בדרך לאינטרנט חופשי: ועדת השרים אישרה הצעת החוק לנייטרליות הרשת

מדובר בעיקרון לפיו נאסר על ספקית אינטרנט מכל סוג, להציץ לקבצי הלקוחות שלה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של משרד התקשורת בנושא נייטרליות רשת. מדובר בעיקרון לפיו נאסר על ספקית אינטרנט מכל סוג, להציץ לקבצי הלקוחות שלה ולהפלות בין סוגים שונים של מידע.

כך למשל, ספקיות האינטרנט הישראליות נוהגות להתערב ללקוחות בגלישה כאשר מדובר בהורדת קבצים, ולהצר להם את רוחב הפס. הדברים עלו ממחקר שפרסם איגוד האינטרנט הישראלי בו נמצא ש-013 נטוויז'ן מבית סלקום היא שיאנית ההתערבות בגלישה של הלקוחות. בעבר סלקום הכניסה סעיף לחוזה הסלולר שלה שאפשר לה לחסום תוכנת סקייפ, עוד פעולה שמנוגדת לעיקרון ניטרליות הרשת.

מהמשרד נמסר: "מטרת החוק היא למנוע מבעלי תשתיות התקשורת, באשר הם, לעשות שימוש לרעה בכוחם, ולסכל את יכולתו של הלקוח לקבל שירותים באמצעות ספקים אחרים או דרך יישומים שונים. בדרך זו תתאפשר תחרות מלאה בעתיד בין ספקים ונותני שירותים בשוק האינטרנט, ותגבר יכולתו, של הצרכן לעשות שימוש ביישומים רבים ומגוונים". החקיקה נוגעת לכל יישום ברשת".

גלעד ארדןצילום: עופר וקנין

אולם, לעת עתה מדובר בהחלטה ריקה מתוכן, ולא רק משום שהיא צריכה לעבור את כל משוכות החקיקה בכנסת. הסיבה היא שהחוק מסייג ואומר: "לעניין התערבות בתעבורת האינטרנט - מותרת הגבלה או חסימה המתחייבת מניהול תקין והוגן של התעבורה ברשת. לשם כך ניתנה לשר התקשורת הסמכות לקבוע סוגי פעילויות של בעל רישיון שיראו אותן כפעילות תקינה שנועדה לנהל את הרשת שלו בדרך הוגנת".

מהי התערבות הוגנת הדרושה לניהול תקין של התעבורה ומהי התערבות לא הוגנת? לא נקבע עדיין. הספקיות כבר היום מצדיקות את ההתערבות בגלישה כצורך לנהל את עומסי התעבורה. תידרש קביעה הנדסית ברורה לנושא והדבר יהיה נתון למיקוח של החברות, כך שהדרך לרשת קווית נטרלית בישראל עוד אורכה. בתחום הסלולרי, משרד התקשורת כבר רשם הישג כאשר הוא כפה על החברות נייטרליות רשת וחייב אותן לא לגבות תשלום נוסף על שימוש בסמארטפון בתור נקודת WiFi, כפי שחלקן עשו.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker