יזמות בחיתולים |

במקום בייבי יוגה: יוצאות לחופשת לידה - ומקימות סטארט-אפ

בחסות הקמפוס של גוגל עברו קבוצה של אמהות ללא רקע טכנולוגי משמעותי הכשרה מרוכזת, שבסופה נבחר הסטארט־אפ המבטיח ביותר ■ 50 האמהות שהשתתפו בקורס גילו שהורות אינה חייבת להפריע ליזמות: "צריך פשוט לרצות משהו ולעשות אותו"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

לפני שנה, מיטל בן יוסף - רואת חשבון ואם לשלושה מתל אביב - היתה מנהלת מחקר בבית השקעות. בחופשת הלידה של הבת השלישית שלה היא הרגישה את הצורך שנשים רבות בחופשת לידה שותפות לו: הצורך לשנות את הקריירה.

במקום להמשיך בקריירה הבטוחה עם המשכורת הקבועה, היא בחרה בדרך הקשה של הסטארט־אפ. "באפריל 2012, במהלך חופשת הלידה, נסענו לפרובאנס, וכשתיכננתי את הטיול הבנתי שזה צורך המון זמן. כשחזרנו הרבה אנשים ביקשו את הטיול שעשינו לפרובאנס, ואז נולד הרעיון לאתר שבו כל מטייל יעלה את מסלול הטיול שלו".

כתבות נוספות ב-TheMarker

הרצאה בקורס. מפעם לפעם בכי של תינוק קוטע את ההרצאות - וזה בסדרצילום: תומר אפלבאום

לבן יוסף אין רקע טכנולוגי, ואת האתר Seekatrip, רשת חברתית לשיתוף מסלולי טיול, היא בנתה ב–וויקס (Wix). לשם היא העלתה את הטיולים הפרטיים שלה וטיולים של חברים, ואז הגיעה חופשת הלידה לסיומה והיא חזרה לעבודה. "הרגשתי לא שלמה, ואחרי כמה חודשים החלטתי לעזוב כדי להשקיע באתר. אני אוהבת טיולים, והרגשתי זו הזדמנות אמיתית להפוך את התחביב לקריירה".

בהתלבטות שלה בנוגע לקריירה שיתפה בן יוסף את חברתה הילה אוביל ברנר - יזמית היי־טק סדרתית, מקימת ארגון יזמיות ‏(רשת נטוורקינג לנשים יזמיות‏) ודמות בולטת בסצינת הסטארט־אפים. "התלבטתי והרגשתי שזה בוער בי. הילה נתנה לי את הדחיפה לקום ולעשות".

בשבוע שעבר ציינה בן יוסף אירוע משמעותי בחיי הסטארט־אפ שלה - היא זכתה בתחרות בקורס שבו השתתפה, ושמיועד לאמהות שרוצות להקים סטארט־אפ. הקורס אורגן בהתנדבות על ידי אמהות חברות ארגון יזמיות ועל ידי חברת גוגל. בסוף הקורס הציגו הנשים את הסטארט־אפים שלהן לנציגים של קרנות הון סיכון, והם בחרו ב–Seekatrip כסטארט־אפ המבטיח מביניהם. הפרס: טיסה ללונדון למשך שבוע ושהייה בקמפוס הלונדוני של גוגל.

"לא ציפיתי לזכות, כי הרעיון שלי בעיני מדהים ונחוץ אבל אני פרפקציוניסטית ותמיד נראה לי שיש עוד דרך ארוכה והרבה מה לעשות", משתפת בן יוסף. "זה מרגש, וזה חיזוק מהשופטים שהם מאמינים ברעיון. הבנתי שאין מצב שאני לא משלימה את החלום הזה. ראיתי בעיניים של הקהל שאנשים צריכים את זה, והבנתי שאני מטפלת בבעיה אמיתית. האתר ייתן ערך אמיתי למשתמשים".

מיטל בן יוסףצילום: תומר אפלבאום

את חוויית הקורס בגוגל היא מסכמת כך: "הוא העביר אותי מעולם של פיננסים ושוק ההון לעולם של יזמות והיי־טק. נחשפתי לעולם המושגים, הכרתי יזמים שהרצו לנו ויזמיות מוכשרות שהן חברותי לקורס. זו גם הבנה רגשית - להבין מה זה להיות יזם. בעולם של החשבונאים אתה יודע איך היום שלך נראה פחות או יותר, והיזמות היא עולם שלם של חוסר ודאות, אבל הוא מרתק ומרגש. הקורס נתן לי כלים אמיתיים, השראה ומוטיבציה, ואמונה שאין דבר שיכול לעצור אותנו הנשים מלהגשים את החלום".

אוביל ברנר היא אחת האחראיות לפיתוחו של קורס ייחודי בגוגל קמפוס - קורס לאמהות בחופשת לידה שרוצות להקים סטארט־אפ. אוביל ברנר, אם לשניים מתל אביב, הקימה עם בעלה את WhiteSmoke, חברה שנסחרת בבורסה בתל אביב ושפיתחה טכנולוגיה המבוססת על אינטליגנציה מלאכותית לתיקון משפטים באנגלית. אחרי עשר שנים עזבו בני הזוג את החברה, וב–2012 הקימו סטארט־אפ חדש בשם Keydownload שעוסק בטכנולוגיות פרסום מתקדמות באינטרנט, במובייל וברשתות חברתיות.

"לפני ארבע שנים הקמתי את ארגון יזמיות, כי נשים בעולם ההיי־טק עוברות חוויות שונות מגברים והן אוהבות את הנטוורקינג ולעזור זו לזו. הקבוצה התחילה מעשר נשים, וכיום אנחנו כמעט 50 נשים בשלבים שונים של יזמות", מספרת אוביל ברנר. הרעיון לקיים קורס עבור אמהות יזמיות בחופשת לידה נולד בגינה ציבורית בצפון תל אביב. שם היא פגשה את טל שריג אברהם, מנהלת שיווק מוצרים בגוגל.

"חשבנו על התקופה המבלבלת של חופשת הלידה. שתינו אמהות קרייריסטיות וזו תקופה לפתוח אפיקים חדשים, ובמסגרת הזאת אפשר לפגוש אמהות אחרות עם דילמות דומות. זה שלב שבו אשה קרייריסטית נזרקת מהשגרה שלה, הופכת בבת אחת למחליפת חיתולים ומצופה ממנה רק לטפל בתינוק, ובאופן טבעי היא חושבת שאולי זו תקופה טובה לעשות שינוי בחיים. אני התחברתי ישר ליזמות כי יש הרבה נשים שהיזמות מקננת בהן". מבחינתה לקורס יש מטרה פשוטה: "שנשים ירגישו שזה לא 'רוקט סיינס'. זה פשוט לרצות משהו ולעשות אותו".

הרעיון פגש את המשאבים של גוגל, ובחודשיים האחרונים שמעו כ–50 אמהות מדי שבוע הרצאות שהקיפו את הכלים הנדרשים לסטארט־אפ, כמו היבטים משפטיים וחשבונאיים, איך להכין פרזנטציות למשקיעים, תוכניות אופציות לעובדים ומפגשי השראה עם סטארט־אפיסטים, בהם נילי גולדברג שהקימה את Brandsforce; אדן שוחט, יזם ומשקיע שבאחרונה הקים קרן הון סיכון בשם אלף; קובי מנחמי, מייסד Crossrider; ליאת מרדכי, מייסדת 24.me; יוסי תאגורי, מייסד שותף ומנכ"ל Labgoo; נמרוד מאי, סמנכ"ל השיווק העולמי של GetTaxi; איתן לויט, מייסד Yoovi; ותמר שחר ודריה שועלי שהקימו את הסטארט־אפ Grab It.

כאן זה לא בייבי יוגה

ממקימות הקורס. טלי שריג אברהםצילום: תומר אפלבאום

ישנם הרבה קורסים, מפגשים ותוכניות האצה לסטארט־אפיסטים, וגם כאלה שפונים לנשים. במרכז היזמות של אוניברסיטת תל אביב, StarTau, ישנה תוכנית ייעודית לנשים בשם WeDream שמחירה 1,990 שקל. החדשנות בקורס של גוגל ויזמיות היא בקהל לא סטנדרטי - אמהות עם תינוקות. המרצים בתוכנית נדרשו להתגבר על ההלם הראשוני: במרכז הכיתה נפרשו מזרני פעילות ופופים, תינוקות משחקים, אימהות מיניקות ומחליפות חיתולים ומפעם לפעם בכי של תינוק קוטע את ההרצאות. וזה בסדר - סוף סוף מקבלות האמהות מקום שהוא לא דיאדה, ושגם בו הן לא צריכות להרגיש אי נעימות כשהתינוק שלהן בוכה.

התינוקות לא הפריעו, להפך, האווירה אתם יותר משוחררת. לכל המשתתפות וגם למרצים מכנה משותף - הורות ‏(חמישה תינוקות נוספים נולדו למשתתפות הקורס במהלכו‏). "המרצים ענו בפתיחות שלא שמעתי בהרצאות אחרות", מספרת אוביל ברנר, "בעיקר על הכישלונות והטעויות שלהם. אני חושבת שזה מפני שאנחנו נשים, ויש משהו בקורס שמחייב את הפתיחות: כולן באות כדי לשמוע איך לשנות ולהצמיח רעיון".

הנחת העבודה בקורס היתה שההורות לא צריכה להפריע לקריירה. זה בוודאי לא השילוב הכי נינוח, אבל הוא בהחלט אפשרי. סטארט־אפיסטיות כמו מרדכי, גולדברג, שחר ושועלי שיתפו בחוויית ההורות שלהן שמשלבת קריירה אינטנסיבית, אבל הדגש לא היה על הקושי כי אם על ההזדמנות, וכפי שאוביל ברנר סיפרה בפתיחת הקורס: "פעמיים גייסתי כסף מקרנות בחודש תשיעי".

"בתור אמא היה לי ברור שהזמן היחיד ללמוד, להתפתח וללכת לכנסים זה בחופשת הלידה, אבל זה לא באמת נוח לבוא לכנס עם עגלת תינוק", מספרת טל שריג אברהם, מנהלת שיווק מוצרים בגוגל, שרקמה את רעיון הקורס עם אוביל ברנר. במהלך חופשת הלידה השנייה שלי פגשתי את הילה, וכשחזרתי לעבודה בדיוק נפתח הגוגל קמפוס - ההאב לפיתוח מיזמים בתמיכת גוגל. הזמנתי את הילה שתראה מה קורה פה, וידעתי שהיא תדע לתעל את המשאבים של גוגל לטובת סטארט־אפים. אז נפל לנו האסימון: לעשות את המקבילה הטכנולוגית לבייבי יוגה. שיהיה קורס לאמהות שהוא לא רק דיבורים על תינוקות.

"אני מאוד מקווה שישכפלו את המודל הזה בארצות נוספות, ויש כבר התעניינות מצד Google for Entrepreneurs - היחידה בגוגל שמעודדת יזמות בכל העולם. הדירקטורית של היחידה ביקרה כאן והתלהבה", ממשיכה שריג אברהם. "מה שהיה מדהים זה לראות כמה הקורס התקבל בהתלהבות ונוצרה קבוצה של נשים איכותיות. גם מתוך התעשייה היתה היענות של מרצים, ולאור זאת היינו צריכים להוסיף מפגשים. אחרי החגים נפתח מחזור נוסף שאפשר להירשם אליו דרך ארגון יזמיות".

"אותי לא עיניין לשבת בחוגים ולשיר שירים"

מבין מארגנות הקורס. שירה שריד האוסיררצילום: תומר אפלבאום

מאיה אורמן בכר, אם לשלושה ומנהלת מוצר בכירה ב–SAP, מספרת על חוויה דומה במעבר להורות: "כשילדתי את הבן הראשון שלי עזבתי עבודה כדי לצאת לעצמאות. רציתי להקים וליזום משהו. במהלך חופשת הלידה נפגשתי עם חברים וגילגלנו רעיונות אבל לא חשבתי שזה אפשרי, בטח לא עם ילדים, כי ילדים זה משהו שעוצר אותך. זו גם התחושה שמקבלים מהסביבה, שאני לא אמא טובה אם אני רוצה לעשות דברים שהם מעבר לילדים. כשהצטרפתי לארגון הקורס בגוגל רציתי לתת לנשים שהיו במצבי את ההזדמנות שלא היתה לי. אותי לא עיניין לשבת בחוגים של ליווי התפתחותי ולשיר שירים".

אורמן בכר היא חברה ביזמיות שעזרה לארגן את הקורס בהתנדבות. "חופשת לידה זו הזדמנות מצוינת, ובתקופה הזאת אשה היא בשיאה והיא לא צריכה לעצור את עצמה. להפך, אנחנו חייבות להראות לילדים שלנו שאפשר גם וגם. אנחנו אמהות פחות טובות אם אנחנו מראות לילדים שלנו שאנחנו מוותרות על החלומות שלנו", ממשיכה אורמן בכר, שלא מפסיקה לחלום על סטארט־אפ. "זה מקום של לגיטימציה, לתת לנשים כלים לפתח את עצמן. אני חושבת שברגע שנשים מבינות שהן יכולות אז אין גבול ליכולות שלהן. לא התיימרנו ללמד נשים לפתח אפליקציות, אלא להגיד להן שזה אפשרי".

גברים בישראל נהנים מאחד היתרונות החשובים של עולם העסקים וההיי־טק - רשת קשרים של יוצאי יחידות מובחרות או יחידות טכנולוגיות. במובן הזה נשים נמצאות בנחיתות, כי הן חסרות את החיבור החזק שנוצר בחוויה הצבאית. אחד הערכים המוספים שמארגנות הקבוצה מקוות להשיג הוא רשת נשית שאפשר להתייעץ בה, ושההצלחות שיצמחו ממנה יסחפו נשים ואמהות אחרות.

גל נרדי אהרון, נשואה ואם לשניים, מעולם לא ראתה את עצמה כיזמית ובוודאי שלא דימיינה את עצמה כמייסדת סטארט־אפ. "זה היה בכלל רעיון של בעלי, ולי לקח זמן ל התחבר אליו. ממש לא קמתי ועזבתי את העבודה יום אחרי ששמעתי אותו", מספרת נרדי אהרון, שהקימה באפריל 2012 את FashionWise - שירות סטיילינג וירטואלי עבור אתרי אופנה - עם רבקה הכט, גם היא אם לשניים.

מבין מארגנות הקורס. הילה אוביל ברנרצילום: תומר אפלבאום

נרדי אהרון עסקה בקניינות והיא סטייליסטית אישית, והכט למדה עיצוב אופנה והיא מפיקת תצוגות אופנה שעלתה לארץ מניו יורק ב–2011. "הקורס הכניס אותי למוד של עשייה. לפני זה הייתי עסוקה בלטפל בתינוק בן שלושה חודשים, והקורס הזה החזיר אותי להתעסק במיזם והקפיץ אותי בכמה רמות. בחופשת הלידה מאוד קל להתפזר למקומות אחרים". מלבד התועלת שבמיקוד, היא טוענת שלדעתה התרומה הגדולה של הקורס היא בנטוורקינג: "סיפרתי על המיזם שלנו לכל מרצה שהגיע ושאלתי אותו איך הוא יכול לעזור. אחת המרצות, ליאת מרדכי, הכירה לנו את ה–CTO שלנו. לפני שהגענו לא היה לנו CTO, והמוצר לא היה מגובש עד הסוף. עכשיו יש לנו CTO ומצגת ל–Demo Day, שזו פגישה עם משקיעים ומשוב חיובי על המוצר. זה בית הספר הכי טוב שיכולתי לקבל".

יעל קוכמן, משתתפת נוספת בקורס ואם לילד אחד מרמת גן, עובדת על הסטארט־אפ השני שלה. קוכמן היא יזמית אופנה, מייסדת ושותפה בשני מיזמים: IL Couture, שפעיל מ–2011 ומוכר בגדים של מעצבים ישראלים לעולם, ו–Snopper, פלטפורמה לחיפוש ממוקד של פריטי אופנה באינטרנט.

לקוכמן יש ניסיון במפגשי סטארט־אפיסטים כמו Meetups וב–3DS‏
(Day Startup‏ 3), מרתון להקמת סטארט־אפים בשלושה ימים. "המפגש הזה הרבה יותר פתוח וגמיש, מה שמאפשר לכל אחת לקחת את זה למקום שלה. לא היו יעדים שבדרך כלל יש בתוכניות כאלה. זו פלטפורמה פתוחה לשמוע הרצאות, ולא היה מי שישב וליווה את הסטארט־אפ שלנו, שזה בעיני דווקא חיסרון. זה מאפשר לטעום בלי להתחייב עד הסוף ולבדוק אם זה מתאים לך".

היא מדווחת שלמרות הניסיון שכבר יש לה, הקורס עדיין תרם לה: "למישהי כמוני זה אולי תרם פחות מאשר לבנות עם פחות רקע, אבל הכרתי אנשים חדשים והנטוורקינג היה מאוד חשוב. באיל קוטור הבעיה שלנו היתה שיצרנו הרבה קשרים, אבל כל אחד אמר לנו משהו והתפזרנו, וזה לא תמיד נכון. בקורס, כשאני כבר יותר מנוסה, ידעתי מה לקחת מהמרצים, מה נכון לי ולמיזם שלי ומה פחות רלוונטי".

רבקה הכט, שותפתה של גל נרדי אהרון לשירות הסטיילינג הווירטואליFashionWise

על הקורס היא ממליצה מאוד למי שנמצאת בתחילת הדרך. "המסגרת של עוד יזמיות זה אחד הדברים הכי חשובים, ומסגרת כזו של יזמיות שהן גם אמהות שמבינות את הקשיים זו של זו - באף מקום אחר לא היה לי את זה. תמיד הייתי החריגה שצריכה להסביר למה היא לא יכולה להיפגש אחרי הצהריים".

שירה שריד־האוסירר מהוד השרון היא המארגנת הרביעית של הקורס, ובשבוע שעבר היא ילדה את בנה השני. עד לא מזמן עבדה כמנהלת עסקות בכרמל ונצ'רס, ובשנה האחרונה החליטה לקפוץ למים העמוקים והקימה את numbiz - פלטפורמה חברתית שמאפשרת לאנשים לעקוב, לשתף ולדבר על המספרים שמעניינים אותם.

"הקפיצה הזאת קשה. הקטע הנשי הוא חלק אבל חלק קטן. יש המון חוסר ודאות וחוסר ביטחון. הסיכויים נמוכים אבל יש בזה אנרגיות מטורפות, ואם עזרתי להדביק מישהי באנרגיות האלה זה היה שווה", מספרת שריד־האוסירר. "אני חושבת שהמטרה היא להקנות כלים ברמה הבסיסית, להראות שזה אפשרי ולייצר את האנרגיה של עשייה ושאפשר לקחת סיכונים. חיפשנו נשים שיש להן הכי הרבה מה לקבל, שהן קשורות לתחום וגם אם הן עדיין שכירות יש בהן אלמנט יזמי. זה מיועד למי שמתלבטת לגבי סטארט־אפ, וזה יכול להיות דרייבר מאוד משמעותי לשינוי.

"כיסינו את כל הכלים הבסיסיים, זה לא פותר בעיות אבל זה העלה למודעות את כל הקשיים. זה שילוב של 'קשה אך יחד עם זה גם אפשרי'. אפשר גם לקפוץ לזה בלי להבין את כל המשמעויות. לא צריך ללכת עיוורים, וזה מה שחשוב בעיני", מסכמת שריד־האוסירר.

המשמעות הכלכלית של הקמת סטארט־אפ היא אולי המהותית ביותר. הרבה דובר במהלך הקורס על ניהול החיים ללא משכורות במשך תקופה ארוכה, והבעיה חמורה יותר עם הקמת המשפחה והגדלת ההוצאות. "הבעיה היא שהרבה נשים מפחדות להיזרק לרחוב - אתה מרסק את המשכורת והביטחון הכלכלי של המשפחה שלך ואתה כבר לא רווק חסר דאגות, וזה נוגד כל לוגיקה אפשרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker