בגלל ווייז?

שנתיים אחרי האקזיט: אינטל סוגרת את טלמפ הישראלית

בפברואר האחרון ניסתה טלמפ בחוסר הצלחה לפנות למודל עסקי חדש: החברה מיתגה מחדש את מוצריה תחת השם M8 והשיקה אפליקציה חינמית במספר ארצות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שנתיים אחרי שרכשה את Telmap הישראלית, סוגרת אינטל את פעילותה של החברה. חברת תוכנות הניווט נרכשה על ידי אינטל ב-2011 תמורת למעלה מ-100 מיליון דולר, זאת על אף שסכום העסקה שצויין בעבר היה גבוה בהרבה - 300 מיליון דולר. בעת הרכישה העסיקה TelMap כ-250 עובדים בעולם, מתוכם כ-200 בישראל. עד לפיטורים הנוכחיים העסיקה החברה בישראל כ-150 עובדים, מרביתם צפויים לאבד את משרתם. מספר עשרות עובדים - בין 20 ל-30 צפויים להשתלב בפעילות הפיתוח של אינטל בארץ. ההודעה על פיטורי העובדים הגיעה לאחר שבסוף השבוע נודע כי טלמפ עתידה לפטר עשרות עובדים.

מאינטל נמסר בתגובה: "אינטל נמצאת בתקופה של הערכה והתאמת העדיפויות העסקיות. כתוצאה מכך אינטל החליטה לסגור את טלמפ ולצאת מהפעילות שפונה ישירות למשתמשי קצה ואספקת פתרונות ניווט".

צילום: טלמפ

בטלמפ הושקעו עד מכירתה כ-70 מיליון דולר. בפברואר האחרון ניסתה טלמפ בחוסר הצלחה לפנות למודל עסקי חדש: החברה מיתגה מחדש את מוצריה תחת השם M8 והשיקה אפליקציה חינמית במספר ארצות – אנגליה, ספרד וישראל – בתקווה לייצר הכנסות מפרסום. בשוק אפליקציות הניווט החינמיות התחרתה החברה בחוסר הצלחה מול אפליקציות דוגמת אלו של ווייז שנרכשה השנה על ידי גוגל, וזו של גוגל עצמה.

אורן ניסים, מנכ"ל טלמפ במשך 11 שנים הצטרף בעקבות הרכישה ב-2012 לאינטל וכיום הוא משמש כמנהל שירותי המיקום של חברת השבבים. עזיבתו הותירה חלל בחברה שמינתה סמנכ"לים זמניים לנושאי הכספים והטכנולוגיות. בנוסף להכנסות מפרסום מופץ היישום של טלמפ באמצעות מפעילות סלולריות כחלק מחבילות גלישה. הכנסות ממודל זה מהוות כיום את עיקר הכנסות החברה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ישנים מעט, אוכלים גרוע ומתקשים למצוא זוגיות: כך חיים מאות אלפי הישראלים שעובדים בלילה

מנכ"ל משרד הרווחה: "נכון שיש בישראל ילדים רעבים - אבל אין אנשים עם בטן נפוחה מרעב"

אורן ניסים, מנכ"ל טלמפ במשך 11 שנים, הצטרף בעקבות הרכישה ב-2012 לאינטל וכיום הוא משמש כמנהל שירותי המיקום של חברת השבבים. עזיבתו הותירה חלל בחברה שמינתה סמנכ"לים זמניים לנושאי הכספים והטכנולוגיות. 

מאינטל נמסר בתגובה: "אינטל נמצאת בתקופה של הערכה והתאמת העדיפויות העסקיות. כתוצאה מכך אינטל החליטה לסגור את טלמפ ולצאת מהפעילות שפונה ישירות למשתמשי קצה ואספקת פתרונות ניווט".

יזם בן 17

טלמפ התחילה את דרכה בשנת 2000 כפרוייקט של מיכאל פצ'טניקוב, אז בן 17 שעלה שמונה שנים לפני כן לישראל מרוסיה. פצ'טניקוב, שהחל לתכנת בגיל צעיר, התקבל בעודו בכיתה ט' ללימודים לתואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת תל-אביב, אך לא השלים את לימודיו לתואר. בעודו בתיכון הוא פיתח יישום ג'אווה ליצירת מפות אינטראקטיביות באינטרנט והחל לחפש משקיעים.

לפני גיוסו של פטצ'ניקוב ליחידת מודיעין, צורף לחברה אורן ניסים, ששימש מאז מנכ"ל Telmap עד למכירתה. המשקיע הראשון בחברה היה ויטק טרץ', אחיו של דני טרץ', הבעלים של חברת המפות "מפה". לפי דיווחלים טרץ' מקבוצת Science Navigation השקיע בחברה במהלך שנות קיומה למעלה מ-70 מיליון דולר.

תחת הנהלתו של ניסים זכתה החברה במכרז מחשוב ניידות של מוטורולה עבור משטרת ישראל והפכה בהמשך לספק המפות הראשון של נוקיה. בהמשך זכתה החברה במכרז של האצ'יסון לשילוב שירותי המיפוי והניווט בפרישת דור 3 בכל העולם, וב-2004 נבחרה לספק שירותים לוודאפון. החברה פיתחה מאד את העבודה מול מפעילות סלולר ובשיאה עבדה מול אורנג', מירס, סלקום ופלאפון בישראל, וטלפוניקה, O2 ווודאקום בעולם. ב-2010 הגיעה החברה לאיזון תפעולי עם הכנסות של כ-40 מיליון דולר, עם כ-7 מיליון משתמשים.

החלשותן של ספקיות הסלולר כספקיות תוכן, וקריסתה של חברת נוקיה בשווקים מערביים, החלישה מאד את החברה שהתקשתה להתמודד מול יישומים חינמיים, דוגמת אלו של ווייז, וגוגל.

"עבור אינטל - טעות קטנה"

אינטל מנסה בשנים האחרונות לחדור לתחום המובייל, ממנה עד כה לא ראתה הכנסה. בשעה שחברות דוגמת ARM, קוואלקום ומארוול רכבו על מהפכת הסמארטפונים והטאבלטים, התקשתה אינטל לחדור לתחום. לפני חודשיים הודיעה החברה על מינויו של מנכ"ל חדש בריאן קרזניץ', במקומו של פול אוטליני, שכיהן בתפקיד מ-2005.

קרזניץ' מיהר לבצע שינויים בהנהלתה הבכירה של החברה, שינויים שכללו בין השאר הפקעת סמכויות מדדי פרלמוטר, הישראלי הבכיר בחברה, ואת הצבתו של מייק בל, לשעבר בכיר בחברת פאלם, בראש חטיבה חדשה למכשירים חדשים.

"המהלכים שקרזניץ' מוביל מורים על התמקדות ברורה בשוק המכשירים הניידים ועל שינוי התפישה בחברה. הישראלים הבכירים צמחו בה בתקופת ווינטל - התקופה שבה אינטל ומיקרוסופט יחד היו מונופול בשוק. נראה כי הוא מבצע ניעור רציני של שורות ההנהלה הבכירה", ציין בעקבות אלו בכיר בתעשיית השבבים הישראלית. "כיום שוק השבבים אינו נשלט על ידי מערכת הפעלה אחת, וחרף הניסיונות של אינטל לחדור לשבבים למכשירים הניידים, עד כה החדירה נמוכה מאוד. באינטל דרוש כיום שינוי עמוק בתעדוף הפעילות", הוסיף בכיר אחר.

לפני עשרה ימים פרסמה אינטל את דו"חותיה לרבעון השני של 2013, רבעון שבו הכנסותיה ירדו ב-29% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. אינטל פירסמה במסגרת הדוחות תחזית הכוללת ירידה צפויה בהכנסות בשנת הכספים הנוכחית, שצפויות להיות דומות לסך ההכנסות ב-2012. התחזית הקודמת של החברה צפתה עלייה חד-ספרתית בהכנסות. בנוסף מסרה החברה כי ההכנסות ברבעון השלישי צפויות להסתכם ב-13.5 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 13.7 מיליארד דולר בקרב אנליסטים.

"אינטל לא מצליחה כיום בעולם שלה והיא מבצעת שינוי אסטרטגי ומצמצמת חטיבות", קובע בכיר ישראלי המקורב לחברה. "החברה החליטה לסגור את הפעילות של טלמפ כפעילות שבה נדרשת השקעה גדולה ביחס לתזרים. ההחלטה להיכנס לתחרות בתחום יישומי המובייל מול גוגל ואפל היתה החלטה שגויה - זאת תחרות בתחום צרכני שאינטל לא מבינה בו וכדאי להתחרות ביישומים קיימים, כמו אלו של ווייז, ידרשו ממנה השקעות כבדות. עבור אינטל מדובר בטעות קטנה - ההחלטה היא אם למחוק השקעה של כ-100 מיליון דולר או לסכן עוד מאות מיליונים", הוא הוסיף.

"המנכ"ל החדש מרעיד את החברה, מכניס בה סדר וסוגר פעילויות לא רווחיות. זו חברה בחיפוש דרך שפיספסה מנוע צמיחה ענק - את המובייל. טלמפ עצמה פעלה במודל של עבודה מול ספקיות תקשורת ובמודל OEM, והיא לא הצליחה להפוך למותג צרכני. אינטל רצתה לרכוש דרך טלמפ את הקשר למפעילי הסלולר, אבל הקשר הזה נחלש מאד ואיבד רלוונטיות", הוא מציין.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker