האנליסט של סיטי על שוק הסלולר הישראל: "התייצבות אינה התאוששות"

"ייתכן כי במהלך ה-12 חודשים הקרובים נראה עלייה מסויימת של המחירים", מציין מייקל קלאר

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוק הסלולר הישראלי הולך ומתייצב, אך אינו צפוי להתאושש בצורה מהותית בטווח ההקצר או הבינוני, כך מעריך אנליסט התקשורת של סיטי מייקל קלאר. "התייצבות אינה משמעותה התאוששות", כותב קלאר ומציין את התחרות הגוברת באירופה, במיוחד באוסטריה וצרפת, כמקרה מבחן ממנו ניתן ללמוד כי רמות המחירים הנמוכות נותרות לאורך זמן ארוך יחסית, דבר שמפחית מהותית את שיעור ההחזר שמספקות חברות התקשורת למשקיעים.

"באוסטריה רמות המחירים אף עלו מעט, אך זה קרה בשל שינויים מבניים בשוק. אנחנו לא רואים שינויים מסוג זה מתרחשים בשוק הישראלי בטווח הקצר והבינוני, ולפיכך לא צופים בטווח זמן התאוששות של שוק הסלולר", הוא הוסיף.

"חברות הסלולר הוותיקות הצליחו להגביל את מעבר המינויים ל-HOT וגולן טלקום בשעה שרמות המחירים בשוק התייצבו על רמה נמוכה יחסית. ייתכן כי במהלך ה-12 חודשים הקרובים נראה עלייה מסויימת של המחירים כאשר יסתיימו חלק מהמבצעים", כותב קלאר, אך מדגיש כי זה חלק מתהליך של התייצבות השוק ולא התאוששותו.

סניף של פרטנר בירושליםצילום: אמיל סלמן

קלאר מציין כי תחרות המחירים בענף עוברת בהדרגתיות גם לתחום הקווי. "פרטנר, סלקום ו-HOT מובייל מציעות היום תוכתיות ללא הגבלה הכוללות גם שירותי אינטנרט (ISP). מגמה זו צפויה להתחזק כאשר השוק הקווי יפתח לתחרות עם יישום רפורמת השוק סיטוני בתשתיות הקויות. אנחנו רואים הזדמנות מצומצמת לפרטנר וסלקום בשוק הקווי, אם זאת כניסתן לשוק תעזור להן להתמודד מול נטישת הלקוחות, כל עוד בזק ו-HOT לא יכולות למכור סלי שירותים הכוללים טלוויזיה, תקשורת קווית וסלולרית.

באשר לתמחור מניות הסלולר, מעריך קלאר כי חברות הסלולר הישראליות מתומחרות במחיר מלא. הוא מציין כי מכפיל השווי התאגידי (EV) לתזרים הפנוי (EBITDA) של סלקום ופרטנר עומד על כ-6, בגין הרווח הצפוי בשנת 2014. הוא מציין כי מכפיל זה משקף פרמיה של 14% על פני המכפיל לפיו נסחרות מניות הסלולר של מפעילים אירופאים. עוד הוא כותב כי סלקום ופרטנר ממונפות יותר מהחברות האירופאית, על כן הוא מעריך כי ב-12 החודשים הקרובים החברות לא צפויות לחלק דיבידנד, אלא יזרימו את התזרים הפנוי שלהם לשם צמצום החוב.

קלאר מחזיק המלצות מכירה לסלקום ופרטנר, והמלצה ניטראלית על מנייית בזק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker