לא רק גוגל ואפל: הכירו את האופציה השלישית של מפתחי הסלולר

הפתרון לא מגיע ממיקרוסופט אלא משפת התכנות הפתוחה HTML5, המאפשרת פיתוח בעלות נמוכה יותר ■ עם זאת, היא עדיין לא נותנת מענה מלא לדרישות המשתמשים ■ מדוע HTML5 כל כך מעניינת את המפתחים וכיצד היא תשפיע על משתמשי הקצה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מפתחי מובייל הם סחורה חמה. הביקוש למפתחים, וכפועל יוצא גם השכר שלהם, נמצאים בעלייה מתמדת. חברות כמו בלקברי ומיקרוסופט מחזרות אחרי מפתחי אפליקציות, כדי שחנויות האפליקציות שלהן לא יהיו ריקות מסחורה וירחיקו משתמשים פוטנציאליים.

שוק מערכות ההפעלה של הסמארטפונים נשלט לחלוטין בידי הצמד אנדרואיד של גוגל ו–iOS של אפל, המחזיקות כ–75% ו–18% מהמכירות בשוק, בהתאמה. ווינדוס פון, מערכת ההפעלה הסלולרית של מיקרוסופט, ובלקברי מתחרות ביניהן על המקום השלישי - אבל נתחי השוק שלהן זניחים, כ–3% מהמכירות לכל אחת ברבעון הראשון של 2013. אז השתיים נאבקות על כל מפתח מובייל, ומי מנצחת? התשובה היא שאף אחת.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ישנים מעט, אוכלים גרוע ומתקשים למצוא זוגיות: כך חיים מאות אלפי הישראלים שעובדים בלילה

מנכ"ל משרד הרווחה: "נכון שיש בישראל ילדים רעבים - אבל אין אנשים עם בטן נפוחה מרעב"

במחקר חדש, הגדול מסוגו שנעשה, ריאיינה חברת מחקרי השוק והאסטרטגיה ויז'נמובייל ‏(VisionMobile‏) כ–6,000 מפתחי אפליקציות. בין השאר נשאלו המפתחים אודות פלטפורמות הפיתוח השונות. בתשובות לשאלה מהי הפלטפורמה המועדפת על המפתחים נרשם כמעט שוויון בין שתי הפלטפורמות המובילות: 34% הצביעו על אנדרואיד של גוגל ו–33% על iOS של אפל - למקום השלישי הגיעה, באופן מפתיע ביותר, HTML5.

"גם בווב וגם במובייל"

HTML5 היא שפת תכנות מתקדמת שמאפשרת לפתח אתר אינטרנט בעל יכולות הדומות ליכולות של אפליקציה. כאשר גולשים באמצעות סמארטפון לאתרים שנכתבו ב–HTML5, ניתן לקבל חוויית משתמש דומה לזו של אפליקציה, מכאן שאתרים אלה יכולים לשמש תחליף לאפליקציות. מאחר שהגלישה נעשית באמצעות דפדפן, אין צורך לפתח את האתר באופן ייחודי לכל מערכת הפעלה - מה שחוסך עבור המפתח הרבה זמן וכסף.

ל–HTML5 יתרון נוסף עבור גופים הרוצים למכור תוכן או שירות. מאחר שהיישום פועל באמצעות הדפדפן שעל הסמארטפון, אין צורך לעבור דרך חנות היישומים של אפל או גוגל. מי שרוצה למכור שירות או תוכן יכול ליהנות מכל ההכנסות שהוא מייצר במקום להשאיר עמלה שמנה לאפל או לגוגל.

אם אתם קוראים את הכתבה הזו דרך themarker.com בדפדפן הסלולרי, הגעתם לאתר שלמעשה ייראה אותו דבר אם תגלשו מאייפון, אנדרואיד, בלקברי או ווינדוס פון. זה לא באמת משנה בפיתוח לווב.

אם המפתח רוצה להיות מוצג גם בחנויות האפליקציות, הוא יכול להעלות לשם משהו שנראה כמו אפליקציה, שהמשתמש מוריד ומתקין על המכשיר, אבל למעשה זה רק "לאונצ'ר", ששולח את המשתמש לאתר ה–HTML5. מדובר בקיצור דרך משמעותי עבור מפתח שרוצה להיות נוכח בכל מערכת הפעלה. זה חוסך לא רק זמן, אלא גם עלויות. בפורמט כזה גם אין צורך לעדכן את האפליקציה ללקוח בכל גרסה - האתר תמיד הכי מעודכן.

"כדאי להכיר את המונחים Native Apps ‏(אפליקציות נייטיב‏) ו–Web App ‏(אפליקציות ווב‏). אפליקציות נייטיב הן כאלה שמפתחים לסביבה ספציפית, iOS או אנדרואיד, ויש להוריד ולהתקין אותן על המכשיר", אומר ג'ואי שמחון, סמנכ"ל הטכנולוגיות של חברת everything.me. "אפליקציות ווב הן אפליקציות שבנויות ב–HTML5 - ניתן להשתמש בהן בכל טלפון חכם, ואין צורך להוריד או להתקין אותן".

לדבריו, "מרבית האפליקציות שאנו משתמשים בהן כיום הן אפליקציות נייטיב, ויש תחומים מסוימים שבהם הן האלטרנטיבה הנכונה ביותר - למשל משחקים, או אפליקציות שמשתמשות ביכולות של מערכת ההפעלה שאינן זמינות לדפדפן. עם זאת, יש לא מעט של אפליקציות ווב שבנויות ב–HTML5 ומספקות חוויה עשירה המתחרה ביכולות של אפליקציות נייטיב. הכוח של HTML5 טמון בכך שעצם השימוש בו מאפשר לך 'לרקוד על שתי חתונות' - להיות גם בווב וגם במובייל. לפתח פעם אחת - וליהנות פעמיים. זה מה שהופך את HTML5 לסביבת הפיתוח השלישית בחשיבותה".

שמחון אומר כי "לאפליקציות ווב שנבנות ב–HTML5 יש שני יתרונות בולטים שאפליקציות נייטיב לא יכולות להתחרות בהם. היתרון הראשון הוא שלא צריך להוריד ולהתקין אותן. היתרון השני הוא שכמו האינטרנט, הן פתוחות ותומכות בלינקים ובתנועה חופשית בין אפליקציות ומידע - להבדיל מאפליקציות נייטיב שאינן תומכות בכך, והן בעצם גן סגור, או Silo בשפה מקצועית. עם התפתחות היכולות של אפליקציות ווב, ההבדל הפונקציונלי בינן לבין אפליקציות נייטיב מצטמצם, אבל היתרונות המובנים של אפליקציות ווב לא נעלמים".

שמחון הוא תומך נלהב של HTML5. זה לא ממש מפתיע - פעילות החברה שבה הוא עובד מתבססת על הפלטפורמה. הפיתוח שלה הוא פלטפורמת אפליקציות מבוססות רשת, שניתן לגשת אליהן בלחיצת כפתור ובלי צורך בהתקנה. המוצר של everything.me הוא המנוע העיקרי מאחורי מערכת ההפעלה החדשה של קרן מוזילה, Firefox OS, עם הססמה 
"There is a web for that" - שיבוש הסלוגן הידוע של אפל "There is an app for that".

שמחון צופה עתיד ורוד לפלטפורמה שלפני שנתיים הכריזו עליה שתביא למותה של האפליקציה: "ההייפ שנוצר סביב HTML5 לא מוגזם משתי סיבות מרכזיות - השימוש עדיין צומח והפלטפורמה ממשיכה להתפתח ולהציג עוד יכולות שמצדיקות את הדיבור סביבה. דוגמה ליכולת כזו היא Web Real Time Communication‏, שמאפשר למשל להטמיע שירות דמוי סקייפ ישירות בדפדפן.

צילום: סי די בנק

"HTML5 עומדת בפני פריצה גדולה. האקו־סיסטם שלו נשען על גוף ידע עצום ועל צבא אדיר של מפתחי ווב שיכולים בקלות להמיר את היכולות שלהם לפיתוח למובייל. הכלים בשלים, המפתחים בשלים, הצורך קיים - כל התנאים להצלחה של HTML5 הבשילו, ולכן אין ספק שהוא יהיה אחד הכלים המרכזיים שנראה בשנים הקרובות", מסכם שמחון.

עשירה יותר, נגישה פחות

במסגרת המחקר של ויז'נמובייל נשאלו מפתחים שה–iOS היא הפלטפורמה המרכזית שלהם, מהי הפלטפורמה השנייה שמעניינת אותם. 69% הצביעו על אנדרואיד, ו–20% הצביעו על HTML5. בקרב מפתחי האנדרואיד התוצאות היו ברורות עוד יותר: 40% מהם רואים ב–iOS פלטפורמה משנית ו–29% ב–HTML5. נתון חשוב הוא ש–78% מהמפתחים אכן משתמשים בפלטפורמה שנייה.

אבל HTML5 רחוקה משלמות. בסקירה של "ביזנס אינסיידר" מונים כמה חסרונות של הפלטפורמה: "HTML5 נחותה מבחינת חוויית המשתמש, והדפדפן עדיין אינו נגיש לפיצ'רים במכשיר ‏(המצלמה לדוגמה, ע"א וא"ז‏). באשר למוניטזציה וחיוב הלקוחות - חנויות האפליקציות מנצחות ועדיין אין מודל רכישה משכנע ל–HTML5. באשר לאבטחת מידע, לאפליקציות הנייטיב יש עדיין גישה ליכולות הצפנה ואבטחה טובות יותר".

נהוג לומר כי דילמת הבחירה בין אפליקציית נייטיב לבין HTML5 היא בין Richness 
ל–Reach - עושר האפליקציה עצמה מול היכולת להגיע במהירות להרבה משתמשים. למעשה, עבור אפליקציות עשירות במדיה, HTML5 פשוט אינה מספיקה.

המפתחים הישראלים מכירים במגבלות של ה–HTML5 ואינם ממהרים לאמץ את הפלטפורמה, שלדעתם עוד לא ממש הבשילה. "ב–2010 היה הייפ סביב HTML5, ואני הייתי אז חזק ב–iOS. זה היה קצת מלחיץ - האם אני בכיוון הנכון? נכנסתי לראות מה קורה שם", מספר דודו סייג, סמנכ"ל מו"פ בחברת גט טקסי, מפתחת האפליקציה להזמנת מוניות. כיום, גט טקסי נמצאת בכל הפלטפורמות - החברה פיתחה אפליקציות נייטיב ל–iOS ולאנדרואיד וגם לבלקברי, בעיקר משיקולים היסטוריים ופנייה לאנשי עסקים. מהמחשב האישי ושאר המכשירים ניתן להזמין מונית בגט טקסי דרך הדפדפן.

כלומר, החברה משלבת בין אפליקציות נייטיב לפלטפורמות הנפוצות לבין HTML5 לשאר. בשלב זה, גט טקסי בחרה לא לפתח אפליקציה לווינדוס פון, בשל שיעורי החדירה הנמוכים של מערכת ההפעלה, למרות התחזיות האופטימיות שצפו לה שיעורי חדירה גבוהים לפני כשנתיים.

שאלנו את שמחון אם אפשר לפתח אפליקציה מורכבת כמו גט טקסי הפופולרית, שכוללת יכולות מיקום ותשלום, ב–HTML5. התשובה שלו ממחישה את מגבלות הפלטפורמה: "אפשר לבנות אפליקציה דמוית גט טקסי ב–HTML5 שתאפשר למשתמש לחפש מונית על מפה, לאתר את מיקומו ובעצם את כל החוויה. יש כרגע שני דברים שחסרים באפליקציית ווב: היכולת לרוץ ברקע כשהמשתמש יוצא מהאפליקציה, והיכולת לתת התראות בדחיפה - שתי יכולות שיהפכו אפליקציית ווב של גט טקסי לפחות מוצלחת. אבל שני הדברים האלה, ביחד עם עיבוד גרפי טוב יותר ויכולות נוספות, יהיו בעתיד באפליקציות ווב".

סייג מציין שני יתרונות בולטים ל–HTML5: התאמה לכל הפלטפורמות ועלות פיתוח נמוכה, שנגזרת מכך ששכר מפתחי HTML5 נמוך בהשוואה לפלטפורמות המובילות. הסיבה לכך היא שהרבה מפתחי HTML אינם מהנדסי תוכנה. עם זאת, הוא מציין כי בדומה למצב באנדרואיד, שם מערכת הפעלה אחת משרתת מגוון מכשירים בגדלים שונים, כך גם ב–HTML5 יש בעיית פרגמנטציה ‏(ביזור‏) שנגרמת מריבוי מכשירים וריבוי דפדפנים שמאפשרים יכולות שונות.

"יש הבדל של עשרות מונים במהירות בין הורדה של דף פשוט אפילו לבין גישה לדף שנמצא אצלי במכשיר. כמו כן, באפליקציית נייטיב יש ניקיון, איכות, יופי ורמות שונות של מהירות וביצועים. יש אפליקציות שזה שיקול מהותי מבחינתן בהחלטה לא לפנות ל–HTML5", מסביר סייג. לדבריו, אפליקציית HTML5 לא תעבוד כשאין גלישה סלולרית; חיסרון נוסף הוא שיש פיצ'רים שלא ניתן להשתמש בהם באפליקציית HTML5 ברמת החומרה, למשל גישה למצלמה של הטלפון.

למרות מגבלות הפלטפורמה, סייג ממליץ למפתחים בתחילת דרכם שרוצים לבחון אם השוק מגלה עניין באפליקציה שלהם, לפתח גרסת HTML5 שתאפשר לבחון את תגובות המשתמשים. עם זאת, לאפליקציות שבהן יש משקל משמעותי לממשק המשתמש, הפלטפורמה ככל הנראה לא תתאים.

חלון הזדמנויות למיקרוסופט

במרחב המצומצם שמותירות אנדרואיד ו–iOS למערכות ההפעלה האחרות, מפתחי מובייל שלא יבחרו ב–HTML5 יצטרכו לבחור בין ווינדוס פון לבלקברי כפלטפורמה שבה יפעלו. 35% מהמפתחים בסקר של ויז'נמובייל הביעו "עניין" בווינדוס פון, לעומת 28% בבלקברי. עם זאת, רק 5% מהמפתחים אמרו כי הפלטפורמה העיקרית שלהם היא ווינדוס פון ו–4% הצביעו על בלקברי.

המפתחים הולכים אחרי המשתמשים ‏(אם כי גם להפך‏), מה שעשוי לשפר את מעמדה בקרב מפתחי האפליקציות של מערכת ההפעלה למובייל מבית מיקרוסופט, שנהנית מעדנה בזמן האחרון. במיקרוסופט, אומרים כי ווינדוס פון מוכרת יותר מכשירים מאפל ב"עשרה שווקים גדולים". בין המדינות כפי הנראה סין ורוסיה, שם מפעילות הסלולר הגדולות אינן מקדמות את מכירות האייפון בשל מחירו הגבוה של המכשיר.

"אם נפתח אפליקציה נוספת בשלב הבא, זה כנראה יהיה לווינדוס פון; בבלקברי אנחנו נתקלים פחות", אומר רואי טיגר, סמנכ"ל טכנולוגיות ומייסד־שותף באונבו ‏(Onavo‏). "בסופו של דבר, הבחירה היא שיווקית - כשמגיעים לשלב קבלת ההחלטות, עולה השאלה כמה הפלטפורמה פופולרית. עלות הפיתוח דומה לשתי הפלטפורמה. ללכת עם מיקרוסופט נותן כנראה תמיד סביבה טובה לפיתוח מבחינת כלי הפיתוח".

גרסת הבטא הסגורה שניסתה אונבו לפני יותר משנתיים על כ–500 משתמשים ראשונים, פותחה ב–HTML5. לאחר ההתנסות הראשונית, הסטארט־אפ החליט לשנות כיוון. "אחרי הבטא הבנו שצריך אפליקציית נייטיב כדי לייצר חוויה טובה. היה מאוד קשה להגיע בזמנו לרמה גבוהה של חוויה באייפון ואנדרואיד ב–HTML5", מוסיף טיגר.

עומר פרצ'יק, מנכ"ל ומייסד הסטארט־אפ Any.Do המפתח אפליקציות לניהול משימות, מסכים כי השיקול העיקרי בבחירת הפלטפורמה השלישית הוא מספר המשתמשים. אף שהוא שוקל פיתוח ב–HTML5, פרצ'יק מכיר במגבלות הפלטפורמה: "זו טכנולוגיה מהפכנית, אבל לא נאמר מספיק שהביצועים עוד רחוקים מלממש את הפוטנציאל שלהם. אפשר לספק שיעור גדול מהפונקציונליות של האפליקציות על גבי הרשת, אבל HTML5 עדיין לא נמצא במקום שבו הוא צריך להיות, וככל הנראה ייקח עוד כמה שנים עד שהוא יגיע לרמת ביצועים כמו אפליקציית נייטיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker