המאבק נגד המאגר הביומטרי אוסף תרומות בגיוס המונים

קמפיין קראוד פאנדינג חדש ינסה לגייס 15 אלף שקל להפקת והפצת סרטון נגד המאגר

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התנועה לזכויות דיגיטליות, עמותה שעוסקת בהגנה ובקידום זכויות פרט וקהילה בעידן הדיגיטלי, הכריזה היום על פתיחת קמפיין גיוס המונים (Crowdfunding) באתר הדסטארט נגד המאגר הביומטרי. התנועה תנסה לגייס לפחות 15 אלף שקל מהקהל הרחב למען המאבק תוך 45 ימים.

לפי העיקרון המקובל בפרויקטי גיוס המונים, כל אדם שישתתף במימון יקבל תמורה בהתאם לכסף שיתרום: בתמורה ל-20 שקל יקבל התורם את שיר המאבק, 50 שקל יזכו אותו בערכה הכוללת מדבקות ופליירים של המאבק, ו-100 שקל יזכו את התורמים בחולצת המאבק.

הגיוס יממן קמפיין שבמרכזו הפקת סרטון נגד המאגר הביומטרי וקידומו ברשתות החברתיות ובמדיה. בהודעה שפירסמה התנועה נכתב: "מטרת הסרטון היא לעמוד נגד ניסיונות השכנוע של משרד הפנים ורשות האוכלוסין המגובים במיליוני שקלים מכספי משלם המסים".

בסרטון המקדם את הקמפיין מופיע עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, שטוען כי "משרד הפנים התחייב במכרזים להוציא מיליוני שקלים מכספי משלם המסים כדי לשכנע את אזרחי ישראל להצטרף למאגר הביומטרי. הקמפיין הזה הוא לא רק בזבוז של כספי ציבור, אלא גם הונאה שעלולה להזיק בצורה בלתי הפיכה לכל אחד ואחת שיצטרפו לניסוי המסוכן הזה. הבעיה המרכזית היא שלא כולם ערים לסכנות במאגר, וכך רבים עלולים להאמין לבדיות שמנסה רשות המאגר הביומטרי למכור להם".

התנועה לזכויות דיגיטליות היא עמותה העוסקת בהגנה ובקידום זכויות פרט וקהילה בעידן הדיגיטלי. בין השאר, היא פועלת להגנה על זכות היסוד לפרטיות ולאנונימיות, על חופש הביטוי במדיומים דיגיטליים ועל זכויות צרכניות העלולות להפגע ממגבלות טכנולוגיות שונות.

המאבק נגד המאגר הביומטרי הוא אחת הפעילויות המרכזיות של התנועה. חברי התנועה, פרופ' קרין נהון, דורון אופק וקלינגר, עתרו לבג"ץ נגד המאגר הביומטרי ופועלים ליידוע הציבור. בצוות הקמת התנועה לקחו חלק אסף ברטוב, ערן גילה, צבי דביר, אופק דורון, נעמה כרמי, ניב ליליאן, קרין נהון, גדי עברון, אבנר פינצ'וק, רועי פלד, יהונתן קלינגר, שחר שמש, דורון שקמוני ואיליה שר.

התעודה הושקה ביולי - הקמפיין נגדה נמשך

בדיקה ביומטרית של טביעות אצבעותצילום: רויטרס

תעודת הזהות החכמה והדרכון החכם של ישראל הושקו בתחילת חודש יולי. תעודות הזהות והדרכונים החדשים כוללים שבב בו מאוחסנים נתונים ביומטריים של נושא התעודה - צילום פנים וסריקה של טביעות של שתי אצבעות.

למשך תקופת הפיילוט מותנית הוצאת תעודות הזהות והדרכונים החכמים בשמירת הנתונים במאגר מרכזי שזכה לכינוי "המאגר הביומטרי". התנועה לזכויות דיגיטליות, כמו גופים אחרים, חוששת מדליפת המאגר או ניצולו לרעה.

במסגרת החקיקה שנדרשה לצורך הנפקת התעודות החדשות, נטען כי הקמת המאגר נדרשת לשם מניעה של הרכשה כפולה - מקרים בהם אותו אדם מוציא מספר תעודות זיהוי ובהן פרטים שונים. ללא מאגר, הסביר המחוקק, לא ניתן יהיה לבדוק האם האדם המבקש שתונפק לו תעודה עשה זאת כבר בעבר.

מבקר המדינה שנדרש לדחיות בפרויקט תעודת הזהות החכמה ציין בעבר כי בידי משרד הפנים, "אין נתונים כמותיים, ולו חלקיים, על הבעיות שהעלה כנימוק להכללת אמצעי זיהוי ביומטריים בתעודות הזיהוי של כלל האוכלוסיה - זיוף מסמכי זיהוי ותיעוד כפול - על שכיחותן ועל מאפייניהן. בהיעדר נתונים כאלה אין בידיו תשתית עובדתית נאותה לביסוס החלטותיו בנושא זה".

ביקורת על התוכניות להקמתו של המאגר הושמעה בין השאר על ידי שורת חוקרים בכירים בתחום אבטחת המידע, ביניהם פרופ' עדי שמיר ופרופ' אלי ביהם.

יהונתן קלינגרצילום: בכר דודו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker