ארדן מייצר מטרייה פרלמנטרית לפקידיו

כדי לבצע שינויים אמיתיים בשוק התקשורת, נדרש שר שידחוף לרפורמות

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> יותר משנה עברה מאז שגולן טלקום ו–HOT מובייל טילטלו את שוק התקשורת הישראלי כששברו את הפרדיגמה ששלטה שנים בשוק הסלולר. הן הוכיחו כי מצב שוק, שנראה טבעי ומחוייב מציאות, יכול להשתנות ברגע בזכות תחרות אמיתית.

כפי המסתמן, אנו עומדים בפני שינוי דרמתי לא פחות בשוק התקשורת הקווית - שינוי שיעצב מחדש את התפישות הצרכניות. לא עוד הפרדה מלאכותית בין תשתיות אינטרנט ובין שירות ‏(ISP‏), לא עוד תשלום נוסף עבור שיחות לחו"ל, וחשוב מכל - לא עוד דואופול HOT ו–yes בתחום הטלוויזיה.

אפשר לומר כי תהליך ההתגבשות שוק התקשורת הישראלי לקבוצות תקשורת המספקות כל אחת מגוון רחב של שירותים, הוא תהליך ותיק שמתקדם באטיות בשנים האחרונות. סלקום ופרטנר רכשו את נטוויז'ן וסמייל בהתאמה כבר לפני שלוש שנים, HOT נכנסה לתחום המובייל, ובזק משווקת חבילות שירותים מוגבלות כבר כמה שנים. עם זאת, תהליכים אלה עדיין לא התגלגלו בצורה משמעותית לצרכן, כך שמרביתנו עדיין מחוברים לחבילות הרגילות של HOT ו–yes, עדיין מחוברים לשני ספקי אינטרנט ועדיין משלמים עבור שיחות לחו"ל. רפורמת השוק הסיטוני, שנגררת כבר שנים, לצד הסרת המגבלות המיותרות מעל בזק ו–HOT, מעכבות שינוי חד יותר.

אך יש מקום להיות אופטימיים, שכן כל המרכיבים החשובים ביותר לשם ביצוע מהפכה בקווי, כמו זו שהתרחשה בסלולר, כבר קיימים. מרכיב קריטי הוא מיזם הסיבים של חברת החשמל. ההכרזה בשבוע שעבר של חברת החשמל כי השותפים הפרטיים העמידו את ההון העצמי הנדרש והחברה מתחילה פעילתה, מבטיחה כי לפחות כ–1 מיליארד שקל יושקעו בתשתיות התקשורת של המיזם ובית ראשון יחובר לסיב אופטי כבר בתחילת 2014.

השר להגנת העורף, גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

לא ברור אם מיזם זה יהיה רווחי, או שיחזיר אי פעם את ההשקעה בו, אך מבחינת הצרכנים והרגולטור אין זה משנה - מיזם התקשורת של חברת החשמל הפך למחולל תחרות שיניע גם את בזק ו–HOT לשדרג בהתאם את הרשתות שלהן.

אך המיזם של חברת החשמל הוא אינו תנאי מספיק לתחרות. כדי לבצע שינויים אמיתיים בשוק התקשורת, נדרש שר אמבציוזי ופעיל שידחוף לרפורמות. גלעד ארדן עושה סימנים מאוד מובהקים כי הוא אימץ את הפעלתנות המבורכת של קודמו בתפקיד, משה כחלון, ולא את השיתוק המודע של השרים שהובילו את שוק התקשורת לאי־תחרות בסוף העשור הקודם. ארדן מוביל בימים אלה שורה של שינויי חקיקה שמטרתם לחזק את הסמכויות של משרד התקשורת ולאפשר לו ליצור שוק סיטוני אפקיבי של תשתיות קוויות, כשהמטרה היא לעודד את סלקום ופרטנר להיכנס לתחום הטלוויזיה. ארדן לוקח חלק פעיל בכל ישיבות ועדת הכלכלה, ומצליח לייצר לפקידי משרדו את המטרייה הפרלמנטרית הנדרשת לשם קבלת מבוקשם.

לא ברור אם כל הסמכויות הנוספות שארדן ופקידיו מבקשים הן באמת נדרשות. גם לא ברור אם ארדן ישכיל לוותר על כלי הפיקוח הארכאיים שבהם משתמש, כמו פיקוח על מחירים קמעוניים וכפייה של הפרדה מבנית על קבוצות התקשורת בעלות תשתיות הקווית. אך ברור כי בשלב הנוכחי של הקדנציה ארדן רואה את הערך הציבורי והאלקטורלי הטמון בשינוי שוק התקשורת ומוכן לקחת סיכונים כדי לזכות בערך זה.

שילוב בין שר מקצועי ופעלתן, ובין מירוץ תשתיות שעומד להתפתח בשנה הקרובה בין חברת החשמל, בזק ו–HOT, מבטיח שינויים מהותיים בשוק - שינוי שלאחריו תיראה החוויה הצרכנית של כולנו שונה מהותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker