אקסלנס מוריד המלצה לבזק: "אין תחרות למיזם הסיבים של חברת חשמל"

"לגבי הטענה שאין ביקוש למהירויות כאלה, נציין שלא הגיוני לצפות ליישומים המתאימים לטכנולוגיה שאינה קיימת. ברגע שהטכנולוגיה תהיה נגישה, הביקוש גם הוא יגיע"

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית ההשקעות אקסלנס נשואה, והאנליסטים גלעד אלפר וליאת גלזר, מפרסמים סקירה חדשה על מניית בזק עם הורדת המלצת המניה לתשואת חסר, במחיר יעד של 4.7 שקל למניה. הסיבה העיקרית להורדת ההמלצה: מיזם הסיבים של חברת החשמל, עם השם הזמני IBC. באקסלנס השתכנעו כי המיזם ישנה את שוק התקשורת המקומי.

"חברת התקשורת החדשה, IBC, היא בגדר עובדה מוגמרת וכנראה תתחיל בפרישה מסיבית כבר בחצי הראשון של 2014", נכתב בעבודה. "IBC תגביר דרמטית את התחרות לבזק והערכה שלילית זו אינה מתיישבת עם ביצועי המניה של בזק. כאשר 60%-70% מרשת החשמל היא מעל הקרקע ועם החופש לפרוס בשנתיים הראשונות על בסיס כלכלי ולא על בסיס חברתי גרידא, אפשר לצפות לפרישה מהירה ואפקטיבית. לפי פרסומים בעיתונות, היא מתכננת לפרוש רשת שתחבר כל דירה בסיב ישירות לעמוד השדרה של הרשת של חח"י" (בניגוד לרשת GPON).

"זוהי רשת ללא תחרות בעולם, התספק מהירויות סימטריות של 1Gbs. לגבי הטענה שאין ביקוש למהירויות כאלה, נציין שלא הגיוני לצפות ליישומים המתאימים לטכנולוגיה שאינה קיימת. ברגע שהטכנולוגיה תהיה נגישה, הביקוש גם הוא יגיע. מלבד זאת, ייתכן שהמחיר יהיה תחרותי אפילו במהירויות המקסימליות שבזק מסוגלת לספק היום. אם בזק תרצה לשדרג את הרשת שלה לרשת חח"י, הדבר לא יהיה קל ולא יהיה זול, להערכתנו".

עוד טוענים באקסלנס, כי ביטול ההפרדה המבנית בבזק אינו קרוב כפי שמצפה החברה: "סיכוי נמוך לדעתנו לביטול ההפרדה המבנית. זה אמור להגיע כביכול כ-9 חודשים לאחר תחילת השוק הסיטונאי. אולם אנחנו לא רואים את השוק הזה קם, ובוודאי שלא בצורה אפקטיבית כלשהי. מבחינה פוליטית, איננו רואים את שר התקשורת נותן סוכריה כה משמעותית לחברה שמייצרת 60.5% EBITDA בקווי, וזאת עוד לפני שמביאים בחשבון את האפקט שיהיה לכך על HOT, שהיא כרגע המתחרה היחיד".

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

עושים שקשוקה בפנסיה, ובמי לא נוגעים?

האפליקציות שיאפשרו לכם להסתובב בחו"ל כמו מקומיים

בכירי חברת החשמל בטקס חתימה עם השותפים על הסכם הסיבים צילום: יוסי וייס, דוברות חברת החשמל

בסיכום העבודה נמסר: "כל עוד התוכנית העסקית של IBC לא נחשפת (למשל מהירות פרישה) רמת אי הוודאות ממשיכה להיות גבוהה. אך מניית בזק עלתה 57% מתחילת השנה כאשר יציבותה ותשואת הדיווידנד מושכים את המשקיעים. לדעתנו הסיכון של IBC הוא כה משמעותי ועלול לבוא לידי ביטוי בדו"חות בזק כבר בשנתיים הקרובות, שהגיע הזמן לממש. אנו מורידים את ההמלצה לתשואת חסר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker