365SCORES מגייסת 3 מיליון דולר בסבב השקעות שני

365SCORES הישראלית פיתחה שירות לחובבי ספורט המעוניינים להתעדכן באופן שוטף ממספר מקורות רחב ככל הניתן

יונתן רוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
יונתן רוה

מן הידועות שעולם הספורט מספק לחובבי הספורט מקור בלתי נדלה לקשת רחבה של רגשות, החל מעצב ואכזבה ועד לאושר עילאי. זאת בדיוק הסיבה שעולם הספורט נחשב מאז תחילת העידן הדיגיטלי לעולם תוכן בעל קהל נאמן יחסית ובעל שיעור השתתפות (Engagement) גבוה ביותר.

מהפכת הסלולר רק חידדה את התכונות הייחודיות של עולם הספורט והדרישה למידע עדכני ומגוון בזמן אמת. רוב שחקניות הדיגיטל הגדולות בספורט מייצרות כבר היום שירותי תוכן באיכות גבוהה לגולשי המובייל. יחד עם זאת, המענה שניתן לאוהדי ספורט באופן כללי ואוהדי ספורטאים וקבוצות באופן אישי - עדין חלקי, בעיקר בשל היעדר המרכיב הפרסונלי והחברתי בשירותים אלה.

לתוך החלל הזה נכנסה בשנה אחרונה חברת 365SCORES הישראלית, שהשיקה שירות לחובבי ספורט המעוניינים להתעדכן באופן שוטף ממספר מקורות רחב ככל הניתן. אפליקציית הספורט של 365SCORES שפותחה בישראל ונתמכת ב-18 שפות שונות, מאפשרת למשתמש ליצור בעצמו את ערוץ הספורט שלו, תוך הסתמכות על מודל ששוק התוכן מתכוונן אליו בשנים האחרונות ומשלב 3 דיסציפלינות: פרסונליזציה, שליטה ומדיה חברתית.

חלק ניכר מצרכני התוכן כיום, בעיקר הצעירים שבהם, מעוניינים לשלוט בצריכת התוכן שלהם לחלוטין באופן שבו ייחשפו רק לתכנים רלוונטיים וכמובן לבחור מבין שלל שימושים ושירותים חברתיים. בפועל, המשתמש באפליקציית 365SCORES בוחר את התכנים המועדפים עליו ואת דרך החשיפה אליהם, החל מענף הספורט והקבוצה בו הוא מעניין לצפות ועד לסוגי ההתראות על כל אירוע חשוב. באפליקציה ניתן למצוא Game center מלא לכל סוגי הספורט: סטטיסטיקות מלאות, הרכבים וחילופים, טבלאות, משחקים עתידיים קטעי וידיאו ועוד.

עופר עובדצילום: 365SCORES

מתוך רצון לייצר ערך לכמות משתמשים גדולה ככל הניתן, האפליקציה מייצרת ערך לא רק עבור חובבי כדורגל וכדורסל אלא גם בענפי ספורט פחות פופולריים (או פופולריים במדינות ספציפיים) כגון כדוריד, טניס, הוקי, רוגבי ואחרים. בחודשים האחרונים הורחבה האפליקציה על מנת לספק למשתמשים גם שירותי תוכן חברתיים - שיתופים שונים, השארת תגובות, הימורים על תוצאות, ציוצי טוויטר רלוונטיים וכמובן הזמנת חברים לאפליקציה.

המספרים לא מאכזבים - בתוך חצי שנה הגיעה החברה, ללא כל השקעה בשיווק, ליותר מ-350 אלף משתמשים חודשיים ויותר מ-600 אלף הורדות. אך מעבר לכמות ההורדות, סיפור ההצלחה המרכזי של 365SCORES ולמעשה סוד ההצלחה שלה, מגיע דווקא ממקום שרבים ממפתחי המובייל זונחים – השימור (Retention). בתחום שבו אחוז שימור הלקוחות עומד על אחוזים בודדים (פחות מ-10%), הגיעה החברה למספרים מרשימים ביותר - יותר מ-50% לאחר חודש אחד, ומעל 30% לאחר 3 חודשים. וכאשר השימור טוב והמשתמשים מרוצים, הדבר בא לידי ביטוי גם ברמת השימוש (Engagement) - משתמש ממוצע באפליקציה עושה בה שימוש בין 2 ל-3 פעמים ביום ועוקב אחרי יותר מ-5 ליגות ו-12 קבוצות שונות (!!). כמובן, גם הדירוגים הגבוהים באפסטור וגוגל פליי (קרוב ל-5 כוכבים בשתי החנויות) עוזרים לייצר הייפ חיובי ומייצרים הורדות רבות נוספות, ללא צורך בשיווק.

היעד ה"צנוע" של החברה - להגיע למיליון משתמשים חודשיים עד תחילת 2014 טומן בחובו השקעה גם בשיווק, לאחר חודשים של קידום ויראלי בלבד. לצורך כך, החלה החברה להשקיע בחודשיים האחרונים משאבים בקידום ופרסום במספר מדינות ממוקדות. פעילות השיווק מבוססת על מנהלי דסקים אזוריים. לכל מדינת יעד גדולה (אנגליה, גרמניה, ברזיל, ספרד, רוסיה, צרפת ואיטליה) גויס מנהל/ת דסק שיהיה אחראי על פעילויות השיווק המקומיות. נכון להיום, החלוקה הזו מצדיקה את עצמה. כך למשל, לאחר מספר ימי שיווק הגיעה האפליקציה למקום הראשון בקטגוריית הספורט של ברזיל, מדינה בעלת שיעורי צריכת ספורט גבוהים במיוחד, והיא נמצאת באחד משלושת המקומות הראשונים ב-10 ימים האחרונים.

מעבר לפעילות מנהלי הדסקים, התחילו מגעים בין 365SCORES לבין חברות מדיה אירופיו , המעוניינות להטמיע ערוץ הספורט אישי ממותג שלהן, במקום או במקביל לעמודי הספורט הקיימים שלהם.

כמובן, גם המתחרות של 365SCORES לא קופאות על שמריהן. ענקיות ספורט כגון ESPN ויורוספורט מייצרות כמויות הורדות עצומות. אפליקציית ScoreCenter של ESPN, למשל, עברה ממזמן את רף 10 מיליון ההורדות. יחד עם זאת, ענקיות השידור נוטות לייצר אפליקציה נפרדת לכל שירות (חדשות, תוצאות, וידיאו וכן הלאה) ומקפידות להציע רק תוכן הנמצא בבעלותן. אגריגציה של מידע ותכני ספורט קיים באפליקציות מצליחות כגון Football App ו-Sports.ru, שהן מתחרות ישירות של 365SCORES.

יחד עם זאת, אפליקציות אלו מוגבלות לענפי ספורט בודדים כאשר רובו המכריע של התוכן מגיע ממקור אחד בלבד. בנוסף, גם השירותים החברתיים של האפליקציות הללו מוגבלים.

המודל העסקי של החברה נשען על הכנסות מקידום ופרסום תכנים על גבי האפליקציה שיושקו בקרוב. בין השאר, החברה מתכננת להכניס לאפליקציה קידומים ממומנים בתוך פיד התוכן (בדומה לפייסבוק), המלצות על אפליקציות, מעברונים, וכפתור הצעות מיוחדות. בשלב הבא מתכננת 365SCORES להיכנס לתחום רכישות והזמנות מוצרים ושירותים קמעונאיים (mCommerce), לאחר פילוח המשתמשים ולמידת תכונותיהם ע"י המערכת.

נוסף למודלים העסקיים השוטפים הללו מציין עופר עובד, מנכ"ל החברה, כי לאור ההצלחה המטאורית כבר קיבלה החברה מספר הצעות להשתמש בפלטפורמת הספורט של 365SCORES כ-White Label עבור סכומי כסף גבוהים. ההצעות האלו נשקלות בכבדות, אם כי בחברה עדין לא ממהרים להעביר את הפלטפורמה לצדדיים שלישיים, תוך ידיעה שערך הפלטפורמה שפיתחה צפוי לעלות בשיעור ניכר בשנה הקרובה, ביחס ישר לכמות המשתמשים.

אפליקציית 365SCORES הושקה בינואר 2013 לאחר גיוס 1.2 מיליון דולר שהושקעו, רובם ככולם, בפיתוח הטכנולוגי של הפלטפורמה. עד כה השקיעו בחברה קרן סידר, טל אלישיב ושי דתיקה. בימים אלה התחילה החברה סבב גיוס נוסף של 3 מיליון דולר. כיום עובדים בחברה 13 עובדים, ובעזרת הגיוס החדש מתכננת החברה לגייס כבר בזמן הקרוב 5 עובדים נוספים ולפתוח שני סניפים קטנים באירופה, לצורך פיתוח הסכמי תוכן ושיווק במזרח ומערב אירופה. בנוסף, מתכננת החברה להוציא בקרוב לאור גרסה משודרגת של האפליקציה לאייפד ואתר אינטרנט מלא בעל תכונות דומות לאפליקציה.

לכתבה המלאה באתר Mobilize

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker