הפרופ' הישראלי שמוביל את מהפיכת ההשכלה הגבוהה ברשת

שלוש שנים לאחר שסיים בטונים צורמים את תפקידו כנשיא אוניברסיטת תל אביב, מוביל פרופ' צבי גליל תוכנית חדשנית באוניברסיטת ג'ורג'יה טק - ללימודי תואר שני דרך האינטרנט ■ הלימודים יעלו 6,600 דולר בלבד, והמתנגדים חוששים לערכו של התואר מהמוסד היוקרתי

ניו יורק טיימס
תמר לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בינואר 2014 צפויה להיפתח במכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה בארה"ב ‏(ג'ורג'יה טק‏) תוכנית ללימודי תואר שני במדעי המחשב שתועבר בשורת קורסים פתוחים באינטרנט. אם התוכנית, הראשונה מסוגה למוסד היוקרתי, תתקרב ליעד של אלפי סטודנטים רשומים, היא עשויה לאותת על שינוי מהותי בנוף ההשכלה הגבוהה בארה"ב.

לפני שנתיים, כשנפתח הקורס המקוון ההמוני הראשון (Massive Open Online Courses, או בקיצור MOOC) נרשמו אליו 170 אלף סטודנטים שביקשו ללמוד בינה מלאכותית. מאז משכו הקורסים המקוונים ההמוניים - המכונים MOOC'S - כבר מיליוני איש. בין השאר הם הובילו לתופעות כמו ציונים מושלמים של נער בן 15 ממונגוליה בקורס אלקטרוניקה מאתגר, שהוצע על ידי המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ‏(MIT‏).

הקורסים המקוונים עדיין לא הולידו שינוי של ממש, בין היתר משום שהם לא מציעים נקודות זכות אקדמיות ולא מניבים תואר אוניברסיטאי. ואולם זה בדיוק מה שמציעה ג'ורג'יה טק, שבה יש את אחת מתוכניות מדעי המחשב המובילות בארה"ב. המכון מתכוון להציע תוכנית לימודים לתואר שני במדעי המחשב במחיר של 6,600 דולר בלבד - לעומת 45 אלף דולר בקמפוס.

מי שמוביל את התוכנית הוא הישראלי צבי גליל, דיקן הפקולטה למדעי המחשב של ג'ורג'יה טק והנשיא לשעבר של אוניברסיטת תל אביב. הוא מצפה שבשנים הקרובות התוכנית תמשוך עד 10,000 סטודנטים מדי שנה, רבים מהם מחוץ לארה"ב. "באינטרנט לא נדרשת ויזת לימודים", הוא אומר.

צבי גלילצילום: תומר אפלבאום

התוכנית מבוססת על שותפות לא שגרתית בין גליל לסבסטיאן תרון, מייסד אודסיטי, ספקית קורסים מקוונים פתוחים. אף שזהו תואר אחד בלבד באוניברסיטה אחת, תוכנית המעניקה תואר יוקרתי בעלות נמוכה מושכת עניין רב. יש אנשי הוראה הסבורים כי הקפיצה מקורסים ברשת ללא נקודות זכות לתוכנית מלאה לתואר תאותת על השלב הבא באבולוציה של MOOC'S, ולהביא לשינוי חד במערכת ההשכלה הגבוהה.

"זוהי טריטוריה לא מוכרת, ולכן אף אחד לא באמת יודע אם זה יגדל לקנה מידה רחב", אומר גליל. "אנחנו רק רוצים להוכיח שאפשר לעשות את זה, להנגיש תואר אוניברסיטאי באיכות גבוהה ובעלות נמוכה".

"הניסיון המכוון והמעמיק הראשון"

שלוש חברות ה-MOOC'S המובילות - אודסיטי, קורסרה ו-edX - צמחו בקצב מסחרר בשנים האחרונות, הוסיפו מאות קורסים וחברו לעשרות אוניברסיטאות. ואולם כל השלוש משתפות פעולה עם אוניברסיטאות מוכרות כדי שהקורסים שלהן יוכרו כמעניקים נקודות זכות.

"אולי השותפות של גליל ותרון תוכח כנכונה עבור MOOC'S", אומר ג'יימס גייטס, פיסיקאי מאוניברסיטת מרילנד שכיהן במועצה המייעצת לנשיא אובמה בתחומי המדע והטכנולוגיה. לדבריו, "זהו הניסיון המכוון והמעמיק הראשון ליישם טכנולוגיה וחינוך בקנה מידה נרחב. אם התוכנית תצליח, היא תסיר מחסומים העומדים בפני מיליוני אמריקאים".

אוניברסיטת ג'ורג'יה טקצילום: בלומברג

כתבות נוספות באתר TheMarker

מגזין TheMarker // כך הפך האביב הערבי לחורף כלכלי פיננסי

מפץ ההיי-טק של 2013: אקזיטים ב-4.9 מיליארד דולר מתחילת השנה

לפי התוכנית, ג'ורג'יה טק תספק את התוכן והמרצים, ותקבל תמורתם 60% מההכנסות. אודסיטי מצדה תספק את הפלטפורמה הטכנולוגית וסיוע בקורסים, מה שיניב לה את 40% הנותרים.

התקציב הצפוי לשנת הניסיון הראשונה שתיפתח בינואר הוא 3.1 מיליון דולר, לצד תרומה של 2 מיליון דולר מ-AT&T, שתנצל את התוכנית כדי להכשיר עובדים ולגייס חדשים. עד השנה השלישית שלה התוכנית צפויה להניב רווחים של 4.7 מיליון דולר, לאחר הוצאות של 14.3 מיליון דולר.

הקורסים יהיו זמינים באינטרנט ויוצעו בחינם למי שאינם מבקשים תואר. הסטודנטים בתוכנית ייבחנו תחת פיקוח ויהיו בעלי גישה לעזרה בלימודים, שעות קבלה מקוונות ושירותי סיוע אחרים. סטודנטים שלא יוכלו לעמוד בתנאי הקבלה המחמירים של התוכנית, יתקבלו באופן זמני ויצטרכו לעבור בהצלחה את שני הקורסים הראשונים.

עם זאת, לא כולם אופטימיים. 
"ה-MOOC'S מאניה גרמה להתלהבות באקדמיה, אבל שינוי סדרי הגודל הוא אתגר גדול", אומר ברוס צ'לוקס, מנכ"ל סלואן קונסורציום, חברת ייעוץ ללימודים מקוונים. "ג'ורג'יה טק תהיה חייבת לעבור לשכר לימוד קרוב יותר לנורמה, כדי לשמור על איכות גבוהה".

"תוכנית ראווה"

כמה אנשים בפקולטה חוששים שלמרות התחייבותו של גליל לתוכנית בסטנדרטים של הקמפוס, הדבר עלול להוריד את ערך התואר מג'ורג'יה טק. בקליפורניה, שבה אודסיטי עבדה בשיתוף עם אוניברסיטת סן חוזה סטייט, הוקפאה תוכנית שהציעו השתיים לקורסים חינם במתמטיקה בשל ביצועים בלתי מספקים של סטודנטים.

הסתייגות נוספת מהתוכנית של ג'ורג'יה טק אינה נובעת מעצם המהלך, אלא משיתוף הפעולה עם חברה מחוץ לאוניברסיטה. "אם מוציאים הרבה כסף, אפשר להפוך את הרשת למקום נהדר, והתוכנית של גליל כנראה תהיה תוכנית ראווה", אומר כריס ניופילד, פרופסור באוניברסיטת קליפורניה החוקר הוראה מקוונת. "אנחנו באוניברסיטאות יכולים לעשות זאת בעצמנו, אם יש לנו הכסף. הכוונות טובות, אבל אנחנו לא צריכים סוס טרויאני מחוץ למערכת".

אין ספק, אומרים אנשי הוראה, שהלימוד האינטרנטי יתפשט. ואולם לא ידוע אם הקורסים ההמוניים הפתוחים באינטרנט הם הגישה המנצחת שתביא שינוי אמיתי. בכירים במערכת ההשכלה הגבוהה אומרים שהם יבחנו אותה מקרוב.

"ג'ורג'יה טק חשובה במיוחד, משום שזאת אוניברסיטה יוקרתית המציעה תואר חשוב בעלות נמוכה מאוד", אומר טרי הרטל, סגן נשיא המועצה האמריקאית לחינוך. "היא מטפלת בהרבה נושאים שקשורים לאוניברסיטאות שלציבור אכפת מהם. עכשיו נותר לראות כמה טובה וניידת היא תהיה".

ההדחה מאוניברסת ת"א הולידה הזדמנות יוצאת דופן / ליאור דטל

ביוני 2009, שנתיים בלבד לאחר מינויו, הודח פרופ' צבי גליל מתפקיד נשיא אוניברסיטת תל אביב בידי הוועד המנהל של האוניברסיטה, אז בראשותה של ד"ר ליאורה מרידור.

פרשת הדחתו גרמה למשבר עמוק באוניברסיטה ולסכסוך מתוקשר בין חבר הנאמנים של האוניברסיטה, המייצג את התורמים לה, לבין הוועד המנהל. הפרשה אף נבדקה על ידי מבקר המדינה, שמצא ליקויים בהליך הדחתו של גליל וקבע כי היה נחפז, ולא בוצע בהתאם לחוקת האוניברסיטה.

בימים הראשונים דווח על ידי האוניברסיטה וגליל עצמו כי הוא החליט להתפטר כדי להתרכז במחקר. במהלך המשבר באוניברסיטה, דרש חבר הנאמנים לפטר את מרידור ואת שאר נציגי הציבור בוועד המנהל, שבו ישב גם איש העסקים אלפרד אקירוב, וכן לשנות את חוקת האוניברסיטה. לבסוף הגיעו הצדדים לפשרה - והסכסוך בא אל קצו.

ב–2010 מונה גליל לדקאן בית הספר למחשוב בג'ורג'יה טק. עם המינוי אמר כי לאחר ההדחה מאוניברסיטת תל אביב, "שבתי לעסוק במחקר וקיוויתי להמשיך לתרום לחינוך הגבוה בישראל. אך תמיכתו של יו"ר ות"ת בוועד המנהל וביושבת הראש מרידור חידדה תחושה שקיננה בי, כי לא אוכל עוד למלא תפקיד במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל". גורמים בות"ת השיבו אז בתגובה כי התערבות ות"ת במשבר היתה הכרחית להתייצבותה ותפקודה של האוניברסיטה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker