נתי טוקר
אמיתי זיו

האם גולן טלקום לקראת מהפכת מחירים גם בתחום הטלוויזיה? החברה קיבלה ממשרד התקשורת רישיון לערוך ניסוי לשירות משולב של טלוויזיה על גבי האינטרנט ‏(IPTV‏), שירות טלפון קווי מבוסס אינטרנט ‏(VoIP‏) ושירותי אינטרנט - וזאת על בסיס תשתית האינטרנט של חברת בזק.

הניסוי, שייערך בקרב כ–100 משתתפים, נועד לבחון את ההיבטים הטכנולוגיים וההנדסיים של השקת שירות כזה. ההסכם בין גולן טלקום לחברת בזק לביצוע הניסוי נחתם ביום שלישי, ובכוונת טלקום להוציא את הניסוי לדרך בקרוב.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מכונות הכרטיסים לא נרכשו - האוטובוסים שאמורים לנסוע בנתיב הרכבת הקלה מושבתים

טסלה מכה את מבחני הריסוק: גג המכונית שבר את אחת המכונות

השר התקשורת, גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

באמצעות המהלך מעוניינת גולן טלקום, שמעניקה כיום שירותי טלפוניה סלולרית בלבד, להיכנס לשלושה תחומים חדשים שבהם היא עדיין לא פעילה. הכדאיות הכלכלית של גולן תלויה עדיין במחיר הסיטוני שתדרוש בזק מגולן עבור השימוש בתשתית האינטרנט. מחיר זה ייקבע במסגרת הסדרת השוק הסיטוני, שמוביל שר התקשורת גלעד ארדן, ושאושר באחרונה בחוק ההסדרים. יש לציין כי גולן משתמש ברשת סלקום בכדי לספק שירותי סלולר בפרישה כלל־ארצית.

במסגרת הניסוי מתכוונת גולן לספק ללקוחות ממיר טלוויזיה שיכלול עד עשרה ערוצים על גבי האינטרנט, שבהם יהיו הערוצים שנמצאים כיום על חבילת עיד"ן פלוס ‏(ערוץ 33, 10, 2, 1, ערוץ הכנסת והחינוכית‏). גולן תיאלץ לבקש את אישורם של הערוצים לפני ביצוע הניסוי. בנוסף, גולן מעוניינת להציע שירותי VOD, ובמסגרת הניסוי תעשה זאת באמצעות 50 סרטים שיוצעו למשקי הבית. החברה תוכל להציע גם סרטים באיכות HD.

הניסוי נועד לבחון את תפקוד המערכת והאינטגרציה מול המערכות של בזק, וכן לבחון אם השירותים המקבילים של הטלוויזיה, האינטרנט והטלפוניה לא יוצרים הפרעות הדדיות. גולן תבדוק בנוסף את מערכות ניהול ההשראות של הלקוחות, כדי שתוכל להגן על התוכן ולהציע אותו לפי דרישה ללקוחות משלמים. השירות יתבסס על תשתית אינטרנט של בזק במהירות 100 מגה־ביט לשנייה.

30 יום לאחר סיום הדו"ח תחויב גולן להעביר דו"ח מפורט למשרד התקשורת, ורק לאחריו - ולפי הממצאים שיעלו ממנו - ייקבע אם יינתן אישור קבוע לגולן להפעיל את שלושת השירותים על בסיס התשתית של בזק.

גולן טלקום היא החברה הראשונה בישראל שתבצע ניסוי בפרקטיקה המכונה שוק סיטוני, שבה חברות תקשורת מעבירות שירותים לצרכן על רשת תקשורת אחרת, במקרה זה של בזק. גם פרטנר קיבלה רישיון לניסוי טכנולוגיה, במקרה זה על רשת הכבלים של HOT, כדי להוכיח היתכנות של העברת שירותים על רשת כבלים.

מיכאל גולןצילום: תומר אפלבאום

גולן טלקום משרתת 307 אלף לקוחות סלולר ומחזיקה ברישיון שיחות לחו"ל. האפשרות שלה להפוך גם לספקית אינטרנט, חברת טלפון קווי וחברת טלוויזיה אינה מורכבת מבחינה טכנולוגית - אך לא ברור אם יש מודל עסקי כלכלי בשוק הקווי. השירותים לבית הלקוח ‏(מלבד התשתית‏) הם ברווחיות נמוכה, ודורשים גם התקנה בבית הלקוח והפעלת כוח טכנאים, שני שירותים הכרוכים בעלות גבוהה יחסית.

יש המקווים שגולן טלקום תיהפך לקבוצת התקשורת החמישית בישראל, אך ביצוע ניסוי טכנולוגי אינו מבטיח שגולן אכן תספק שירותים אלו לצרכן. משרד התקשורת מתעכב חודשים ארוכים בקביעת התמחור של קו בזק ו–HOT לבית הלקוח במודל השוק הסיטוני, מה שמעכב את כניסת פרטנר וסלקום לתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker