קטר ההיי-טק דוהר לבד - והקרונות עומדים מלוכלכים ומוזנחים

בפועל, כמעט ואין זליגה בשיטות, בכוח אדם ובשאיפה למצוינות מסקטור ההיי-טק לשאר הסקטורים במשק

רן חסון רוסו, שגיב סגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נהוג להשוות את תעשיית ההיי-טק לקטר שדוחף את המשק קדימה. אבל השימוש הרב באנלוגיה הזו משרת רק את נערי האוצר. מדוע? משום שתפקידה הוא רק מתמטי; מגזר ההיי-טק מעלה את הממוצע של שאר המגזרים במשק בכל הפרמטרים המדידים: תל"ג, פיריון ועוד - ומאפשר למנהיגי המדינה להתהדר בנתונים הסטטיסטים שמציגים אותנו כמדינה מתקדמת. אבל תפקידו המשתמע של קטר - להניע את הקרונות קדימה - כלל אינו בר לידי ביטוי בישראל. קטר ההיי-טק שלנו דוהר לבד, והקרונות עומדים מלוכלכים ומוזנחים. בפועל, כמעט ואין זליגה בשיטות, בכוח אדם ובשאיפה למצוינות מסקטור ההיי-טק לשאר הסקטורים במשק.

לכאורה, הממשלה מכירה בבעיה. רק לפני כשבועיים מסר משרד הכלכלה בתגובתה לכתבתה של אורה קורן על פריון העבודה הנמוך במשק כי "המשרד רואה חשיבות רבה בשיפור הפריון בתעשייה הישראלית, ובמיוחד בתעשייה המסורתית. המשרד ימשיך את התמיכה בתעשייה זו במסגרת מסלולים ייעודיים במדען הראשי ובסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים".

כתבות נוספות ב-TheMarker

יולה - הסמארטפון הנועז ביותר בעולם

צילום: דיויד נאג'י

"כך הפר לפיד כל אחת מהבטחות הבחירות שלו בתחום הדיור"

אבל נראה כי דיבורים לחוד ומציאות לחוד: נתונים ממשלתיים שפורסמו באחרונה מראים כי בשנת 2012, הופחת היקף תמיכת המדען בבקשות מו"פ בתעשייה המסורתית בכ-30% לעומת התמיכה בשנת 2011 ובכ-45% לעומת התמיכה בשנת 2010 - כל זאת בתקופה שבה תקציב המדע"ר נותר קבוע. אמנם, בין שנת 2011 לשנת 2012 חלה ירידה גם במספר הפרויקטים שהוגשו לקבלת מימון במסלולי התמיכה אולם הירידה הזו היא בהיקף נמוך מהקיטון במספר הפרויקטים שאושרו.

לצד ייצוב התמיכה מצד המדען הראשי בהתפתחות התעשייה המסורתית, יש לשקול את הכללת החברות שפועלות בתחום הטכנולוגיה המוגדרת "מעורבת-עילית" (חברות כימיה, מכונות וציוד) במסגרת התכנית התמיכה בתעשייה המסורתית. התעשייה המעורבת-עילית אחראית לכרבע מהתפוקה בישראל אך השקעתה במו"פ אינה גבוהה משמעותית מזו שמבוצעת בתעשייה המסורתית.

יש חשיבות גם להשתלבות במגמה הירוקה בתעשייה העולמית על ידי תמיכה בתוכניות פיתוח אשר ישמשו להתייעלות ייצורית והתייעלות סביבתית, הן מבחינה אנרגטית והן מבחינת זיהום ופסולת. כמו כן, ניתן לשקול שימוש בכלים אשר יתמכו בהתייעלות זו כגון תמיכה בהעסקת מהנדסים ומעצבי מוצר בחברות הקטנות והבינוניות.

גם במדינה מתקדמת לא כולם יכולים (או רוצים) להיות מהנדסים. זה הזמן להתעורר ולוודא שהתעשייה הישראלית תשרוד ולא תמשיך במגמת המעבר לאסיה. יש להשתמש במסלול התמיכה בתעשייה המסורתית למטרתו המוצהרת - הגדלת הפריון.

הכותבים הם יועצים בתחום מענקי המו"פ ובעלי פורטל המידע Grantinfo.org

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker