איזו אוניברסיטה ישראלית מייצרת הכי הרבה סטארט-אפים אמריקאים?

בראש הרשימה, בה מדורגים 16 מוסדות לימוד, נמצאת האוניברסיטה של עמק הסיליקון - סטנפורד שבוגריה הקימו 193 חברות שגייסו הון

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איזו אוניברסיטה היא אלופה בייצור סטארט-אפים והאם מאוניברסיטאות טכנולוגיות יוצאים יותר יזמים? על השאלות האלה ניסה לענות הבלוגר מקס וולף שעומד מאחורי הבלוג Minimaxir שעוסק בסטארט-אפים, אינטרנט וסטטיסטיקות.

וולף, בעצמו בוגר אוניברסיטת קרנגי מלון, השתמש במסד הנתונים של הבלוג הטכנולוגי טק קראנץ', CrunchBase, ובאמצעותו הוא בחן היכן למדו מייסדים של כ-2,500 סטארט-אפים בארה"ב שגייסו הון מקרנות הון סיכון. בראש הרשימה, בה מדורגים 16 מוסדות לימוד, נמצאת האוניברסיטה של עמק הסיליקון - סטנפורד שבוגריה הקימו 193 חברות שגייסו הון. באופן מפתיע, אוניברסיטה ישראלית אחת התברגה גם היא לרשימה.

מתוך 8 האוניברסיטאות היוקרתיות, 7התברגו לדירוג, רובן נמצאות באמצע הרשימה: הרווארד, שמייסדיה הקימו 120 חברות, מדורגת שניה בחברה. ייל וקולומביה מדורגות במקומות 8-7 עם 42 חברות כל אחת. MIT מדורגת שלישית, עם 99 חברות, וברקלי רביעית עם 85 חברות. וולף מציין שבוגרי אוניברסיטת תל-אביב, כמו אוניברסיטת Duke, הקימו 21 סטארט-אפים אמריקאים שהצליחו לגייס הון. שתי האוניברסיטאות מדורגות במקום ה-15 וה-16. אוניברסיטת תל-אביב היא מוסד הלימוד הזר היחיד ברשימה.

אוניברסיטת הרווארדצילום: בלומברג

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הכירו את הסטארט-אפ שמבטיח ייעוץ פיננסי להמונים

נמל ובית // למה התל אביבים מריחים הזדמנויות בחיפה תחתית

בוגרי אוניברסיטת תל-אביב בולטים באחד המדדים החשובים שנבחנו - גודל ממוצע לסבב גיוס הון ראשון. "מייסדי סטארט-אפים עם רעיונות גדולים שישנו את העולם זקוקים להרבה הון סיכון. רק המייסדים עם הרעיונות הטובים יצליחו באמת לגייס אותו" כתב וולף בפוסט בו פרסם את הנתונים. בוגרי האוניברסיטאות קרנגי מלון ופרינסטון, שהקימו יחסית מעט סטארט-אפים שהצליחו להשיג מימון, גייסו סכומים משמעותיים בסבבי הגיוס הראשונים. וולף מציע שלבוגרי האוניברסיטאות האלה יש רעיונות יותר אמביציוניים. רביעית מדורגת אוניברסיטת תל-אביב שבוגריה גייסו בממוצע 5.5 מיליון דולר בסבב גיוס הון ראשון.

המדגם כולל חברות אמריקאיות ולכן סטארט-אפים שנוסדו על ידי בוגרי אוניברסיטת תל-אביב שמופיעים בו רשומים כאמריקאים. כלומר, זהו מדגם חלקי שכולל מיעוט של חברות ישראליות בהשוואה לסטארט-אפים שנוסדו על ידי ישראלים וגייסו הון. בין החברות הישראליות שמייסדיהן מופיעים במדגם 5min, ווייז, קונטרה, פאלו אלטו נטוורקס וקוטנדו.

מדד נוסף אותו בחן וולף הוא סך הכסף שגייסו בוגרי אוניברסיטאות. יזמים בוגרי הרווארד גייסו 4.1 מיליארד דולר, בוגרי סטנפורד גייסו 3.7 מיליארד דולר, ובוגרי ברקלי גייסו 2.7 מיליארד דולר. בוגרי שלוש האוניברסיטאות גייסו סכומים גבוהים משמעותית מהמוסדות הבאים הבאים ברשימה. הבאה בתור היא MIT שבוגריה גייסו 1.6 מיליארד דולר.

מגייסות הוןצילום: minimaxir.com

"במבט ראשון נראה שסטנפורד והרווארד הן מלכות הסטארט-אפים. בשתיהן הוקם המספר הגדול ביותר של חברות והן גייסו את הכמות הגדולה ביותר של כספי הון סיכון. הבלוגים הטכנולוגיים בוודאי יחשיבו את זה כהצלחה, אבל אולי סבבי הגיוס הגדולים של קרנגי מלון ופרינסטון יובילו ליצירת הסטארט-אפים הבאים בגודל של מיליארד דולר? אנחנו רק יכולים לחכות ולראות" מסכם וולף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker