AOL רוכשת את Adap.tv של אמיר אשכנזי תמורת 405 מיליון ד'

Adap.tv שהוקמה כחברה אמריקאית על ידי היזם הישראלי עוסקת בפרסום וידאו. הרכישה תניב לקרן ג’מיני תשואה גבוהה פי שבעה מהשקעתה בחברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תחום הפרסום ממשיך לייצר אקזיטים רווחיים עבור יזמים ישראלים. חברת המדיה האינטרנטית AOL הודיעה כי תרכוש את חברת Adap.tv הישראלית תמורת 405 מיליון דולר. Adap.tv, שעוסקת בפרסום וידאו, הוקמה על ידי היזם הישראלי אמיר אשכנזי, וקיבלה את המימון הראשוני שלה מקרן ההון סיכון ג'מיני. על פי תנאי העסקה, יקבלו יזמי Adap.tv כ–322 מיליון דולר במזומן ועוד כ–82 מיליון דולר במניות AOL. בעקבות הודעת AOL עלתה מניית החברה ב–2.6%, בעוד שוק המניות רשם ירידות.

Adap.tv פיתחה שירות למכירה וקנייה של נכסי מדיה לפרסום וידאו ברשת ובטלוויזיה. בשורותיה של הנהלת החברה האמריקאית ישראלים רבים. בעקבות ההשקעה, קרן ג'מיני צפויה לקבל החזר במכפיל 7 על השקעתה. לעסקה זו זווית ישראלית נוספת. מי שהוביל את הרכישה מכיוון AOL הוא הישראלי רן הרנבו, ראש חטיבת הווידאו ב–AOL. ב–2010 רכשה AOL את חברת 5min הישראלית תמורת 65 מיליון דולר - רכישה שבעקבותיה נהפכה חטיבת הווידאו של התאגיד, שבראשה עומד כיום הרנבו, לאחד התחומים הצומחים בחברה. AOL הודיעה כי Adap.tv תמשיך לפעול כיחידה עצמאית תחת חטיבת הווידאו שמנהל הרנבו.

לכתבות אחרות ב-TheMarker:

מגרש המשחקים שבו מנצחות החברות הישראליות

משרד הכלכלה מאשים: במכון התקנים לוחצים כדי לעקר הרפורמה מתוכן

Adap.tv הוקמה ב–2006 בסן פרנסיסקו על ידי אשכנזי, שייסד לצד נחום שרפמן את אתר השוואת המחירים שופינג.קום, שנמכר לאיביי ב–620 מיליון דולר. בתחילת דרכה, פיתחה החברה טכנולוגיה לשיפור ההתאמה בין פרסומות וידאו לשטחי מדיה, ובהמשך נהפכה החברה למרקט־פלייס של פרסום וידאו מקוון. החברה גייסה 48 מיליון דולר מג'מיני, ומהקרנות האמריקאיות Bessemer Ventures ,Spark Capital ו–Redpoint.

טים ארמסטרונג, מנכ"ל AOLצילום: בלומברג

לפי מגזין Inc, הכנסותיה השנתיות של Adap.tv הסתכמו ב–2011 ב–33.4 מיליון דולר. באותה שנה, לפי נתוני המגזין, הועסקו בחברה 85 עובדים. כיום מעסיקה החברה 240 עובדים בסיליקון ואלי. AOL מציינת בהודעתה כי "במהלך שלוש השנים האחרונות השיגה החברה צמיחה שנתית של מעל ל–100%".

"הרכישה תאפשר לנו לבנות את הפעילות שלנו בתחום הווידאו באינטרנט, ולתת למפרסמים שירות מלא, הכולל הפצה של וידאו ופלטפורמת פרסום", ציין בעקבות הרכישה הרנבו. "סטארט־אפים ישראלים הם בעלי השפעה אדירה על שוק הווידאו העולמי. אשכנזי הוא דוגמה ליזם מוכשר מאוד, שהצליח לעשות שינוי מהותי", הוא הוסיף.

להשקעת הסיד הראשונה ב-Adap.tv - מיליון דולר שאותם גייסה ב–2007 מקרן ג'מיני - אחראי דני כהן, שביצע את ההשקעה כשותף בג'מיני בעת שהתגורר בקליפורניה. בעקבות השקעה זו והשקעות נוספות שבאו בעקבותיה, הצטרף כהן לדירקטוריון החברה, עד שפרש מג'מיני והצטרף לקרן כרמל לפני כמה חודשים.

בהמשך 2007, גייסה החברה עוד 10 מיליון דולר מג'מיני ומקרן Redpoint, וב–2008 גייסה 13 מיליון דולר בסבב בהובלת Spark Capital ובהשתתפות המשקיעות הקודמות. ב–2011, גייסה החברה סבב רביעי בסך 20 מיליון דולר, בהובלת Bessemer Ventures והמשקיעות הקודמות.

טים ארמסטרונג, מנכ”ל AOL, העריך בשנה שעברה ש–AOL צפויה להגיע להכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בתחום. "שני טרנדים מכוננים משנים כיום את זירת הווידאו: המעבר מטלוויזיה ליניארית לווידאו מקוון; והמעבר מרכישת נכסי מדיה לפרסום באופן ידני לרכישה אוטומטית, לפי קריטריונים מוגדרים. Adap.tvניצבת במקום שיאפשר לה לנצל את ההזדמנות העסקית ששני טרנדים אלה יוצרים”, אמר ארמסטרונג בהודעתו על רכישת החברה. "אנחנו מאמינים שרכישת זמן שידור לפרסום בטלוויזיה, כפי שהיא נעשית כיום, תוחלף במהרה בשיטות רכש אוטומטיות, לפי קריטריונים דוגמת אלה שאנו מציעים", הוסיף אשכנזי, מייסד ומנכ"ל Adap.tv.

לפי הודעתה של AOL, בבורסת הפרסום של Adap.tv משתמשים 83 מתוך 100 המפרסמים הגדולים בארה”ב, לפי דירוג Ad-Age, ו–70 מתוך 100 האתרים הגדולים בעולם, לפי דירוג comScore. בתעשייה מעריכים כי Adap.tv היא כיום המרקט־פלייס הגדול בעולם לפרסומות וידאו - תחום שבו היא מתחרה מול חברות כמו YuMe ו–Videology.

אחד היתרונות המרכזיים של החברה על פני מתחרותיה הוא בריכוז גם של צד המפרסמים וגם של מוכרי שטחי הפרסום. בכל הנוגע לרכש של זמן שידור בטלוויזיה, בעוד שצד ההזמנה יכול להיות מנוהל כעת באמצעות פלטפורמות מקוונות אוטומטיות, הרכש בפועל מנוהל לפחות חלקית במודל שאינו אוטומטי.

"AOL תכפיל רווחיה בתחום הווידאו"

AOL מתמודדת בשוק האמריקאי על המקום השני ברייטינג הכולל לשידורי וידאו מקוונים. גוגל, בעלת אתר יוטיוב, ניצבת בשנים האחרונות במקום הראשון, אך על המקום השני יש התמודדות דינמית בין AOL, פייסבוק, Hulu וחברות נוספות, כמו VEVO. גורמים בתעשייה העריכו כי רכישת Adap.tv תאפשר ל–AOL לקבע את מעמדה כגוף שידורי הווידאו המקוונים השני בגודלו בארה”ב.

תחת הנהלתו של ארמסטרונג AOL שהחלה את דרכה כספקית שירותי גישה לרשת ‏(ISP‏) משנה את אופיה. מאז מונה למנכ”ל ב–2009, נהפכה AOL ליצרנית תוכן מובילה, המשחקת בכל החזיתות הדיגיטליות. בין יוני 2012 ליוני 2013 רשמה המניה שלה עלייה של 28%, ובחמש השנים האחרונות סיפקה תשואה של יותר מ–50% למשקיעיה, בדומה למניית גוגל.

"יש לנו אסטרטגיה שמתבססת על ארבעה תחומים: תוכן, וידאו, פרסום וחברות או מסחר - כלומר, עסקי המנויים", הסביר ארמסטרונג את הבסיס למהלכי ההבראה של AOL בראיון ל–TheMarker ביוני, עם בואו לישראל כאורח ועידת הנשיא. "בתחום הווידאו היינו ספציפיים מאוד באסטרטגיה שלנו, ליצור רשת גדולה של סרטוני פרימיום בסינדיקציה. זה מתבסס על רכישת 5min", הוא הוסיף.

בעקבות רכישת 5min ושילובה של הנהלת החברה הישראלית בעמדות בכירות ב–AOL העולמית נהפכה פעילות הווידאו לאחד מעמודי התווך האסטרטגיים שעליהם נשענת AOL החדשה. "מחצית מהתעבורה באינטרנט זה וידאו, וברור שזה מה שהמשתמשים רוצים. מנקודת מבט של המפרסמים, הווידאו עובד מצוין ברמה הרגשית", אמר ארמסטרונג בראיון ב-TheMarker. "באינטרנט אפשר לשפר את המיקוד בקהל יעד מסוים ואת הדרכים להניע את המשתמש לפעולה".

בראיון לרשת הטלוויזיה CNBC, שנערך לאחר הודעתה של AOL על תוצאותיה הרבעוניות ועל רכישת Adapt.tv, קבע ארמסטרונג כי מדובר ב"יום חשוב בהיסטוריה של AOL". "לפני שלוש או ארבע שנים, רוב האנשים חשבו ש–AOL לא תהיה קיימת היום”, ציין ארמסטרונג שהוסיף כי בעקבות הרכישה “AOL תכפיל את רווחיה בתחום הווידאו”.

בהתייחסו למחיר העסקה ציין ארמסטרונג כי מדובר ב”מחיר הוגן, ששולם תמורת חברה נהדרת”. לדבריו, “שוק הפרסום בטלוויזיה מגלגל כיום כ–240 מיליארד דולר. השוק הזה הולך לעבור בעשור הקרוב מווידאו לטלוויזיה לתוכן שמסופק דרך הרשת. Adap.tv נבנתה כדי לבצע את השינוי הזה בשביל מפרסמים, משווקים וסוכנויות פרסום - לעזור להם להעביר את תקציבי הטלוויזיה שלהם לטלוויזיות שבהן התוכן מגיע מהרשת”.

“במאה השנים האחרונות, שטחי פרסום נקנו לפי משקל”, ציין ארמסטרונג. “אנחנו מאמינים שבעתיד רכש הפרסום יבוצע בצורה דומה יותר למסחר מקוון. הרוכש יידע מה הנכס הספציפי שהוא קונה, והוא יוכל לתכנן, לפלח את הקהל, ולבצע מדידות וניתוח של נתונים עמוקים אודות הדרך שבה הוא מפרסם”.

AOL: 100 עובדים בישראל

AOL מחזיקה בישראל מרכז פיתוח שמעסיק כ–100 עובדים. כ–70 מעובדי המרכז עוסקים בפיתוח לתחומי הווידאו, שבו עסקה 5min. יתר העובדים במרכז הישראלי שפעילותו רוכזה לאחרונה במשרדים מאוחדים עוסקים בפיתוח בתחומים שנוספו ל–AOL עם רכישתן של החברות הישראליות Relegence ו–Yedda. רלג’נס, שנרכשה על ידי AOL ב–2006 תמורת 55–75 מיליון דולר, פיתחה טכנולוגיות לניתוח סמנטי והפצה של נתונים ברשת. Yedda, שנרכשה תמורת עשרות מיליוני דולרים ב–2007, פיתחה מנוע חיפוש סמנטי לניתוח שאלות ובקשות, שמשמש כיום כטכנולוגיה שמאחורי שירות השאלות והתשובות של AOL.

פרט לאותן חברות, שהפיתוח שנעשה במרכז בישראל הוא המשך לפעילותן, רכשה AOL בישראל שתי חברות נוספות: ICQ ‏(מירביליס‏), שנרכשה ב–1998 תמורת 407 מיליון דולר, באחד האקזיטים המוקדמים והמשפיעים ביותר של תעשיית הסטארט־אפים הישראלית; וחברת הפרסום המקוון קוויגו אותה רכשה AOL ב–2007 תמורת 363 מיליון דולר. ב–2010, מכרה AOL את פעילותה של ICQ ל–DST של יורי מילנר, מפעילת שירות המייל Mail.ru, תמורת 187.5 מיליון דולר. המשך הפעילות של חברת קוויגו נטמע לחלוטין בפעילותה של AOL בארה”ב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker