סטארט-אפים ישראלים גייסו 967 מיליון ד' במחצית הראשונה של 2013

ההשקעות נשארו ללא שינוי מהותי בהשוואה למחצית הראשונה של 2012, ירידה של 8% בהשוואה ל-2011 ■ חברות מדעי החיים הובילו את ההשקעות ברבעון השני

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

312 חברות היי-טק ישראליות גייסו במחצית הראשונה של השנה 967 מיליון דולר ממשקיעים זרים ומקומיים - עלייה קלה בהשוואה ל-962 מיליון דולר שגוייסו במחצית הראשונה של 2012, כך לפי סקר IVC-KPMG שפירסמה הבוקר חברת המחקר IVC Online.

עם זאת, זוהי ירידה של כ-8% בהשוואה ל-1.05 מיליארד דולר שגייסו 286 חברות במחצית הראשונה של 2011. בעסקות שמשקפות 79% מההון שגוייס במחצית הראשונה של השנה השתתפו קרנות הון סיכון - עלייה של 20% בהשוואה ל-638 מיליון דולר בהשקעות בהן היו מעורבות קרנות הון סיכון במחצית הראשונה של השנה אשתקד. סבב הגיוס הממוצע במחצית הראשונה של השנה היה 3.1 מיליון דולר ובסבבים מגובי הון סיכון הממוצע היה 4.2 מיליון דולר.

במחצית הראשונה של השנה חלקן של הקרנות הישראליות בהשקעות ההון סיכון היה 27% מסך ההון שהושקע - 265 מיליון דולר. הנתון אינו משקף שינוי מהותי בהשוואה למחצית הראשונה של 2012, אך נמוך משמעותית מ-35% שהיוו הקרנות הישראליות מההשקעות במחצית הראשונה של 2011. ההשקעות הראשונות של קרנות הון הסיכון הישראליות, כלומר השקעות בחברות חדשות שלא היו בפרוטפוליו ההשקעות של הקרנות, הסתכמו ב-94 מיליון דולר או 35% מההשקעותיהן. זהו השיעור הגבוה ביותר של השקעות חדשות של קרנות ישראליות בהשוואה ל-29% במחצית הראשונה של 2012 ו-24% במחצית הראשונה של 2011.

ברבעון השני של השנה ההיי-טק הישראלי נהנה מפריחה מסויימת: 143 חברות היי-טק ישראליות גייסו 493 מיליון דולר, עלייה של 4% בהשוואה לרבעון הראשון של השנה ועלייה של 3% מ-477 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. 16 חברות גייסו כל אחת מעל ל-10 מיליון דולר והיוו 52% מסך גיוסי ההון ברבעון. 27 מיליון דולר, שהם 5% מהגיוסים ברבעון, היו של חברות צעירות בשלב הסיד - ירידה של 13% בהשוואה ל-31 מיליון דולר שגוייסו על ידי 53 חברות, אך עליה של 29% בהשוואה ל-21 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

עובדת היי טקצילום: בלומברג

"הרבעון השני של השנה היה רבעון חזק לחברות ההיי-טק הישראליות, שהצליחו לגייס כחצי מיליארד דולר. מעניין לציין כי יותר משישים אחוז מסבבי הגיוס היו בהשתתפות קרנות ישראליות, וזאת למרות שחלה דווקא ירידה בנתח היחסי של ההון המגיע מהקרנות המקומיות", ציין קובי שימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC, בהודעה פה פורסמו תוצאות הסקר. "הניתוח מעבר למונחי ההשקעה הישירה, מראה כי לקרנות הישראליות תפקיד מהותי בהנעת הגיוסים בתעשיה, גם כאשר רוב הכסף מגיע ממשקיעים זרים" הוסיף שימנה.

מבחינת תחומי פעילות סקטור מדעי החיים משך את הנתח הגדול ביותר של ההשקעות ברבעון השני של השנה - זו הפעם ברביעית בשלוש השנים האחרונות. 33 חברות מדעי חיים גייסו 121 מיליון דולר - רבע מההון שגוייס. זוהי עלייה של 33% בהשוואה לסכום שגוייס לחברות בתחום ברבעון הקודם. סקטור האינטרנט הגיע למקום השני עם השקעות של 87 מיליון דולר - 18% מההון שגוייס.

עופר סלע, שותף בקבוצת הטכנולוגיה של KPMG סומך חייקין, מסר: "רבעון שני חזק של השקעות הון סיכון עם רמת השקעות גבוהה יחסית בתחום המכשור הרפואי. למעלה משנתיים חלפו מאז הושקה היוזמה הממשלתית לעודד השקעות בתחום הביוטק ועדיין לא ניתן לראות את הגידול המיוחל בתחום זה, למרות העובדה שיוזמה זו גרמה להתעוררות כללית בתחום מדעי החיים בארץ ואף הביאה משקיעים חדשים לזירה המקומית.

בחלקן היחסי של השקעות ביוטק מכלל השקעות הון הסיכון המבוצעות בשוק המקומי, ישראל מפגרת אחרי ארצות הברית. כמה מסיפורי ההצלחה המרשימים ביותר של העברת ידע ממוסדות אקדמיים לתעשייה, היו בתחום הביוטק, ובעוד שהסיכון של השקעות בתחום מדעי החיים הינו ברור, רמות התשואה בו נחשבות לגבוהות ביותר. על ממשלת ישראל להמשיך ולהתערב בתחום זה על מנת ליצור את הסביבה המתאימה שתאפשר לחברות ביוטק לצמוח ולשגשג, בדומה להצלחה ביצירת תחום הון הסיכון בראשית שנות התשעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker