עוד אקזיט לטכנולוגיית פרסום ישראלית: Jumptap נמכרה ב-232 מ' ד'

בורסת הפרסום למובייל, מילניאל מדיה, תרכוש את החברה לאחר שהיזמים והמנהלים הישראלים שלה הוחלפו באמריקאים, והפעילות עברה ב-2010 לחו"ל ■ מדובר בעסקה השנייה בשבוע האחרון שבה נרכשת טכנולוגיית פרסום ישראלית

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור הירשאוגה

הטכנולוגיה הישראלית ממשיכה לייצר אקזיטים בתחום הפרסום הדיגיטלי. לאחר שבשבוע שעבר נרכשה Adap.tv על ידי AOL, נרכשה לפני יומיים חברה נוספת המושתת על טכנולוגיה ישראלית ועוסקת בתחום הפרסום הדיגיטלי. Jumptap שהוקמה על ידי יוצאי קומברס, נמכרה לחברת מילניאל מדיה ‏(Millenial Media‏) תמורת 232 מיליון דולר, כך הכריזה האחרונה שלשום בהודעה לעיתונות.

Jumptap, פלטפורמה לפרסום סלולרי, הוקמה ב-2004 על ידי דן אולשוונג הישראלי בשיתוף עם קרן General Catalyst Partners. בדומה ל-Adap.tv, גם Jumptap היא חברה אמריקאית שעזבה את ישראל. שתי החברות עוסקות בטכנלוגיה התומכת בבורסות פרסום דיגיטליות, המאפשרות התאמה בזמן אמת של פרסומות למשתמשים בהתאם לאופיים, וצורכי המפרסמים. שתי העסקות, הן על רקע מגמה של מיזוגים שקיימת בתחום.

אולשוונג הפך למנכ”ל ונשיא החברה ב-2005 אחרי שעזב את תפקידו כמנהל חטיבה בקומברס. יוצאי קומברס נוספים שהשתלבו בהנהלה הבכירה של החברה הם מנשה רוטשילד, ששימש כסמנכ”ל טכנולוגיות בחברה ב-2011-2005 אחרי ששימש כסמנכ”ל טכנולוגיות בקומברס, וישי וקסמן, ששימש כסמנכ”ל מכירות ב-Jumptap.

Jumptap, שהעסיקה בשנה שעברה 175 עובדים, נמנית על החברות המייסדות של תחום פלטפורמות השיווק הסלולרי לצדן של חברות כמו ,AdMob ,Quattro Wireless ו-Amobee הישראלית.

מנשה רוטשילד

AdMob שהוקמה ב-2006 נרכשה ב-2009 על ידי גוגל תמורת 750 מיליון דולר; Quattro Wireless שהוקמה ב-2006 נרכשה ב-2010 על ידי אפל תמורת 275 מיליון דולר, ואילו Amobee שהוקמה על ידי זוהר לבקוביץ’ ב-2005 נרכשה ב-2012 על ידי תאגיד התקשורת הסינגפורי SingTel תמורת 321 מיליון דולר.

מילניאל מדיה ציינה בהודעה כי העסקה היא “עסקת מניות ברובה”, וכי בעלי Jumptap יקבלו כ-22.5% ממניות מילניאל מדיה לפי מחיר המניה במועד ההכרזה. לפי המחיר שבו נסחרה מניית מילניאל מדיה אתמול, עסקת מניות זו היתה צפויה להניב לבעלי Jumptap כ-209 מיליון דולר.

בשיחת משקיעים אחרי ההודעה הוסיפה החברה כי יחד עם התשלום במזומן סכום הרכישה הכולל הוא 232 מיליון דולר. עם זאת, עם תחילת המסחר אתמול נפלה מניית מילניאל מדיה ב-15% ומחיר העסקה עשוי לרדת. בכיר בתעשיית הפרסום הסלולרי העריך כי קיימת התכנות גבוהה לכך שהעברת חלק גדול מהמניות - כמחציתן - מותנית בביצועיה העסקיים העתידיים של Jumptap.

לאורך שנות קיומה השקיעו ב-Jumptap שורה ארוכה של קרנות אמריקניות, בנוסף לסוכנות הפרסום העולמית WPP: וואלהאלה פרטנרס ‏(Valhala Partners‏), רדפוינט ונצ’רס ‏(Redpoint Ventures‏), סאמרהיל ונצ’ר פרטנרס ‏(Summerhill Venture Partners‏), קתליסט פרטנרס ‏(Catalyst Partners‏) ו-AllianceBernstein. משרדי החברה בבוסטון.

בשונה ממתחרותיה התקשתה Jumptap, שגייסה 121.5 מיליון דולר לייצר לעצמה שוק נישה והחברה שינתה פעמים רבות מיקוד עסקי. לאחר שפנתה בתחילת הדרך למפעילות סלולריות, שינתה בהמשך החברה את קהל לקוחותיה, ואחרי שהתחילה פעילות מכירות אינטנסיבית באירופה העבירה את כובד הפעילות לארה”ב.

אחרי שנים שבהם דישדשה Jumptap, החליטו המשקיעים בחברה ובראשם ג’ורג’ בל, נציג קרן קטליסט, מייסדת משותפת של Jumptap, לבצע שינוי בהנהלת החברה ובל עצמו הפך למנכ”ל ונשיא במקומו של אולשוונג.

בל, מיזמי האינטרנט המוכרים בארה”ב, הוביל בשנות ה-90’ את חברת החיפוש Excite עד למכירתה תמורת 6.7 מיליארד דולר לחברת הכבלים הום נטוורק. הוא מוכר גם כמנכ”ל שדחה ב-1999 פעמיים את ההצעה לרכוש את גוגל - בפעם הראשונה תמורת מיליון דולר ובפעם השנייה תמורת 750 אלף דולר.

בעקבות עזיבתו של אולשוונג עזב גם רוטשילד, שהקים את מרכז הפעילות של החברה בישראל. פעילותו של המרכז בישראל שפעל ברמת החייל צומצמה ולבסוף נסגרה. בשיאו העסיק המרכז בישראל כ-40 עובדים. כחלק מהשינויים שביצע בל ב-Jumptap גייסה החברה בשנה שעברה 27.5 מיליון דולר מ-General Catalyst ,Keating Capital ,WPP ומשקיעים אחרים.

בנוסף גייסה החברה בכירים עולמיים בתחום הפרסום: פרנק וויסהאופט, ששימש כסמנכ”ל האחראי על פלטפורמות הפרסום ביאהו מונה לסמנכ”ל תפעול ולדירקטוריון החברה הצטרף ג’ון האדל, שותף ב-U.S. Venture Partners ששימש כיועץ ל-Quattro, מילניאל מדיה ו-AdMob.

בראיון לרויטרס ב-2012 ציין כי החברה שוקלת אפשרות של הנפקה או מיזוג. “פעילות המיזוגים והרכישות בתחום הולכת להאיץ”, אמר בל. “פרט לגוגל ולאפל עד כה לא הצליחו חברות נוספות להגיע לגודל ולרמת הקונסולידציה הנדרשת ולכן קיים בשוק צורך חזק במיזוגים”.

רשתות הפרסום מאבדות את מקומן

אחרי רכישותיהן של AdMob ,Quattro ו-Amobee, נותרה JumpTap בקבוצה של חברות שהתחרו על שווקי נישה מול אפל וגוגל. מילניאל מדיה נמנית על חברות אלה. אף שהוקמה ב-2006, בדומה ל-AdMob ו-Quattro, נחשבת מילניאל מדיה לאחת החברות שהוקמו בגל השני של חברות הפרסום הסלולריות.

החברה התמקדה בהצלחה בפלח השוק האמריקאי וב-2011 נהפכה לשחקנית השנייה בגודלה בשוק פרסום הדיספליי במובייל בארה”ב אחרי גוגל. ב-2012 הונפקה החברה באחת ההנפקות הטכנולוגיות המוצלחות של השנה ב-NYSE. שווי השוק הנוכחי של החברה הוא 676 מיליון דולר.

עם זאת, בדומה לרשתות פרסום אחרות בתחום המובייל מתמודדת כעת מילניאל מדיה עם אתגרים חדשים. בדו”ח פרסום המובייל העולמי, שאותו פירסמה השנה IDC, ציינה חברת המחקר כי המיעוט היחסי של הפרסום במובייל עד ל-2012 כפה על גופי מדיה ושירותי אינטרנט כמו רשתות חברתיות את הצורך במתווכים - רשתות הפרסום שמשמשות כזירה מרכזית לרכש שטחי פרסום. “צמיחתן של הרשתות העצמאיות כמו Jumptap ומילניאל מדיה יכולה להיות מיוחסת לכך”, מציינים חוקרי IDC בדו”ח.

2012 היתה שנת מפנה, עם כניסתה של פייסבוק כגורם דומיננטי בשוק הפרסום במובייל, ובעקבות התחזקותן של חברות כמו פנדורה וטוויטר כמוכרות פרסום עצמאיות. “שירותי אינטרנט כמו פייסבוק, פנדורה וטוויטר משתלטים במהירות על שוק הבאנרים במובייל בארה”ב”, קבעה IDC בדו”ח.

“בעוד שבשנים קודמות רשתות פרסום כמו אלו של גוגל, מילניאל מדיה ואפל, היו אחראיות לחלק הארי של ההוצאה על פרסום בבאנרים במובייל, כעת שולטים בתחום רשתות חברתיות וגופי מדיה הודות לגידול חד במכירותיהם בשנה שעברה בזירה שבה כלל לא היו פעילים ב-2011”, קובעת החברה. לפי הדו”ח, ב-2012 שלטו הרשתות החברתיות וגופי המדיה ב-52% מכלל שוק הבאנרים במובייל בארה”ב, בהשוואה ל-39% ב-2011.

פייסבוק שכלל לא היתה פעילה בתחום המובייל עד ל-2012, נהפכה בתוך שנה לשחקנית השנייה בגודלה בתחום, כשהיא מפגרת רק אחרי גוגל. אליה נוספו חברות כמו שירות המוזיקה פנדורה, טוויטר ו-AOL, שדחקו את מקומן של רשתות הפרסום.

“רשתות הפרסום מפסידות נתחי שוק לגופי המדיה והרשתות החברתיות, ואנחנו צופים שמגמה זו תמשך ותגבר”, ציין בהודעה לעיתונות שאותה פירסמה IDC, קרסטן ווייד, סגן נשיא בחברה. “רשתות הפרסום נכנסות לשלב קשה שבו לצד אחוזים קטנים יותר בהכנסות הן יאלצו להתחרות גם עם גופי המדיה והרשתות החברתיות שיגדילו את כוחם”.

בעקבות כניסתה של פייסבוק נדחקה מילניאל מדיה למקום השלישי בדירוג השליטה בשוק הדיספליי במובייל בארה"ב. לפי נתונים אליהם דיווחה מילניאל מדיה בעסקה, הכנסותיה המתואמות של החברה ב-2012 הסתכמו ב-177.7 מיליון דולר, ואילו אלה של Jumptap הסתכמו ב-63.6 מיליון דולר. שתי החברות הציגו ב-2012 הפסדים - מילניאל מדיה הפסד מתואם של 5.4 מיליון דולר, ו-Jumptap הפסד מתואם של 13 מיליון דולר. יחד, מציבות ההכנסות של שתי החברות את החברה הממוזגת במקום השני בשוק הדיספליי בארה”ב אחרי גוגל.

בשיחת משקיעים אחרי ההכרזה על הרכישה ציין מנכ”ל מילניאל מדיה, פול פלמיירי, כי Jumptap שמתמקדת בפרסום מבוסס ביצועים בזמן אמת, מהווה השלמה ליכולותיה של החברה שממוקדת בפרסום ברנדינג, תחום שלפי IDC, “צפוי לעבור לשליטתם של גופי המדיה והרשתות החברתיות שמספקים למפרסמים שליטה רבה יותר במיקום המודעות והקמפיינים”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker