עם 350 אלף הורדות: הכירו את האפליקציה שמלחיצה את סוכני הנסיעות

חוליו מספקת מדי ערב הצעות ספונטניות לטיסות מוזלות ■ גיורא מנדל, היזם והמנכ"ל של חוליו, טוען כי הוא בקושי יודע לתפעל סמארטפון אך הצליח להקים מיזם רווחי מיומו הראשון ■ עכשיו הוא מנסה לממש את שלמד בישראל ולהשיק שירות בחו"ל

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

300 אלף ישראלים כבר מכירים את חוליו, אפליקציית הטיסות לחו"ל לאנשים ספונטניים. מאוד ספונטניים. גיורא מנדל, היזם, המנכ"ל ולמעשה העובד היחיד של החברה, מספר: "עלינו לאוויר לפני שנה, באוגוסט 2012. עד כה היו 350 אלף הורדות לאנדרואיד ולאייפון. הכוונה שלנו היא להגיע למיליון הורדות ולהתרחב לעוד מדינות ומוצרים".

גנדל מספר כי עד היום בוצעו כ–2,000 הזמנות דרך האפליקציה, אך באותה נשימה מודה כי הוא עצמו אינו לקוח גדול של חוליו, וטס באמצעותה רק פעם אחת: "אני הבעלים של חוליו אבל אני לא ספונטני", הוא אומר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

סכסוך גירושים חשף: בעל שליטה בחברה ציבורית גדולה רשם אותה על שם חברו

דירת הסקס של יו"ר גוגל

גיורא מנדלצילום: אייל טואג

למי שלא מכיר נסביר כי חוליו היא אפליקציה די פשוטה לאנדרואיד ולאייפון. בכל ערב, החל מהשעה עשר, היא מוציאה למשתמשים שלה התראה על כרטיסי טיסה שזמינים מהבוקר הבא, או לכל המאוחר החל מהערב הבא. למעשה האפליקציה מתבססת על המושבים האחרונים שנותרו פנויים בטיסות יוצאות.

צריך להיות זריזים וספונטניים, אבל המחירים הם מחירי רצפה: 160 יורו לכרתים, למשל, 130 יורו ללרנקה וכדומה. הרבה אנשים אוהבים להסתכל בחוליו רק לשם המשחק והפנטזיה: "תראה, כרטיס טיסה לברלין ב–100 דולר" - מין אתנחתא יומית כזו - אבל יש גם מממשים, ועשרות עסקות נסגרות כל ערב. מרבית העסקות הן בטווח המחיר של פחות מ–200 יורו, ויעדים יקרים מזה נמצאים בקטגוריית הפרימיום. "גם זה רק בגלל מסי נמל גבוהים ביעדים כמו ברלין", משיב מנדל, חצי מתנצל.

"הגעתי מעולם התיירות", מספר מנדל. "ניהלתי את מוקד מונה טורס והדקה ה–90, ובתקופת העבודה באחת החברות התחלתי לפתח את חוליו. יש לי גם שותף בחברה, דדי רשתי". מנדל מסביר כי הוא הביא את הרעיון, אבל שכר אנשים שיבנו את האפליקציה והמערכות הטכנולוגיות מאחורי הקלעים: "אני בקושי יודע לעשות סנד ואנד", הוא אומר.

מהי בדיוק חוליו? סוכנות נסיעות שמתמחה ברגע האחרון?

"המלה סוכנות לא נכונה. אני צינור, סוכן אלקטרוני. גם לאתר כמו הדקה ה–90 יש מאחוריו 20 אנשי שירות. מאחורי כל הזמנה שם יושב בן אדם ומאשר אותה. אצלנו הכל אוטומטי, מתחילת תהליך הרכישה ועד שהלקוח מקבל מספר הזמנה מהספק או מחברת התעופה, ועם האישור הזה הוא יכול לעלות למטוס".

אבל הלקוח צריך למצוא מלון בנפרד.

"נכון. אנחנו לא מוכרים חבילות כי במלונות יש פי מאה יותר תקלות מאשר בטיסות ולא נוכל לתת שירות טוב. אחרי שאנשים מזמינים אצלנו כרטיס טיסה בחצי מחיר הם נכנסים לאתרים כמו booking.com ולוקחים גם מלון בחצי מחיר, ולא שמעתי שהיו בעיות עם זה. בעוד חודש־חודשיים נסיים פיתוח ונמכור גם לינה בבתי מלון, אבל לא כחלק מחבילה אלא כעסקה נפרדת".

איך עובדות ההתראות?

"קבענו מערכת שלמה של התניות ופרמטרים, שרק אם הם מתקיימים זה יוצא ללקוחות. גם זה ללא מגע יד אדם, ואני בתשע בערב לא יודע אילו התראות ייצאו שעה אחר כך". אחת ההתניות האלו, מאשר מנדל, היא מחיר תחרותי מאוד ללקוח, אבל גם שיעורי הרווח של החברה נלקחים בחשבון. "מערכת ה–Push לא עובדת בערבי שישי כדי לא להטריד אנשים בסעודת שבת, וכמובן גם לא במועדים כמו יום הזיכרון".

אפשר להניח שהסוכנויות הקיימות לא אוהבות אתכם.

"אני משתדל לא לפגוע באף אחד, ולדעתי יש פה Win Win לכולם. ההתראות שלנו, למשל, יוצאות בעשר ולא בשמונה בערב כי רק בעשר נסגרים המוקדים של הסוכנויות הגדולות. לגבי חברות התעופה זה נכון שהמחיר שלנו נמוך, אבל זה מה שמכונה Dead Seats, זה אפס או אחד. זה לא שאנשים לא קונים כרטיס טיסה מפני שהם מחכים לחוליו".

חוליו היא חברה רווחית?

"חוליו רווחית מהעסקה הראשונה. סוכני התיירות חיים על רווחים של 8%–12% לעסקה, ועם זה צריך לשלם את כל ההוצאות כמו שכירות וכוח אדם, ולכן מי ששורד אלו רק הגדולים שיש להם מחזורים גדולים או סוכנויות שמתמחות בנישה: נישואים, סקי או הופעות. יש יתרון גדול למי שמגייס את העולם הטכנולוגי במהירות, מכיוון שעלויות התפעול נמוכות. אני פועל במרווח גבוה יותר מהנהוג בתעשייה. מודל עסקי נוסף של חוליו זה פרסומות, וזה אחרי שמפרסמים פנו אלי ביוזמתם בעקבות מספר הכניסות".

ארבעה חודשים לאחר שחוליו נוסדה רכשה סוכנות הנסיעות גוליבר 40% ממנה, לפי שווי חברה של 2.5 מיליון שקל. מנדל מבהיר שפעילויות החברות נפרדות עצמאיות - חוליו אינה זרוע שיווקית של גוליבר, ולמעשה מתחרה בה.

אין לכם פטנטים ואתם מחוברים למנועי תיירות מקובלים - מי אמר שמחר איסתא או הדקה ה–90 לא יקימו אפליקציה מתחרה?

"שיעשו. יש חשיבות למי שהיה ראשון, ומי שיתחיל עכשיו ייקח הרבה זמן להגיע להיכן שאנחנו נמצאים. אפליקציות כמו Waze יש עשר, חלקן טובות ממנה - ועדיין אף אחד לא שמע עליהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker