למה אנחנו לא לגמרי מרוצים מגוגל ופייסבוק

בעולם הדיגיטלי שינוי מהיר, גם בין ענקיות האינטרנט, הוא הסטנדרט

גדי להב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כל ענקיות הטכנולוגיה פירסמו בשבוע שעבר את תוצאות הרבעון האחרון, וזה ללא ספק היה השבוע של פייסבוק. היא צמחה בהכנסות ב–50% ל–1.8 מיליארד דולר ברבעון, ומה שעשה הכי הרבה רעש - עלתה על ציפיות האנליסטים והמניה נסקה ב–25%.

האם מצבה של פייסבוק כל כך טוב? הסיבות המרכזיות לזינוק במנייתה הן הצמיחה בפרסום בכלל, ובמכשירים הניידים בפרט: 41% מהכנסות הפרסום של פייסבוק מגיעות ממכשירים ניידים, לעומת 30% לפני שנה. פייסבוק דוחפת את הפרסום בכוח. זו ברירת המחדל למי שמפרסם. הפוש הזה לגיטימי ואף מתבקש, זה האינטרס של פייסבוק. השאלה אם הוא מתאים גם לאינטרסים של שני הקהלים המרכזיים, שפייסבוק כמובן תלויה בהם: המפרסמים והגולשים.

עבור מפרסמים, הפרסום בפייסבוק מרענן ויעיל. פייסבוק מאפשרת למפרסמים לבצע פילוחים שלא היו יכולים לחלום עליהם קודם לכן. למשל: חובבי טיולים שדיברו באחרונה על ספרד. מי שרוצה להציע שירותי תיירות בספרד לא צריך יותר. התוצאה היא פרסום יעיל, מפולח וזול. המפרסמים, אם כן, די מרוצים. אבל הם ופייסבוק תלויים בקודקוד השלישי במשולש - הגולשים. האם הם מרוצים? השאלה הזו קשורה באיזון שבין פרסום לתוכן רצוי לנו בעמוד.

פייסבוק מבססת את מודל הפרסום שלה על ההעדפות שלנו, אותן היא מזקקת מהסטטוסים, מהלייקים ושאר הפעולות שאנו עושים. פייסבוק דואגת לכך שהפרסום עצמו יהיה רלוונטי לנו, ולכן לא ייחשב כהפרעה. אולם הרעה יכולה להיפתח ממקום אחר: כדי לאסוף מספיק מידע, פייסבוק מציעה אינספור פעולות - מעדכוני סטטוס, דרך פעילות בקבוצות ועד לייקים לעמודים.

הפיד שלנו מתמלא בדברים שרלוונטיים לנו רק בחלקם. הוא "מתלכלך", אבל לא מפרסום אלא מפעולות שגרתיות. בסופו של יום, השאלה היא כמה מהעדכונים החברתיים אנחנו שמחים לקבל, וכמה הם רעש רקע? אין ספק שרעש הרקע גדל בשנים האחרונות, בעקבות פעולות פייסבוק לייצור הכנסות. פייסבוק מבצעת שינויים עקב בצד אגודל, מנסה לשמור על האיזון הנכון ולהגדיל בהתאם את ההכנסות. השאלה כמה היא רחוקה מהנקודה שבה מופר האיזון הזה.

כדי לענות על כך כדאי להביט בגוגל.גוגל צמחה ב–20% ברבעון האחרון, אבל אם מביטים פנימה רואים שמספר הקליקים על מודעות גדל, בעוד ההכנסה לקליק ירדה. גוגל כבר לא צומחת אורגנית, פשוט כי אין כמעט לאן. לכן היא עסוקה במקסום ההכנסות מפרסום, על חשבון תוצאות החיפוש "הרגיל": צבע הרקע של מודעות דומה יותר לצבע תוצאות החיפוש, ונפח המודעות בעמוד גדל, לעתים בקיצוניות. עשו חיפוש בתחום כמו פיננסים. במקרה הטוב, תוצאה אחת בעמוד הראשון תהיה של חיפוש אורגני, והשאר הן מודעות.

המהלכים האלה עשו טוב לשורה התחתונה של גוגל, אבל סקר שפורסם לפני שבוע על ידי מכון Foresee מצביע על ירידה של 5% בשביעות הרצון מגוגל - מ82% ל–77%. זה עדיין שיעור שביעות רצון מצוין, וטוב משל המתחרים, אבל הנמוך שהיה לגוגל אי פעם. זו מגמה שכדאי לעקוב אחריה. באותו סקר נבדקה גם שביעות הרצון מפייסבוק, וזו יציבה - 62%. אבל זהו שיעור נמוך לעומת הרשתות החברתיות החדשות, כמו פינטרסט וגוגל פלוס.

הכנסות פייסבוק ברבעון הן כ–15% מהכנסות גוגל. פייסבוק צריכה לצמוח עוד הרבה זמן כדי לממש את הפוטנציאל שלה. הצמיחה הזאת תלויה בשביעות הרצון של משתמשיה, ובחלופות המוצעות. פייסבוק צריכה לדאוג ששביעות הרצון לא תרד מתחת לנקודה קריטית שמתחתיה משתמשים יעזבו. זה נשמע הזוי, אבל בעולם הדיגיטלי שינוי מהיר, גם בין ענקיות האינטרנט, הוא הסטנדרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker