משקפיים, צמיד ושעון כבר יש - איזה עוד גאדג'ט נלבש היום?

אל הסמארטפון, שכבר נהפך לחלק בלתי נפרד מחיינו, מצטרפים שעונים חכמים, צמידי כושר ומשקפי מציאות רבודה ■ המחשוב הלביש יצמיד לגופנו מגוון חיישנים שיחברו אותנו לרשת, יספקו לנו תובנות בריאותיות חשובות - אך ייצור אתגרי פרטיות חדשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעשורים האחרונים, אחת לכמה שנים נכנס לחיינו הדיגיטליים מכשיר מסוג חדש. המכשיר הזה היה מהפכני, שינה את ההרגלים שלנו ופתח לנו חלון לעולם חדש של אפשרויות שאף אחד לא תיאר לעצמו קודם לכן שהן קיימות. בהתחלה היה זה המחשב הביתי, לאחר מכן האינטרנט ובשנים האחרונות היו אלה המכשירים הניידים, שאת חלקם הביאה אפל לעולם, ועדיין לא מיצו את הפוטנציאל הגלום בהם. הגאדג'טים השתלטו על חיינו וקשה לחשוב מה עוד יוכל לשנות אותם - מה יהיה הגל הבא של המחשוב?

אם תשאלו את מרי מיקר, אנליסטית טכנולוגיה מהבולטות בעולם כיום, המהפכה הבאה תגיע מכיוון של מחשוב לביש ‏(Wearable Everywhere Computing‏). מהפכה זו תהיה חלק מתהליך של מחשוב שנמצא בכל מקום - ברכב, בכלים מעופפים ובמכשירים שסביבנו.

במצגת השנתית המסורתית שלה, תחת הכותרת "Internet Trends", ניתחה מיקר את ההיסטוריה הטכנולוגית לפי גלים: בשנות ה–60 החל המחשוב המרכזי ‏(Mainframe‏), בשנות ה–70 המחשבים עברו מזעור; בשנות ה–80 חלה מהפכת המחשוב האישי, ה–PC; בשנות ה–90 היינו עדים למהפכת האינטרנט, ובעשור הראשון של שנות ה–2000 החל גל האינטרנט הנייד - מהפכת המובייל. הגל הבא, לדבריה, הוא מחשוב לביש.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מייסד גוגל, סרגיי ברין, עם הגוגל גלאסצילום: אי–פי

"אנחנו עדיין בתוך שלב מוקדם של מחזור הסמארטפונים והטאבלטים, וכבר מגיע בעוצמה המחשוב הלביש וצומח במהירות גדולה מהמחזור הטיפוסי של עשר שנים", אומרת מיקר. היא מסבירה כי כל גל טכנולוגי מגיע לקהל גדול יותר של משתמשים, מביא לשוק מגוון גדול יותר של מכשירים במחירים נמוכים יותר ומספק פונקציונליות נרחבת יותר.

אפשר להתווכח מהו בדיוק מחשוב לביש. על פי ויקיפדיה, פריט המחשוב הלביש הראשון היה טבעת שבה שולבה חשבונייה בשושלת צ'ינג הסינית במאה ה–17, ואולי שעוני קסיו עם המחשבון יכולים להיכנס לקטגוריה או שעוני הדופק ושעוני הצלילה, שצוללנים כבר קוראים להם מחשב צלילה. ואולם כל אלה לא נכללים תחת הקטגוריה, מכיוון שאחד התנאים להגדרה של מחשוב לביש הוא חיבור, רצוי תמידי, לרשת - אם באמצעות WiFi, דור שלישי, בלוטות' או NFC - לא באמת משנה. כיום בולטות שלוש קטגוריות של מחשוב לביש: צמידים, שעונים ומשקפיים.

מיקר מציינת כמה סממנים נוספים המגדירים מחשוב לביש: Always On - כלומר שהמוצר צמוד לגוף תמיד או כמעט תמיד. לכן, המוצר מחייב יכולת עבודה ברקע, יכולת חישה עצמאית וגם צריכת סוללה נמוכה. על פי מיקר, הגאדג'ט הלביש חייב להיות מודע לסביבה שבה הוא נמצא ‏(Environment Aware‏) באמצעות GPS, מצפן, מד תאוצה, מיקרופון ומצלמה. , למשל, שמנטר באופן קבוע את הפעילות הגופנית והתנועה של העונד אותו, יש מד רגיש כדי לזהות עלייה במדרגות. קטגוריה נוספת היא ללא ידיים 
‏‏(Hands Free) - המוצר נשלט באמצעות קול או מחוות גוף.

מיקר מציינת שהגאדג'ט אמנם צריך לעבוד ברקע, אבל גם לדעת להשיג את תשומת לב המשתמש - שתהיה לו יכולת התראה באמצעות SMS, צפצוף, רטט או כל דרך אחרת.

פרט חשוב הוא שהגאדג'ט הלביש צריך להיות מאופיין בפתיחות. הוא לרוב יגיע עם מערכת כלי פיתוח פתוחה למפתחים חיצוניים שבאמצעותה ניתן לתכנן עבורו אפליקציות נוספות. למעשה, המחשוב הלביש פותח כר נרחב נוסף של הזדמנויות עבור מפתחים, ומנגד למפתחי וירוסים למיניהם. ואולם, רק כעת מתחילות להתגלות פרצות האבטחה הקיימות במכשירים החדשים שמגיעים לסוג חדש של אינטימיות עם המשתמשים וחושפים אותם לפגיעה בפרטיות.

איזה מחשב נלבש היוםצילום: איור: שרונה גונן

300 מיליון יחידות בתוך חמש שנים

דו"ח שפירסמה באחרונה יחידת המחקר של "ביזנס אינסיידר", BI Intelligence, מציין כי יש הערכות שונות לגבי גודל השוק של מחשוב לביש: לפי IMS Research, השוק יגדל מ–14 מיליון מכשירים שנמכרו ב–2011 ל–171 מיליון יחידות ב–2016. בהערכה מעודכנת יותר של ABI Research, צופים כי עד 2018 יצרניות המחשוב הלביש יגיעו לסך מכירות שנתי של 485 מיליון יחידות של מכשירים. עם זאת, ב"ביזנס אינסיידר" זהירים יותר בהערכתם, ולאור חוסר הוודאות בשוק, צופים כי עד 2014 יהיו מכירות שנתיות של יותר מ–100 מיליון יחידות ו–300 מיליון יחידות בתוך חמש שנים.

חברות בתחום מושכות גם את המשקיעים. WiThings, חברה שנודעה בעיקר כיצרנית של משקלים דיגיטליים שמשדרים את תוצאות המדידה לענן, גייסה לפני כשבועיים 30 מיליון דולר. החברה, שהתמקדה במוצרים ששייכים לטרנד של חפצים שמחוברים לאינטרנט ‏(Internet of things‏), התרחבה גם למחשוב הלביש והשיקה את Puls - אביזר למדידת צעדים, דופק ושריפת קלוריות.

לביש - ובריא

לפני כשבועיים הופתעו 11 אלף עובדי יאהו לקבל מתנה מהמנכ"לית, מריסה מאייר. זה היה צמיד Jawbone UP - צמיד שנהפך לאופנתי בקרב אנשי סטארט־אפ וחובבי גאדג'טים. את ה–UP עונדים על פרק כף היד והוא מנטר את הפעילות הפיסית של המשתמש - זוכר את מספר הצעדים שהעונד צעד ומבצע גם מעקב שינה.

לפי הדו"ח של "ביזנס אינסיידר", צמידים הם קטגוריית המוצרים ששולטת בשוק המחשוב הלביש. להערכתם, מכשירי כושר ובריאות לבישים יגיעו ל–60% משוק המחשוב הלביש השנה, ויגדלו לנתח גדול אפילו יותר בעתיד.

זו אכן קטגוריה טבעית למחשוב הלביש. ל–UP יש מתחרים, כמו צמיד FuelBand של נייקי ו–FitBit, שמגיע גם בתור צמיד שמכונה Flex וגם בתור קליפס נסתר שמכונה One. מוצרים נוספים בקטגוריה הם שעון הספורט Basis וצמיד הזרוע BodyMedia. ההבטחה של המוצרים גדולה: עולם בריא יותר דרך עידוד פעילות פיסית, לאו דווקא לספורטאים, אלא בעיקר לאנשים הרגילים.

FitBit הוא המוצר הראשון שנוחת בישראל, ושיווקו החל לפני כשבוע. לרגל ההשקה הגיע לארץ מנכ"ל אזור אירופה, המזרח התיכון ואפריקה ‏(EMEA‏) של החברה, ג'ארת' ג'ונס. "על פי ארגון הבריאות העולמי, הסיבה הרביעית בעולם למוות היא חוסר פעילות גופנית. אנשים כיום לא מגיעים לרף המינמלי של פעילות פיסית מתונה של 150 דקות בשבוע או 20 דקות ביום. רק 40% מהגברים ו–28% מהנשים מגיעים לרף הזה, והמספרים רק יורדים - לא עולים", אומר ג'ונס. "המטרה שלנו היא שאנשים יהיו פעילים יותר - יאכלו טוב יותר וישנו טוב יותר". סמנכ"ל השיווק של באג, אמיר מודן, הוסיף כי "המוצר מיועד לא רק לספורטאים, אלא אולי בעיקר לבטטות כורסה".

איך בדיוק זה עובד? FitBit מכיל בתוכו מד תאוצה קטן, שיודע לזהות טלטולים שמיוחסים לצעידה. הוא מונה צעדים ומנתח אותם. הצמיד מכוון למינימום הרצוי של 10,000 צעדים ביום. בכל רגע נתון אפשר לגעת בו ולראות כמה נורות LED נדלקות. כשחמש נורות נדלקות סימן שהעונד הגיע ליעד הצעדים שנקבע. כשמסנכרנים את הצמיד לסמארטפון או למחשב, עולם חדש של מידע נפרש למשתמש וניתן לראות נתונים על צעדים, מרחק הליכה מצטבר, קלוריות שנשרפו, מספר מדרגות שטופסו ‏(פי ארבע יותר שריפת קלוריות מאשר הליכה במישור‏) וכן מידע על איכות השינה. הכל מוצג בגרפים, עם פרישת המידע לאורך היום או בהשוואה לימים קודמים, וניתן לחלוק את המידע עם חברים.

נתונים שפירסמה היצרנית מראים כי משתמש ממוצע ב–FitBit צועד 43% יותר צעדים ממה שהוא נהג קודם לכן. אובדן המשקל הממוצע בעקבות שימוש ממושך בצמיד הוא כשישה קילו.

הכוחות שמניעים את צמידי הספורט

בראיון לבלוג הטכנולוגיה 
טק־קראנץ' אמר מנכ"ל FitBit, ג'יימס פארק: "אנשים נדהמים לגלות כמה הם לא פעילים כשהם עונדים את הצמיד בפעם הראשונה, ומגיעים ל–2,500 צעדים ביום, אבל למעשה זה מספר נורמלי למדי לעובדים במשרד. משתמש ממוצע שלנו הולך 6,500 צעדים ביום - 
כ–50% יותר מהאמריקאי הממוצע".

להצלחה של הצמידים ארבע סיבות עיקריות - המודעות הגוברת לבריאות, התופעה המתרחבת של הגיימפיקציה ‏(משחוק של היומיום‏) והעמידה ביעדים ‏(הצמיד רוטט ומהבהב בשמחה כשמגיעים ליעד של 10,000 צעדים ביום‏), האתגר או התמריץ הציבורי־חברתי של ההישגים, והסיבה העיקרית היא החיבור החזק לסמארטפונים בתור ספק מידע. למעשה, אפשר לטעון שמהפכת המחשוב הלביש היא הרחבה של מהפכת הסמארטפונים, שהם המרכז העצבי של כל הגאדג'טים נלווים.

"זה תמיד דולק, לא מצריך חיבור ומאפשר להפוך מידע לפעולה. המוצר לוקח את החלק הבלתי נראה של היום־יום והופך אותו לגלוי", אמר אחד המשקיעים ב–FitBit לטק קראנץ'.

אבל לא מדובר רק בכושר. חברת הזנק ישראלית מתחום הטלא־רפואה בשם Aerotel משווקת שעון בשם GeoSkeeper. המכשיר מיועד לאוכלוסיות בסיכון, בעיקר מבוגרים, ומשמש כפתור מצוקה, הכולל נתוני מיקום מבוססי GPS.

השעון של אפל, המשקפיים של גוגל

אם יש הבטחה אחת גדולה לפריצה של קטגוריית המחשוב הלביש היא מענף השעונים החכמים. מיקר מציינת כי משתמש סמארטפון ממוצע משתמש בטלפון שלו 150 פעם ביום. שלוש הפעולות הפופולריות ביותר של המשתמשים הן שליחת הודעות, שיחות קוליות ובדיקת השעה או מדידת זמן. שעון חכם עשוי לענות על כל הצרכים האלה, ולכן זהו אחד הנושאים המדוברים ביותר בעולם הטכנולוגיה.

בניגוד לצמידים, שבעיקר אוספים מידע, השעונים משמשים בעיקר להצגת מידע. לרוב, השעונים החכמים משמשים כשלוחה של הטלפון הנייד שנמצא בתיק. כך למשל, השעון החכם מקבל התראות על הודעות SMS, מיילים ולעתים אפילו ניתן לענות באמצעותו לשיחות בסלולרי. כבר קיימים כמה דגמים של שעונים חכמים בשוק, חלקם מבוססים על אנדרואיד, למשל imwatch, ואחרים, כמו BURG, מריצים מערכות הפעלה עצמאיות.

ואולם, עד כה עוד לא יצא לשוק שעון חכם שנהפך לתקן וחולל את המהפכה המצופה. חובבי הטכנולוגיה בעולם מצפים שאפל תהיה זו שתשנה את פני הקטגוריה, בדומה למצב בשוק הסמארטפונים והטאבלטים - שני מוצרים שהיו קיימים עוד לפני השקת האייפון והאייפד, אך נהפכו לפופולריים רק לאחר שאפל עיצבה אותם מחדש. לפי השמועות, אפל עתידה להשיק את iWatch - שעון חכם שאולי יצליח במקומות בהם האחרים נכשלו. בשלב זה לא ידוע כיצד ייראה המוצר, מאילו חומרים ייוצר ומתי ייצא לשוק.

מחשוב לביש ישנה דפוסי התנהגות

פרויקט נוסף בקטגוריה שזכה לחשיפה נרחבת הוא Pebble - שעון חכם שייצורו מומן בפרויקט קיקסטארטר ונהפך לסנסציה בפלטפורמת גיוס ההמונים. השעון, שהצליח לגייס יותר מ–10 מיליון דולר, מציג שיחות, הודעות ומיילים ומאפשר שליטה על המוסיקה בטלפון. עם זאת, היכולות שלו עדיין מוגבלות. הוא לא מאפשר, למשל, להשיב לשיחות או הודעות. למרות ההתלהבות הראשונית, מבקרי המכשיר טוענים כי העיצוב לוקה בחסר, רמת הגימור נמוכה, מבחר האפליקציות מצומצם ומצביעים על פונקציונליות מוגבלת.

פריט לביש נוסף, שמייצר באזז עוד לפני יציאתו לשוק, הוא משקפיים חכמים. נושאת הדגל היא גוגל, שפיתחה את גוגל גלאס ‏‏(Google Glass) - פרויקט מחקר ופיתוח מסקרן ושאפתני של החברה, שבאחרונה הגיע לקבוצת נסיינים ראשונה. תמונות של גורואים מתחום הטכנולוגיה רק הגבירו את התלהבות מהמוצר.

המטרה של הגוגל גלאס היא להקרין שכבה נוספת של מציאות רבודה על גבי התמונה הנקלטת האנושית - כלומר להוסיף שכבות נוספות של תוכן ומידע. השליטה על המשקפיים נעשית באמצעות פקודות קוליות, וניתן לצלם באמצעותן תמונות וסרטוני וידאו מנקודת המבט של מרכיב המשקפיים, חיפוש בגוגל וניווט. בעתיד תשולב הטכנולוגיה של גוגל במשקפיים של יצרניות מוכרות, כך שהן ייראו מעט פחות עתידניות.

ללכת כמו סייבורגים

הצלחת המחשוב הלביש אינה ברורה מאליה. היא תלויה בחוויית המשתמש, אך גם בעיצוב של המוצר הסופי. נכון לעכשיו עיצוב המוצרים מסורבל, וספק אם בחיי היומיום אנשים ירצו לעטות פריטי לבוש ואופנה שנראים כאילו נלקחו מסרט מדע בדיוני.

יש גם לא מעט ספקנים. לדברי גדעון לופז, מנכ"ל IDC ישראל: "קשה לי לראות את המשקפיים האלה מצליחים", הוא אומר על גוגל גלאס. "קודם כל, כי יש לי כבר משקפיים. דבר נוסף הוא שאני רוצה להיות בקשר בלתי אמצעי עם המציאות ולא נראה לי שכולם יילכו כמו סייבורגים. זה שמשהו עובד, לא אומר שכולם ירצו את זה. הציבור כבר הצביע ברגליים ואימץ את הסמארטפונים. אנחנו לובשים את המחשוב שלנו מאז שיש לנו סמארטפון בכיס, השאר זה ארגונומיה ופיצ'יפקעס".

יש הסוברים כי הסמארטפון הוא המחשב הלביש שלנו, וכל השאר זה אבזור נלווה, ואין הבדל גדול בין צמיד לאוזניית בלוטות'. בשוק כבר קיימות אפליקציות ספורט, כמו Moves לאייפון, המודדת צעדים ורכיבה על אופניים, אפליקציית SleepBot היא מעין מעבדת שינה בזעיר אנפין, ואפליקציות כמו Runkeeper ו–Endomondo מתאימות לריצה. ולמרות הספקנות, המחשוב הלביש גורר עניין רב. חברות המחקר מגביהות את הערכותיהן לענף, וקרנות ההון סיכון מזרימות כספים למיזמים; כולם מחכים למוצר פורץ, שיבסס את הקטגוריה, אולי בדמות שעון חכם חדש. בינתיים, עד הפריצה הגדולה, כבר מדברים על חולצות חכמות, נעלים שמתקשרות עם הרשת ואפילו מחשוב לביש לכלבים.

עוברים ללבוש גאדג'טים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker