נשארנו עם המאגר - הטכנולוגיה ברחה קדימה

מהפכת הסמארטפון מבטיחה כי התעודה תהפוך ללא רלוונטיות בתוך זמן קצר

אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מי שטוען כי המאגר הביומטרי מסוכן - צודק. ובכל זאת, מי שיצליח לפסוח מעל המשוכות הגבוהות של חוסר השקיפות בהליך החקיקה, מעל להמלצות מומחי אבטחת מידע עולמיים דוגמת פרופ' עדי שמיר, ממציאי שיטת ההצפנה שעליה מושתת פרוטוקול האינטרנט, ומעל למניפולציות של מקדמי המאגר שנמשכו חמש שנים, עשוי למצוא כי לתעודות הזהות החכמות עשויים להיות יתרונות.

בעצם קיומן, מאפשרות התעודות החדשות הרחבה של שירותי האינטרנט הממשלתיים הקיימים כיום, בעצם כך שהם מספקים הזדהות חזקה. התעודות יאפשרו למשרדי הממשלה לספק למשתמשים שירותים שדרשו עד היום הגעה למשרדי הממשלה לשם אימות זהות, למשל שירות של הצגת פרטים בתיקי מס, או שאילתות שקשורות לרכוש. בעתיד, ייתכן שגם גופים מסחריים ישתמשו בתעודות הזהות החדשות כדי לאפשר ללקוחותיהם לבצע הזדהות חזקה מרחוק ולספק להם שירותים מקוונים.

כל זה, למעשה, יכול היה כבר לקרות. כפי שהצביע על כך מבקר המדינה ב–2009, פרויקט תעודות הזהות החכמות אינו חדש. הוא התחיל עוד לפני 2000. במשך 14 שנים התרבו והלכו המשוכות בדרכו של הפרויקט - ממאבק משפטי על הזכייה במכרז, ועד לעיצומים של עובדי לשכות האוכלוסין. אחת האחרונות שבהן, הוספתו של המאגר הביומטרי למפרט הפרויקט, נהפכה לאבן נגף משמעותית שדחתה בשנים ארוכות את אפשרות יישומו של הפרויקט.

שר הפנים גדעון סער בטקס חניכת המאגר הביומטריצילום: תומר אפלבאום

בתקופה שחלפה ירד משמעותית היתרון הטכנולוגי שבשימוש בתעודות הזהות החדשות לרווחתם הדיגיטלית של אזרחי ישראל. מעבר לכך שהמדינה עצמה הנפיקה כ–50 אלף כרטיסים חכמים לעובדי מדינה ונציגי גופים מסחריים כדי לאפשר ביצוע פעולות מקוונות בגלל הדחיות החוזרות של הפרויקט, עצם הטכנולוגיה שבשימוש נראית כיום לא עדכנית.

תעודת הזהות החכמה תוכננה בעידן שבו המחשוב התבצע באמצעות מחשבים אישיים נייחים, בעידן שבו לרובנו היה מחשב אחד במקרה הטוב. בעידן שבו כרטיס האשראי מפנה את מקומו לסמארטפון, הטכנולוגיות שייושמו בתעודות הזהות החכמות רלוונטיות הרבה פחות. מעבר לאפשרויות הטכנולוגיות לאימות זהות שמספק הסמארטפון, השימוש בתעודה דורש שימוש בקורא כרטיסים שמוצמד למחשב. זה התאים מאוד לתחילת שנות ה–2000; זה מתאים הרבה פחות כיום, כשאנחנו גולשים מהמחשב הנייח, הנייד, הסמארטפון והטאבלט.

תעודת הזהות החכמה יכולה היתה לשפר מאד את השירות לאזרחי ישראל ב–2007. לידתה ב–2013, חמש שנים אחרי מהפכת הסמארטפון מבשר לה חוסר רלוונטיות טכנולוגי כמעט וודאי בתוך זמן קצר. תעודת הזהות הישראלית החכמה קשרה את גורלה למחשב האישי. מעטים היו לוקחים הימור כזה היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker