עקפה את ווייז: מובילאיי שמנסה להילחם בתאונות דרכים - שווה 1.5 מיליארד דולר

בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הירושלמית, המשווקת מערכות בטיחות ומניעת תאונות ליצרניות רכב כמו פורד, יונדאי וב.מ.וו, מכרו לקרנות ענק בינלאומיות אחזקות בהיקף כולל של 400 מיליון דולר ■ העסקה משקפת את השווי הגבוה ביותר של חברת טכנולוגיה ישראלית פרטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עוד עסקת ענק בהיי־טק הישראלי: חברת הרכב הישראלית מובילאיי - העוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מערכות התרעה למכוניות, דיווחה שלשום כי חתמה עם כמה משקיעים אסטרטגיים בינלאומיים מתחום הרכב על מכירת כ–25% ממניות החברה בהיקף כולל של 400 מיליון דולר.

מדובר בהצעת המכר הפרטית הגדולה ביותר שבוצעה בישראל, שנעשתה לפי שווי חברה של 1.5 מיליארד דולר לפני הכסף וכ–1.9 מיליארד דולר אחרי הכסף ‏(לאחר ההשקעה‏). השווי גבוה ביותר מפי שניים לעומת השווי שלפיו בוצע סבב הגיוס הקודם בחברה. ככל הנראה מדובר בשווי הגבוה ביותר שהוצמד אי פעם לחברת טכנולוגיה ישראלית פרטית. בחודש שעבר נמכרה אפליקציה הניווט ווייז לגוגל תמורת 1.1 מיליארד דולר.

מי שרכש את המניות הן קרנות השקעה פרטיות וגופים המנהלים נכסים מהגדולים בעולם: פידליטי, בלקרוק, וולינגטון, גוף השקעות ממשלתי סיני בשם סיילינג קפיטל ‏(Sailing Capital‏) וכן חברת אנטרפרייז הולדינג, הנחשבת לאחת מהשחקניות הגדולות בעולם בתחום השכרת כלי רכב.

את הצעת המכר, שאמורה להיות מושלמת סופית במהלך השבועות הקרובים, הובילו בנקי ההשקעות גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. במסגרת הצעת המכר, למשקיעים הקיימים של החברה היתה אפשרות שלא למכור את מניותיהם או למכור חלק מהמניות, כך שכמות המניות הכוללת שנמכרת היא בהתאם לשיעור אחזקתו של כל אחד מהמשקיעים שבחר לממש נתח ממניותיו. הסבב הנוכחי נועד לקבוע בנצ'מרק לקראת שווי עתידי שלפיו תונפק החברה.

אמנון שעשוע, ממייסדי מובילאיי

מובילאיי היא חברה פרטית הרשומה בהולנד והוקמה ב–1999 ע"י פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם, המחזיקים כל אחד בכ–10% ממניות החברה ‏(ואמורים לממש חלק מהחזקותיהם‏). החברה נחשבת לחלוצה עולמית בפיתוח מערכות למניעת תאונות דרכים המבוססות על מצלמה בעלת טכנולוגיית ראייה מלאכותית. מרכז הפיתוח של החברה ממוקם בהר החוצבים בירושלים ובו מועסקים כ–200 מהנדסים. החברה מייצרת הכנסות של כ–50 מיליון דולר בשנה, ולפי הערכות היא עברה לרווחיות של כמה 
מיליוני דולרים בשנה בסוף 2012, שצפוי לגדול עם העלייה במכירת המערכות.

"עסקה נדירה ומיוחדת במינה"

במהלך 2007–2010 בוצעו במובילאיי סבבי גיוסים שונים בהיקף כולל של כ–160 מיליון דולר, לפי שווי של כ–500–750 מיליון דולר. אחד המשקיעים הבולטים במובילאיי הוא בנק לאומי, תחת הנהלת רקפת רוסק עמינח, שנכנס לראשונה להשקעה בחברה ב–2008 באמצעות לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות שבבעלות הבנק, המנוהלת על ידי ירון בלוך.

עד כה השקיעה לאומי פרטנרס במובילאיי כ–60 מיליון שקל. ההשקעות האלה בוצעו באמצעות רכישת מניות ממשקיע זר, רכישה של מניות במסגרת סבב גיוס שבוצע ב–2010 וכן במסגרת עסקה מובנית שבוצעה לפני כחצי שנה עם גיל אגמון, מנכ"ל ובעל השליטה בדלק רכב, המחזיק באופן פרטי ובאמצעות דלק רכב בכ–6%–7% ממובילאיי. לאומי פרטנרס אף הובילה ב–2010 את כניסתם להשקעה של גופים מוסדיים כמו מגדל, מנורה, פסגות ואחרים.

עסקת הצעת המכר של מניות מובילאיי משקפת, נכון לכיום, ללאומי פרטנרס שווי החזקה במובילאיי ‏(כ–3.5%‏) של כ–180–200 מיליון שקל, ומגלמות רווח על הנייר על השקעה של פחות מחמש שנים של כ–120 מיליון שקל. בחלק לא מבוטל מרווח זה תכיר לאומי פרטנרס במסגרת מכירת המניות הנוכחית, והיתר עם הנפקתה הצפויה של מובילאיי בניו יורק בעוד כשנה או שנתיים.

"מדובר בעסקה נדירה ומיוחדת במינה, שבה חברה פרטית ייחודית מאוד ומבטיחה, שאנו נמנים עם בעלי מניותיה, מוכרת נתח ממניותיה ולא את מניות השליטה - בהיקף הגבוה ביותר שנראה עד כה בישראל. מי שנכנס פה להשקעה הם קרנות וגופים מקצועיים בענף מהשורה הראשונה בעולם, שרואים מול עיניהם פוטנציאל להשגת תשואות דו ספרתיות", אמר בלוך ל–TheMarker.

מובילאיי - המערכת השווה מיליארדים

המימוש הנוכחי מתבצע עבור לאומי פרטנרס בעיצומו של הקמת מעין "מועדון משקיעים" בחברות בתחום הטכנולוגיה ביחד עם חיים שני ומשה ליכטמן, כלל ביטוח ומשקיעים נוספים, המשלימים בימים אלה גיוס ראשוני של כ–500 מיליון שקל. מתוך זה, חלקו של לאומי פרטנרס יהיה כ–250 מיליון שקל ."אנחנו שמחים שמימוש חלקי של מובילאיי מגיע כעת, ומקווים כי אל הפלטפורמה החדשה והמורחבת שאנחנו מקימים בתחום ההשקעות של חברות טכנולוגיה ישראליות, יצטרפו גם גופים מוסדיים ישראליים", ציין בלוך.

בין המשקיעים הקיימים בחברה, יש גם כמה אישים וגופים בולטים, ובהם גולדמן סאקס, הצפוי למכור חלק ניכר ממניותיו; יבואנית הרכב כלמוביל של שמואל חרל"פ; לב לבייב, בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל; פיבי של צדיק בינו; אילן בן דב וסאני אלקטרוניקה שבשליטתו; אריק שטיינברג, לשעבר יו"ר פסגות, יעקב שחר וישראל קז הבעלים של קבוצת מאיר; לני רקנאטי ועוד.

איום מכיוון הסמארטפונים

מובילאיי פועלת באחד התחומים הצומחים בענף הרכב - מערכות לבטיחות אקטיבית, שיכולות למנוע מתאונה להתרחש. החברה נכנסת כעת גם לתחומים נוספים כמו מערכות לנהיגה אוטונומית, כלומר, ללא מעורבות נהג. הרעיון המרכזי בהקמת החברה היה עיבוד וניתוח תמונה, שמאפשר לזהות מצבי סיכון בכביש כמו אי שמירת מרחק מהמכונית שמלפנים או מהולך רגל החוצה את הכביש, וכן לזהות מעבר לא מתוכנן של נתיב.

לטענת החברה, היא תופסת כיום נתח של 80% משוק מערכות העזר לנהג, ומספקת מערכות לכל יצרניות הרכב הגדולות. בין הלקוחות של מובילאיי ניתן למנות את ב.מ.וו, וולוו, פורד, הונדה, יונדאי, סיטרואן ומיצובישי. יצרניות נוספות יצטרפו בקרוב, ובהן אאודי, טויוטה וקרייזלר. יצרנית הרכב מרצדס, למשל, היא יצרנית הרכב הגדולה היחידה שמפתחת מערכת כאלה בעצמה, המתבססות על רדאר לשמירת מרחק, ולא על מצלמה.

ואולם מערכות כאלה הן עדיין נדירות, ונמצאות בעיקר במכוניות יוקרה, אך, תקנות רגולוציה באירופה ובארה"ב יעודדו בעתיד הקרוב התקנה של מערכות כאלה גם במכוניות פשוטות וזולות, וכך השוק למערכות בטיחות צפוי לגדול בקצב מהיר. למשל, NHTSA, הרשות לבטיחות בדרכים בארה"ב, תחייב לציין על כל מכונית באולם התצוגה אם היא מציעה מערכות להתראה על אי שמירת מרחק ובקרת סטייה מנתיב, או לציין במפורש שאינן נמצאות בדגם זה.

גם ארגון EuroNCAP, שעורך את מבחני הריסוק באירופה מחמיר את דרישותיו. החל ב–2014, יידרשו יצרניות הרכב להתקין מערכת לבלימה אוטומטית במקרה של אי שמירת מרחק ב–50% מגרסאות הדגם כדי לזכות בציון המרבי של חמישה כוכבי בטיחות. שיעור זה יעלה מדי שנה, וב–2016 יתווספו לדרישות גם מערכות למניעת תאונה עם הולכי רגל. גם ישראל תחל השנה לעודד התקנת מערכות עזר לנהג, ורשות המסים תפעיל מערכת תמריצים שיפחיתו את המיסוי על מכוניות שמצוידות בהן, בסכום הטבה של עד 2,250 שקל.

על הגידול במערכות אינטגרליות לבטיחות מאיימות אפליקציות בסמארטפון, שהופכות את המצלמה של המכשיר לאמצעי התרעה על אי שמירת מרחק. הרמן, ספקית מערכות מולטימדיה למכוניות ואחת המתחרות של מובילאיי, קנתה לאחרונה אפילקצייה כזאת, iOnRoad הישראלית, במחיר של כ–15 מיליון דולר.

השלב הבא של מובילאיי: לנצח את גוגל במרוץ למכונית ללא נהג

המהלך הבא שמתכננת מובילאיי הוא להיכנס לתחום הנהיגה האוטונומית, כלומר, לפתח מכונית שנוהגות את עצמן ללא מעורבות נהג. אלא שבניגוד לשוק מערכות הבטיחות הנהיגה, שם היתה מובילאיי אחת החלוצות, בשדה מערכות הנהיגה האוטונומית פועלות כיום יצרניות רכב גדולות כמו מרצדס וג'נרל מוטורס וגם גוגל עורכת ניסויים בתחום.

לפי הערכת מובילאיי, המכוניות הראשונות עם נהיגה אוטונומית ייצאו לשוק כבר בשנים הקרובות. בתחילה, יוצעו במכוניות יוקרה של מרצדס ואאודי, מערכות "סיוע בפקקים", שינהגו את המכונית בתנועה כבדה, ויאפשרו לנהג התקוע לקרוא עיתון, או לעבוד. מערכת כזו יכולה להאיץ או להאט בהתאם לקצב התנועה.

אבל לא רק יצרניות רכב נמצאות במשחק. חברת גוגל משתמשת במערכת המפות שלה ובצילומי Street View כדי להקים מערכת שיודעת לשים לב להבדלים בין המצב שצולם, למצב הנראה. הנהיגה האוטונומית בארה"ב חוקית בכבישים ציבוריים רק במספר מצומצם של מדינות בארה"ב.

פרופ' אמנון שעשוע, ממייסדי מובילאיי, אמר בעבר ל–TheMarker כי המערכות לנהיגה אוטונומית אינן יכולות להחליף את שיקול דעתו של הנהג. "יש צמתים לא מרומזרים שבהם צריך להידחף קצת ולגרום למכונית אחרת להאט. מחשב לא יעשה זאת, וייתכן שתמתין שעות עד שהמכונית תחצה את הצומת. לפעמים צריך גם גמישות".

כתב הטכנולוגיה של "ניו יורק טיימס" התנסה לאחרונה במערכת הנהיגה האוטונומית שלמובילאיי. הכתב נסע במהירות של 104 קמ"ש בכבישים מהירים, וטען כי המערכת לא מסוגלת לבצע מעבר עצמאי בין נתיבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker