HOT: הרווחים גדלים אך הלקוחות נוטשים

פעילות הסלולר החדשה של HOT מובייל גדלה ב-32 אלף לקוחות והגיעה ל- 514 אלף

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

חברת HOT פירסמה דו"ח טוב לרבעון השני של 2013. החברה הציגה שיפור במרבית הנתונים הפיננסים, אך גילתה חולשה תפעולית ואיבדה לקוחות במרבית הפעילויות שלה. הכנסות קבוצת HOT גדלו ב-2% ברבעון השני ל-1.057 מיליארד שקל והרווח הנקי הסתכם ב-37 מיליון שקל לעומת 5 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל ב-2012. הרווח התפעולי הסתכם ב-106 מיליון שקל, עלייה של 18% בתוצאה. ה-EBITDA הסתכם ב-410 מיליון שקל (39% מהמחזור) לעומת 372 מיליון שקל - עלייה של 10%.

החברה דיווחה על השקעות (CAPEX) של 208 מיליון שקל ברבעון לעומת 503 מיליון שקל ברבעון המקביל בהמשך מגמה של הפחתת השקעות חדה בקבוצת HOT. מנוע הצמיחה של החברה הוא הסלולר, שם חוותה החברה גידול בהכנסות (של 15% ל- 223 מיליון שקל) אך הציגה הפסד רבעוני של 85 מיליון שקל. מה שאיפשר את שיפור מדדי הרווח של החברה הוא הקטנה של הוצאות המכירה והשיווק מ- 84 מיליון שקל ל-59 מיליון שקל וכן צמצום הוצאות ההנהלה והכלליות. HOT נמצאת במהלך התייעלות רחב, שכולל גם צמצום בכוח האדם, אך נתוני המועסקים שלה נמסרים רק בדו"ח השנתי.

מבחינה תפעולית, התמקדה HOT בהגדלת לקוחות הטריפל שלה אך הפסידה לקוחות בכמעט כל ענפי הפעילות שלה. ל-HOT יש כרגע 888 אלף לקוחות טלוויזיה, אובדן של 5,000 לקוחות ברבעון אך בטלפון, היא דווקא גייסה כ-7,000 לקוחות. הבעיה החמורה ביותר של HOT היא בתשתית האינטרנט. למרות טענה למהירויות גלישה יותר גבוהות ולמרות מחיר יותר נמוך מהמתחרה, איבדה HOT לקוחות אינטרנט ובזק הגדילה את נתח השוק שלה שם במהירות. החברה איבדה 1,000 לקוחות ברבעון שבו בזק גייסה 17 אלף לקוחות.

עם זאת, HOT הגדילה את מספר לקוחות חבילת הטריפל שלה מ-429 אלף ל-447 אלף. משק בית, שמנוי בחברה, רוכש ממנה בממוצע שמח שירותים. ברבעון הנוכחי החברה שינתה את אופן ספירת המנויים שלה ובמקום למשל לספור קווים היא סופרת לקוחות. הדבר מוסבר בדו"ח כך: "עם שינוי האסטרטגיה העסקית והשיווקית של החברה כך שחלה העמקה משמעותית בשיווק חבילות הטריפל פליי הכוללות שירותי כבלים, אינטרנט וטלפוניה כחבילה אחת ומאחר שחל שינוי באופן בו מקבל ההחלטות התפעולי הראשי מנתח וסוקר את פעילותה של החברה, מציגה החברה, החל מתקופת הדו"ח את פעילותה בתחום הטלקום והשידורים כמגזר אחד (להלן - מגזר הכבלים). בהקשר זה יובהר כי החברה עודנה מקיימת דיונים עם רשות ניירות ערך בקשר לאופן הצגת המגזרים בדו"חותיה הכספיים, ולמועד דו"ח זה טרם נתקבלה עמדת רשות ניירות ערך באשר לשינוי המוצג".

דו"חות HOT סיפקו נתונים גם לגבי פעילות הסלולר של החברה, הכוללת את הרשת החדשה של HOT מובייל וכן את רשת מירס המצטמקת. HOT הגיעה ל-514 לקוחות ברשת החדשה לעומת 300 אלף בגולן טלקום. יחד עם לקוחות מירס, לחברה יש 761 אלף לקוחות, גיוס כללי של 3,000 לקוחות ברבעון. הרשת החדשה לבדה גייסה 32 אלף לקוחות ברבעון. לקוח סלולר בחברה מייצר לה הכנסה של 82 שקל בחודש ומדבר מספר מדהים של 572 דקות בחודש. מירס הצטמקה במהירות ואיבדה 78 אלף לקוחות סלולר. כעת, נותרו על הרשת הישנה רק 247 אלף לקוחות.

הרצל עוזר, מנכ"ל ויו"ר קבוצת HOT, אמר בעקבות פרסום התוצאות כי  "קבוצת HOT ניצבת בפני תחרות עזה בכל אחת מזירות הפעילות השונות, שבה היא פועלת, ובכל תחום אנו מתחרים ומאתגרים את השוק, תוך הקפדה על שיפור הצעות הערך ללקוחותינו. אנו ממשיכים להשקיע בתשתיות, ולהאיץ את מהירות הגלישה ב-100 מגה באינטרנט, המוצעת לכל בית אב בישראל, ואכן, קצב הגלישה הממוצע ב- HOT כבר טיפס והגיע בסוף הרבעון ל-26 מגה לשנייה.

הרצל עוזר, מנכ"ל HOTצילום: אמיל סלמן

"HOT mobile, אשר ברבעון המקביל בשנה שעברה חדרה לשוק, מתמודדת עם תחרות קשה ביותר, ובכל זאת, הצליחה להגיע להישג חסר תקדים בגיוס לקוחות נטו של 514 אלף. עסקי הליבה של החברה הינם עוגנים משמעותיים, ואני מאמין, כי הם משמשים בסיס איתן להמשך צמיחתה של HOT נוכח אתגרים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker