר על ענפי טכנולוגיית המידע בשנים 2008-2009, והירידה בביקושים העולמיים כיום, יבואו לידי ביטוי בהאטה במספר בוגרי התואר הראשון במקצועות ההנדסה והמחשבים בשנים הקרובות. ירידה בסך המועמדים ללימודי תואר ראשון במתמטיקה, מדעי הטבע והנדסה, כבר ניתנת לזיהוי בנתונים לשנים 2010 ו-2011" כתב פרידמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker