האינטרנט בישראל - איטי ולא זול

חברות התקשורת מפיצות דיסאינפורמציה בדיון הציבורי על מחיר האינטרנט ומהירותו

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, תהה בישיבת הוועדה לפני כשבוע על שתי שאלות בסיסיות: האם האינטרנט בישראל מהיר או איטי בהשוואה בינלאומית והאם הוא יקר או זול בהשוואה בינלאומית. אלו שתי שאלות יסוד שחוזרות כל הזמן לדיון הציבורי, ויש סביבן הרבה דיסאינפורמציה המוזנת על ידי חברות התקשורת. נסביר איך עונים עליהן בקלות יחסית.

לגבי השאלה הראשונה, אין קל מזה. אתר NetIndex ממפה את מהירות הגלישה בפועל בעולם כולו. יעשה טוב ברוורמן אם בדיון הבא, בנוכחות נציגי בזק ו-HOT, יעלה על המסך הגדול את האתר. אז יוכלו החברות להסביר איך ישראל נמצאת במקום ה-33 בעולם במהירות ההורדה, אחרי מלטה ואוקראינה למשל. מהירות ההורדה בפועל אצלנו היא 16.9 מגה-ביט לשנייה, קצת פחות מאשר הממוצע במדינות האיחוד האירופי וה-OECD. זו אינה תוצאה מביכה, אבל האם שם אנחנו רוצים להיות? האם חברה עתירת ידע כמו ישראל לא צריכה לשאוף להיות בעשירייה הראשונה?

יתרה מזאת, אם באותו האתר נפתח את מדד ה-Upload, העלאת הקבצים, ישראל נמצאת במקום 117 בעולם, עם קצב העלאת קבצים ממוצע של 1.8 מגה-ביט לשנייה, וזה כבר כן מביך. מהירות ההעלאה היא חשובה, למשל, לכל שירותי הענן שמתפתחים במהירות וחשובה גם לשיחות וידאו, שיתוף קבצים ועוד. אתר NetIndex מבית היוצר של חברת Ookla נחשב אמין, ולראיה, באתרי בזק ו-HOT משתמשים במדי המהירות שלה.

אבישי ברוורמןצילום: עופר וקנין

לגבי המחיר, זה כבר קצת יותר מורכב לבדוק. אפשר לטעון בפשטות שהסיבה היחידה לכך שמהירות הגלישה בישראל נמוכה מזו שבאירופה היא מחיר - הרי הצרכן הישראלי ודאי לא רוצה לגלוש לאט - אז מדוע הביקוש לא פוגש את ההיצע? אפשר לעשות בנצ'מארק בינלאומי, אבל אז צריך להחליט איך מודדים.

העולם צועד לחבילות תקשורת. מעטים, בעולם וגם בישראל, רוכשים קו אינטרנט לבד. האנשים רוכשים מחברת התשתית גם את האינטרנט וגם את שירותי הטלפון, ונשאיר רגע את הטלוויזיה בחוץ. על פי הדו"ח האחרון של בזק, לקוח ממוצע גולש ב-10.4 מגה-בייט ומשלם 98 שקל לחודש (83 שקל ועוד מע"מ). הוא גם מחזיק טלפון בעלות של 81 שקל לחודש (69 שקל ועוד מע"מ) ומדבר, פלוס או מינוס, 300 דקות בחודש. על כך צריך להוסיף תשלום לספקית אינטרנט, נגיד 35 שקל לחודש. יצא לנו 214 שקל. כמה סל שירותים כזה עולה בנכר?

באנגליה, באמצעות הספקית TalkTalk ניתן לקנות חבילה ב-30.5 פאונד (165 שקל) לחודש שכוללת אינטרנט 14 מגה וטלפון ללא הגבלה; בפולין, חברת UPC מספקת אינטרנט לבד של 15 מגה ב-56 זלוטי לחודש (61 שקל!), ויחד עם טלפון זה יוצא 151 זלוטי - שוב 165 שקל; UPC פועלת גם באוסטריה, שם היא מוכרת אינטרנט של 50 מגה ב-25 יורו לחודש (117 שקל) וטלפון יעלה עוד 9.9 יורו; בצרפת זה הכי קל, כי בשוק התקשורת כולם מכירים את הטריפל (כולל טלוויזיה) שמציעות החברות הצרפתיות, עם אינטרנט של 100 מגה, במחיר של סביב ה-30 יורו.

אפשר להמשיך ולהשוות לעוד מדינות. בהרבה מקרים המחירים בישראל יותר יקרים, בחלק הם יותר זולים, ובכל מקרה, לא ניתן לטעון שמחירי התקשורת הקווית בישראל נמוכים בהשוואה עולמית. יש לומר שהמחירים ב-HOT מעט יותר נמוכים מבזק אבל לא באופן משמעותי, ואם היינו משקללים בחישוב גם את מחיר שירותי הטלוויזיה, מצבנו היה עוד הרבה יותר גרוע, אבל זה כבר לטור אחר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker