חדש: מפת הסטארט-אפים הישראליים בבוסטון

כמחצית מהחברות במפת בוסטון פועלות בתחום מדעי החיים, הקלינטק והרפואה המקוונת, מסביר יוצר המפה גיא פרנקלין

אור הירשאוגה
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במהלך השבוע האחרון עלתה לאוויר מפת סטארט-אפים ישראליים בבוסטון. יוצר המפה, גיא פרנקלין, מנהל בפירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, אחראי גם לפיתחה של מפת הסטארט-אפים הישראלים בניו-יורק  שעלתה לאוויר בינואר השנה. נכון לעכשיו רשומים במפת בוסטון 60 סטארט-אפ ישראליים שמחזיקים בנציגות בעיר. במפת ניו-יורק רשומות כיום כ-170 חברות.

לצד חברות אבטחת מידע רבות שפעילות בבוסטון, חברות כמו Cyber-Ark, Trusteer, Biocatch ו-Cloudlock בולטת במפת הסטארט-אפים הישראליים בבוסטון נוכחותן של חברות בתחומי מדעי החיים, הקלינטק והרפואה המקוונת - חברות דוגמת EarlySense, AmericanWell, ו-Desalitech.

"ההבדל בין החברות הישראליות שפועלות בשני האזורים בולט", קובע פרנקלין. "בעוד שבניו-יורק אין חברות בתחום מדעי החיים, כמחצית מהחברות במפת בוסטון פועלות בתחום זה, כמו גם בתחומי הקלינטק והרפואה המקוונת. הבדל נוסף הוא בבשלות החברות. בעוד שבניו-יורק רשומות חברות רבות שמחפשות גיוסי סיד, מרבית החברות שרשומות במפת בוסטון הן חברות בוגרות יותר".

"צפויות השנה מספר הנפקות של חברות ביומד ישראליות ובוסטון היא המקבילה של ניו-יורק עבור חברות בתחומים אלו. מרבית חברות הביומד שבוחרות לפעול בחוף המזרחי יבחרו בבוסטון ולא בניו-יורק - בבוסטון פעילות חברות התרופות הגדולות בעולם כמו פייזר ונובארטיס, וקל יחסית לגייס בה עובדים בזכות מוסדות אקדמאיים כמו הארוורד ו-MIT", הוא מוסיף.

הסטארט-אפים הישראליים בבוסטוןצילום: israelimappedinboston

לפי תוצאות מחקר שערכו חוקרים מהאוניברסיטאות דיוק, ברקלי וסטנפורד, שפורסם באוגוסט 2012 ישראל היא המדינה השישית בהיקף היזמות שלה בארה"ב. ב-3.4% מהחברות שנוסדו ב-2012-2006 בארה"ב על ידי יזמים שאינם אמריקאים, היה יזם ישראלי.

לפי נתונים על פיזור אוכלוסיית היזמים הישראלים בין מדינות ארה"ב 44% מהיזמים הישראלים שהקימו חברה בארה"ב ב-2012-2006, בחרו לייסד אותה במסצ'וסטס ולא בעמק הסיליקון. 25% בלבד בחרו בקליפורניה, 13% בניו יורק, 6% באריזונה ושיעור דומה בג'ורג'יה ובנוואדה. אוכלוסיית היזמים הישראלים היא השנייה בדומיננטיות שלה במסצ'וסטס אחרי ההודים - 16% מהחברות שהוקמו על ידי מהגרים במדינה נוסדו על ידי ישראלים. בקליפורניה, שיעור החברות שהוקמו על ידי יזמים ישראלים הוא 3%, ובניו יורק 7%.

הישראלים משקיעים בישראליות

לתעשיית ההון סיכון הישראלית יש נציגות באזור בוסטון. אמנון שהם, שותף בקרן הישראלית סידר (Cedar), מתגורר יותר מעשור באזור. סידר מושקעת ב-6 מתוך החברות שמופו במפה של פרנקלין, והיא הקרן הבולטת ביותר בהשקעותיה בחברות ברשימה.

סידר משקיעה בחברות הקשורות לישראל, שהוקמו על ידי יזמים ישראלים בארה"ב או חברות שהוקמו בישראל ומרחיבות את הפעילות לארה"ב. בין החברות בהן השקיעה נמצאות PeerApp שפועלת מבוסטון והמו"פ שלה נמצא בישראל, וקלאוד לוק שהוקמה בבוסטון ופתחה פעילות גם בישראל. כמו כן, הקרן היתה בין המשקיעות בגרדיום, שנוסדה בישראל והפעילות שלה נבנתה בבוסטון ונמכרה ליבמ ב-2009 תמורת יותר מ-200 מיליון דולר.

"בתחום מדעי החיים ומכשור רפואי, בוסטון והחוף המזרחי הוא המקום להיות בו. בנושא המובייל והאינטרנט בוסטון לא חזקה כל כך", הסביר שהם בראיון ל-TheMarker.  "האזור חזק בטכנולוגיות ליבה כמו שרת, אחסון, רשתות, מאגרי מידע", טוען שהם. עם זאת, ראובני, שנפגש עם יזמים כמשקיע פרטי, מציין כי יש גם סטארט-אפים בתחומים החדשים שאינם מזוהים באופן מסורתי עם החוף המזרחי".

צילום: בלומברג

מדינת מסצ'וסטס מנסה בשנים האחרונות לחזק את הקשרים עם ישראל ומשלחת מטעם מושל המדינה מגיעה מדי שנה לישראל. "במסצ'וסטס גילו שהקשרים עם ישראל בונים להם פה הרבה מאוד מקומות עבודה ותורמים לכלכלת המדינה. החברות של סידר לבד יצרו מאות מקומות עבודה בשנים האחרונות", ציין שהם. ישראלי נוסף שמשקיע בחברות באזור הוא יזהר ערמוני, שותף בקרן הוותיקה צ'ארלס ריבר ונצ'רס, שמשקיע בין היתר בטכנולוגיה ישראלית.

פרנקלין מציין כי המפות אותן פיתח משמשות ישראלים רבים כדי לחפש עבודה, וכן מהוות מסד נתונים שמשמש משקיעים. "פנו אלי אנשים שאמרו שהם פשוט עוברים בין החברות במפה בניסיון למצוא עבודה - מבחינתי זה שירות לקהילה הישראלית", הוא מציין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker