מגרש המשחקים שבו מנצחות החברות הישראליות

עסקת Adap.tv-AOL חושפת את היתרון התחרותי שפיתחו חברות ישראליות רבות בתחום הפרסום הדיגיטלי

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

Adap.tv אינה חברה ישראלית. היא לא הוקמה או נרשמה בישראל. היא לא מעסיקה או העסיקה עובדים בישראל, והשפעתה על ההכנסות ממסים של מדינת ישראל תהיה שולית, לכל היותר.

למרות זאת, עסקת Adap.tv–AOL היא עסקה ישראלית במהותה. היזם והמנהל אמיר אשכנזי הוא ישראלי. דני כהן, משקיע ההון סיכון הראשון שזיהה את החברה ועזר לה להתרומם, הוא ישראלי. אפילו הרוכש, רן הרנבו, סמנכ”ל הווידאו של AOL, הוא ישראלי שיזם וניהל את חברת הווידאו 5min. הידע, הכסף והניהול שהובילו לעסקת זו, הם ישראליים.

AOL רוכשת את Adap.tv של אמיר אשכנזי תמורת 405 מיליון ד'

מבין תחומי ההתמחות הטכנולוגיים שצמחו בישראל בשנים האחרונות, תופס תחום הפרסום הדיגיטלי, או אד־טק, מקום גדל והולך. קנשו, ווי־ברנט, מדיה מיינד, אוטבריין, טבולה, מטומי, אינוויד, מיי־תינגס, קונטרה, אינטרלוד, וחברות רבות אחרות, עושות חייל בתחום הפרסום הדיגיטלי. לא מדובר בסטארט־אפים סטנדרטיים, הנאבקים תקופה ארוכה עד שהם מצליחים לייצר את הדולר הראשון של הכנסות. חברות אלה מצליחות בשלב התחלתי יחסית של חייהן לייצר הכנסות, ומגיעות מהר גם לרווח. קנשו, מטומי ואוטבריין אף רושמות הכנסות ענק, של מאות מיליוני דולרים בשנה.

טים ארמסטרונג, מנכ"ל AOLצילום: בלומברג

תחום האד טק הוא אחד התחומים הצומחים באינטרנט. כספי המפרסמים עוברים בשנים האחרונות בקצב גובר והולך מהמדיות המסורתיות לדיגיטליות. הסיבה להגירה המאסיבית של תקציבים היא אחת - אפקטיביות. המדיות הדיגיטליות, אם מדובר בפרסום באמצעות באנרים באתרי תוכן או פרסום מלים בגוגל ופייסבוק, מספקות למפרסמים יכולות שאף מדיה אחרת לא נותנת להם - היכולת לפלח את קהל היעד ולהתאים לו פרסום ממוקד, והיכולת לנטר כל חשיפה, הקלקה או עסקה שבוצעה בעקבות הפרסום. בניגוד לפרסום הרגיל, שבו החזר ההשקעה של המפרסם הוא בדרך כלל רעיוני, בפרסום הדיגיטלי ניתן למדוד את התשואה המדויקת של כל דולר שהושקע ברכישת פרסום. המפרסם ברשת יכול להבין בזמן אמת מה הוא הערוץ האפקטיבי ביותר עבור המטרות העסקיות שלו.

יכולות אלה דורשות טכנולוגיות חזקות מאוד, המסוגלות להתמודד עם כמות מידע ענקית ובזמן אמת. כשאנחנו מקליקים על קישור בדף אינטרנט, אנחנו מפעילים כוח מחשוב אדיר הנמצא בכל קצוות הגלובוס. כוח זה מזהה את הדמוגרפיות וההעדפות הייחודיות לנו, ומציע למכירה בבורסה דיגיטלית את הבאנר הספיציפי בעמוד שאליו אנחנו מבקשים להיכנס. בהמשך בוחר כוח המחשוב שברשת את המפרסם שהציע את המחיר הגבוה ביותר ומזרים אלינו את הבאנר המתאים ביותר.

כל זה קורה בשבריר השנייה שעובר מרגע הלחיצה על הקישור ועד עליית העמוד על המסך. זה מגרש המשחקים הקשה שבו חברות הטכנולוגיה הישראליות מצליחות לייצר לעצמן יתרונות תחרותיים גלובליים.

ואולם, לא רק טכנולוגיה חזקה מייחדת את חברות האד־טק הישראליות. היזמים הישראלים השכילו לזהות מוקדם מאוד את התפתחות שוק זה, ולנצל היטב הזדמנויות עסקיות שהתפתחו בעקבות השינויים בשוק הפרסום. העובדה שמדובר בשוק של מוצר דיגיטלי לחלוטין, שאין לו מגבלות גיאוגרפיות, מאפשרת לחברות לפעול מישראל ולתת שירותים לכל גולש בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker