היום שאחרי באלמר: איך מרכז המו"פ בישראל יוכיח את עצמו?

ב–13 השנים שבהן הוביל באלמר את מיקרוסופט ביצעה החברה שורת רכישות בישראל והפכה את מרכז הפיתוח המקומי לאחד החשובים בחברה ■ לקראת השינויים הצפויים בחברה עולמית, האם מיקרוסופט ישראל תשמור על מעמדה המיוחד?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבועיים לפני ההודעה על פרישתו בילה סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, בנופש משפחתי בישראל. בין היתר ביקר באלמר ביפו, כפר בלום ואילת.

אך הקשר בין באלמר וישראל הוא לא רק משפחתי. במהלך כהונתו כמנכ"ל גדלה מרכזיותו של מרכז הפיתוח הישראלי של החברה, ומיקרוסופט האיצה את השקעותיה ורכישותיה בישראל. עד 2005 כשהוזכרה מיקרוסופט ישראל הכוונה, קרוב לוודאי, היתה למרכז השיווק, המכירות והתמיכה שהוקם ב–1989 ומכר תוכנות למגזר הפרטי והממשלתי בשוק המקומי. בסוף כהונתו של באלמר, מרכז הפיתוח הישראלי לקח את הבכורה.

העשור שהחל ב-2000 לא היטיב עם מיקרוסופט. בשנות ה-90' שלטה מיקרוסופט יחד עם אינטל ללא עוררין בזירת המחשוב האישי. בעשור הראשון של שנות ה–2000 נהפך המחשב האישי לחלק ממעגל רחב של מוצרי מחשוב צרכניים. מיקרוסופט נדחקה ממהפכת הסמארטפונים והטאבלטים. גם לעולם התוכנות המקוונות הגיעה החברה מרדמונד באיחור.

הכרזתו בשבוע שעבר של באלמר, מנכ"ל החברה ב–13 השנים האחרונות, על פרישתו מסמנת את הטלטלה הצפויה במיקרוסופט. סערות אלה עשויות להשפיע גם על מרכז המו"פ הישראלי, שמוגדר כמרכז פיתוח אסטרטגי לחברה, מעמד שאליו הגיעו רק מרכזי החברה בהודו ובסין.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

שכר מנהלי הבנקים מייקר את העמלות

עם פערים של עד 50%: איפה הכי משתלם לקנות סל לראש השנה?

כיום ממוקדת פעילות הפיתוח של החברה בישראל בשני עוגנים מרכזיים: גרסת התוכנה כשירות למוצרי הבינה העסקית של מיקרוסופט, וניהול והגנה של תחנות קצה, בעיקר פיתוח תוכנת האנטי־וירוס של מיקרוסופט המגינה על יותר מ–100 מיליון מחשבים. בכל אחד מתחומים אלה מועסקים כ-200 מפתחים. בנוסף, מבוצעים במרכז הפיתוח פרוייקטים בהם מועסקים בין שלושה לשלושים עובדים. בשנים האחרונות מחזק המרכז את הפעילות הקשורה לשירות הענן של מיקרוסופט - פלטפורמת ה–Azure. המרכז אינו עוסק בתחומי המובייל, שבהם צפויה מיקרוסופט לרכז מאמצים רבים.

זינוק ברכישות

מרכז הפיתוח הישראלי של מיקרוסופט הוקם ב–1989 בחיפה. מרכזיותה של פעילות הפיתוח של מיקרוסופט בישראל עלתה במחצית השנייה של העשור הקודם, תקופה שבה מיקרוסופט נזקקה יותר ויותר לחדשנות של סטארט־אפים ישראליים. אחרי שתי רכישות קטנות ורכישה אחת שלא עלתה יפה - Panorama ,Maximal ו–Peach Networks - זינק מספר הרכישות מ–2006.

באותה שנה רכשה מיקרוסופט תמורת 76 מיליון דולר את חברת Whale Communications שעסקה בפיתוח תוכנות אבטחת מידע ואת חברת Gteko שפיתחה פתרונות תמיכה לרשתות ביתיות בכ–120 מיליון דולר.

באפריל 2006 הודיעה מיקרוסופט על הקמתו של מרכז מחקר ופיתוח נוסף בישראל בנוסף למרכז הקודם שעסק בפיתוחים בתחום אבטחת המידע. המרכז החדש נועד לרכז את פעילויותיה של החברה בישראל תחת ניהולו של משה ליכטמן, שמונה לנשיא פעילות המו"פ בישראל. ליכטמן ששב לישראל מעבודתו במטה החברה בארה"ב, שימש באותה תקופה כסגן נשיא האחראי על תחום ה–IPTV, ומינויו נועד להגדיל את פעילות ההשקעות של מיקרוסופט בישראל.

צילום: אי–פי

בראיון הפרישה שלו ב–2011 אמר ליכטמן כי לפני שחזר לישראל לא ידע אם יישאר בחברה. "באלמר ביקש שאקח על עצמי יוזמה חדשה. אמרתי לו שאם הוא רוצה שאשאר, שייתן לי להקים מרכז פיתוח אסטרטגי בישראל. מבחינתי, להקים ולנהל מרכז פיתוח אסטרטגי היה החזון".

ב–2007 הוקם מרכז הפיתוח והחדשנות הנוכחי בהרצליה. בשנים הבאות התוספו חברות ישראליות רבות לרשימת הרכישות המתארכת של מיקרוסופט בישראל. ב–2008 רכשה מיקרוסופט ארבע חברות ישראליות - קידארו, YaDaTa, Zoomix ו–Faircast. לצד זאת החל המרכז להתמקד יותר ויותר בפיתוח של Azure, פלטפורמת הענן של החברה, תחום שבו השקיעה מיקרוסופט, בהובלת באלמר, כספים רבים.

על אף שתחום הענן עדיין לא הפך למנוע מרכזי בהכנסות מיקרוסופט, היה לו מקום מרכזי במהלך המשמעותי הבא של מרכז המו"פ הישראלי - פתיחת תוכנית ההאצה הישראלית. את מהלך זה הוביל צחי וייספלד, שהצטרף למיקרוסופט ישראל ב–2010 ממודו של דב מורן. וייספלד הקים במיקרוסופט ישראל תוכנית האצה לסטארט־אפים שנפתחה ב–2012, וחיזק את קשריו של מרכז הפיתוח עם קהילת המפתחים והסטארט־אפיסטים.

כיום פועלת תוכנית ההאצה מקומה שלמה במשרדי החברה בהרצליה. החלל משמש גם כמוקד למפגשים בין בכירים בתעשייה ליזמים. פעילות זו לא מניבה למיקרוסופט תרומה ישירה לעסקיה, אך היא משתמשת בה, בין היתר, לקידום פעילותה בתחום הענן. השם המלא של התוכנית הוא Microsoft Azure Accelerator והחברות שממשתתפות בתוכנית משתמשות בשירותי הענן של מיקרוסופט.

בעקבות הצלחת התוכנית בישראל החליטה מיקרוסופט לשכפל את ההצלחה למקומות נוספים בעולם. ביוני הודיעה מיקרוסופט על הקמת מיקרוסופט ונצ'רס, גוף שתפקידו לקשר בין החברה לבין סטארט־אפים. וייספלד מונה לחבר הנהלה של מיקרוסופט ונצ'רס וינהל את תוכנית ההאצה ‏העולמית שתפעיל תוך חודשים ספורים שמונה תוכניות האצה בעולם.

מיקרוסופט עורכת אירועי חדשנות שנתיים תחת המותג Think Next, שבהם מציגות חברות ישראליות. בנוסף, המרכז, בהובלת יורם יעקובי, מוביל יוזמות לקידום מעמדם ושיתוף הפעולה בין מרכזי הפיתוח של החברות הרב־לאומיות בישראל. כחלק מפעילות זו מיקרוסופט אירחה ביוני מהנדסים מכעשר חברות שבמשך שבוע קודדו ביחד והמציאו פרויקטים משותפים. שיתוף פעולה בין מרכזי פיתוח מתחרים הוא אירוע חריג שמבטא את החשיבות שרואים במיקרוסופט בישראל בעידוד חדשנות וחשיבה מחוץ לקופסה במגוון דרכים.

"ההשפעה של הפעילות של מיקרוסופט ישראל מול סטארט־אפים מורגשת בחברה העולמית", קובע יזם בכיר שהיה מעורב בפעילות מרכז הפיתוח בישראל. "הפעילות הזו הפכה את המרכז הישראלי לרלוונטי לתוכניותיה העולמית של מיקרוסופט".

עם זאת, מציין היזם כי תחומי הפעילות הנוכחיים של המרכז אינם מחסנים אותו. "התחום החשוב ביותר כיום הוא המובייל - ושם אין כמעט פעילות ישראלית. גוגל משקיעה מאמצים רבים בקידום פלטפורמת האנדרואיד ובסיוע ליזמים המקומיים, אבל כשהיזמים רוצים לפתח משהו לפלטפורמת המובייל של מיקרוסופט הם מגלים שאין אף אחד שיכול לתמוך בהם".

באלמר פורש בעיצומו של ארגון מחדש

הפרישה של מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר מגיעה בעיצומו של מהלך ארגון מחדש שמקיף את פעילותן של מרבית חטיבות הפעילות במיקרוסופט.

לפני כחודשיים הודיעה החברה על תוכנית שבמסגרתה יצומצם מספר החטיבות בחברה, ופעילות החברה תמוקד יותר בתחומים של מכשירים ניידים ושירותי מחשוב מבוססי רשת. תוכנית הרה־ארגון כוללת שינויים בסמכויות ובאחריות של רבים מבכירי מיקרוסופט, ונועדה לייעל את פעילות החברה המעסיקה 98 אלף עובדים.

המהלך מרכז את פעילותה של מיקרוסופט סביב מכשירים ושירותי אינטרנט לסמארטפונים ומחשבי טאבלט על רקע הנפילה החדה במכירות מחשבים אישיים ‏(PC‏) בעולם שפוגעת בביקוש למוצר הדגל של מיקרוסופט - מערכת ההפעלה חלונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום