בלעדי |

Scodix השלימה גיוס 5 מיליון דולר מבאטרי ונצ'רס

זהו סבב הגיוס השני של החברה תוך חצי שנה בה גייסה סך הכל 19 מיליון דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת Scodix העוסקת בתחום הדפוס הדיגיטלי, השלימה סבב גיוס של 5 מיליון דולר מבאטרי ונצ'רס. סבב הגיוס של החברה מגיע בהמשך לסבב בגודל של 14 מיליון דולר אותו השלימה החברה בינואר. בסבב הקודם השקיעו סקויה ולייטספיד. משקיעה נוספת בחברה היא Israel Cleantech Ventures.

הגיוס נועד לתמוך בהתפתחות החברה והרחבת פעילותה בתחום ההדפסה התלת מימדית לשוק הגרפיקה. קובי בר, מנכ"ל Scodix, מסר על רקע הגיוס כי "המטרה היא לבנות חברה גדולה שתהיה מובילה עולמית במתן פתרונות דיגיטליים להשבחת דפוס". החברה הוקמה ב-2007 בר ואלי גרינברג, סמנכ"ל הטכנולוגיות.

Scodix מפתחת ומשווקת מכונות דפוס דיגיטליות לשלב השבחת הדפוס. המכונה הראשונה של החברה הגיעה לשוק במאי 2010 ומאז מכרה החברה כ-70 מכונות שנבנו על ידי חברת פלקסטרוניקס ביבנה. הכנסות Scodix מגיעות לעשרות מיליוני דולרים בשנה. Scodix מעסיקה בישראל כ-50 עובדים בראש העין ולצד פיתוח המכונות מייצרת בעצמה את חומרי הדפוס והדיו בהם נעשה שימוש במכונותיה. בנוסף מעסיקה החברה כ-20 אנשי שיווק בעולם.

צילום: בלומברג

איציק פרנאפס, מנכ"ל ושותף בקרן Battery, ציין כי "לסקודיקס יש פוטנציאל לחולל מהפכה בשוק הדפוס בכל רחבי העולם, ובעיקר בתחום ההשבחה באריזות ותוויות למוצרי מדף. מוצרי מדף חייבים לתפוס את תשומת לב הקונה – והדבר מחייב אריזה או תווית בולטת לעין ומושכת תשומת לב. דבר זה נעשה על ידי השבחה וניתן לראות זאת היטב באריזות למוצרי קוסמטיקה ומשקאות חריפים".

הליך הדפוס נחלק לשלושה חלקים: שלב הקדם-דפוס בו מיוצרות הגלופות הדרושות להדפסה במכונות אנלוגיות, שלב הדפוס שבו לצד מכונות אנלוגיות יש שימוש רחב במכונות דיגיטליות, ושלב ההשבחה שבו מוספים אלמנטים של צבע מטאלי, לכה או הבלטות למוצרי הדפוס, בעיקר בתחום האריזות. בעוד שתחום הקדם דפוס הפך לדיגיטלי לחלוטין ושלב הדפוס הפך לדיגיטלי בחלקו נותר עד לאחרונה שלב ההשבחה אנלוגי לחלוטין. Scodix מנסה לשנות מצב זה.

חברת סאייטקס הישראלית היתה החלוצה בהפיכתו של הליך יצירת הגלופות לדיגיטלי באמצעות מכונות Computer To Plate - CTP שמייצרות גלופות לפי הנתונים בקבצים גרפיים.

הגלופות דרושות כיום לשלב הדפוס האנלוגי (אופסט) שמשמש להדפסה בהרצות גדולות של יותר ממספר אלפי עותקים. לצד הדפוס האנלוגי, הדפסה בהרצות במספרים נמוכים יותר, או הדפסות שדורשות שינוי פרטים מפרט לפרט, למשל הדפסת חשבוניות חודשיות ללקוחות, מבוצע בדפוס דיגיטלי שאינו דורש הכנת גלופות.

בתחום זה נחשבת אינדיגו הישראלית שנרכשה על ידי HP לאחת מחלוצות התחום ולשחקנית בכירה, לצד שחקניות דוגמת זירוקס וקאנון. בית הדפוס בקיבוץ בארי על מכונות של HP-אינדיגו וטכנולוגיות נוספות של HP.

על אף הוזלת ייצור הגלופות, כאשר נדרשת הדפסה של עשרות אלפי עותקים הופכת עלות הכנת הגלופות לשולית אל מול העלות הנמוכה באופן יחסי של דפוס האופסט להדפסת עותק בודד. חברת לנדא של בני לנדא שהשיקה לראשונה מכונות דפוס דיגיטליות ב-2012 מנסה כעת לבטל גם את השימוש בדפוס האנלוגי גם במקרים כאלו על ידי מכונות שמוזילות את הליך ההדפסה הדיגיטלי לכל פריט על ידי שימוש בדיו מיוחד.

שלב השבחת הדפוס בו מתווספים על תוצרי הדפוס האנלוגי והדיגיטלי משטחי צבע מטאלי, הבלטות, משטחי לכה ושכבות גליטר מבוצע כיום באופן אנלוגי לחלוטין, על פי רוב על ידי לשכות שירות חיצוניות לבתי הדפוס הרגילים. כל אחד מארבעת התהליכים שצויינו דורש מכונת דפוס אנלוגית ייחודית שיצורן נשלט על ידי חברות גרמניות ויפניות, דוגמת Sakurai. בארץ קיימות כשבע לשכות שירות כשאלו הגדולה שבהן היטק פרינט בחולון.
המכונות של Scodix מחליפות את ארבע סוגי מכונות הדפוס לשלב ההשבחה ומבצעות הדפסה דיגיטלית של לכה, צבעים מטאליים, גליטר והבלטות. תהליכים אלו מיושמים למשל בתחום האריזות של מוצרי קוסמטיקה ובאריזות של מוצרי אלקטרוניקה.

בר, מנכ"ל החברה, מסביר כי לצד הוזלת עלות הרכישה של ארבע המכונות האנלוגיות שהמכונה של Scodix מחליפה מכמיליון דולר ל-400 אלף, השימוש במכונה יחידה חוסך את המקום במפעל, מאפשר את הכנסת שלב ההשבחה לבתי הדפוס עצמם כשהוא מבטל את הצורך בעובדים מומחים וחוסך את שינוע מוצרי הדפוס ללשכות השירות הייעודיות וחזרה.

Scodix מתחרה ביצרני המכונות האנלוגיות. בתי הדפוס לאריזות בעולם מרוכזים בעיקר בארה"ב, ברזיל, סין, יפן והודו. הלקוחות הפוטנציאליים של החברה הם בתי הדפוס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker